İngiltere, yasa dışı göçmenleri 14 Haziran’da Ruanda’ya göndermeye başlayacak

İngiltere İçişleri Bakanlığı, insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçmenlik meselesinin önüne geçebilmek için tasarlanan göçmenlik uygulamasının bir …

01.06.2022
İngiltere, yasa dışı göçmenleri 14 Haziran’da Ruanda’ya göndermeye başlayacak

İngiltere İçişleri Bakanlığı, insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçmenlik meselesinin önüne geçebilmek için tasarlanan göçmenlik uygulamasının bir kesimi olarak, ülkeye yasa dışı yollarla giriş yapan göçmen ve mültecileri Ruanda’ya gönderme planını 14 Haziran…

İngiltere İçişleri Bakanlığı, insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçmenlik sıkıntısının önüne geçebilmek için tasarlanan göçmenlik uygulamasının bir modülü olarak, ülkeye yasa dışı yollarla giriş yapan göçmen ve mültecileri Ruanda’ya gönderme planını 14 Haziran’da gerçekleştirmeyi planladığını duyurdu.

Yetkililer, Doğu Afrika ülkesi Ruganda’ya gönderilecek birinci mültecilere resmi hudut dışı etme bildirimleri vermeye başlandığını belirtti. İçişleri Bakanlığı, Ruanda’ya gönderilen sığınmacıların oradaki konaklama ve sıhhat hizmetlerine yardımcı olacak dayanağın verileceğini belirtirken, Ruanda’ya yapılacak birinci hudut dışı etme uçuşunda kaç sığınmacının yer alacağı ise şimdi belirtilmedi.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel yaptığı açıklamada ise, “Ruanda’ya birinci uçuşun önümüzdeki ay, 14 Haziran’da gerçekleşmesi bekleniyor” tabirlerini kullandı. Ruanda ve İngiltere ortasında yapılan göçmenlik iştirakini “düzensiz sığınma sistemini denetim etme stratejisi” olarak nitelendiren Patel, “Ruanda ile paydaşlığımız, sistemsiz sığınma sistemini denetim etme ve insan kaçakçılarının iş modelini kırma stratejimizin kıymetli bir kesimidir. Bugünkü duyuru, bu iştiraki gerçekleştirmeye yönelik bir öteki kritik adımdır. Süreci engellemek ve göndermeleri geciktirmek için teşebbüslerde bulunulacağını bildiğimiz halde, yılmayacağız. İngiliz halkının beklediği şeyi sunmaya büsbütün bağlı kalacağım” dedi.

İngiltere hükümeti geçtiğimiz nisan ayında İngiltere’ye yasa dışı yollarla gelen ve sığınma talebinde bulunan mültecilerin bir kısmını 5 yıllık deneme programı çerçevesinde Ruanda’ya göndermeyi planladığını duyurmuştu. Hükümet, sığınma talebi edilen taleplarını sürece almak üzere mültecilerin Ruanda’ya gönderilmesinin insan kaçakçılığını ve Manş Denizi üzerinden yasa dışı göçmen akışını durdurmasını önleyeceğini söz etmişti.

Resmi kayıtlara nazaran geçtiğimiz yıl 28 binden fazla mülteci küçük teknelerle Avrupa’dan İngiltere’ye geçiş yaptı.
Öte yandan geçtiğimiz nisan ayında İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından açıklanan plan, iktidardaki birtakım Muhafazakar Parti milletvekilleri de dahil olmak üzere, birçok hayır kurumu tarafından eleştirilmiş, Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ise, hareketin milletlerarası Mülteci Sözleşmesi’ni ihlal edeceği ikazında bulunmuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.