Aydın Haber: Ev Kiraları %26 Artmış

24.08.2021
Aydın Haber: Ev Kiraları %26 Artmış
Aydın haber, yaşanan olaylar ile beraber ev kiraları yükseliş gösterdi. Özellikle koronavirüs sürecinde birçok kişi evlerini kapatmıştı. Öğrencilerin şehirden gitmesiyle beraber kiralık evler boş kaldı. Ancak yeniden okulların açılması ile kiralarda belirgin artışlar görülüyor. Nitekim bu süreçte farklı nedenlerden dolayı kente gelen kişilerde ev aramaktalar. Aydın ve Türkiye genelinde yapılan araştırmalarda emlak fiyatları artmış durumda. Özellikle rağbet gören yerlerde %60a kadar zam söz konusu. Peki, “Aydında kiralık ilanları ne kadar oldu? Aydında öğrenciye uygun evler zamlandı mı?” haberimizde.

Aydın Haber: Kiralık Evler Zamlandı

İnşaat sektörü son birkaç yıldır ilerleme kaydedemedi. Özellikle dövizin geldiği konum buna sebep olmakta. Öte yandan yaşanan olumsuz durumlarda bunun yaşanmasına sebep olmakta. Aydın haber içerisinde yansıyan bilgilerden birisi de aydında kiralık evlerin zamlanması. Son günlerde birçok kişi yeni ev arayışı içerisinde. Özellikle ADÜ öğrencileri yeni öğretim yılına hazırlıklı girmeye çalışıyor. Öğrenciler kiralık ev ararken en çok tercih edilen mahallelerde kiralık fiyatlarının arttığını görüyoruz. Orta, Cuma, Güzelhisar, Kurtuluş, Meşrutiyet, Zafer mahallelerinde kiralık ilanlarında gözle görülür zamlanma söz konusu.

İstanbul’da da zam görülüyor

Yeni koronavirüs ile beraber piyasalardaki hareketlilik gözle görülür olarak yaşanmakta. Özellile birçok kişi ev aramak zorunda kalmak istemiyor. Hemen hemen her mühitte %20 civarı zam yaşanırken bazı bölgeler de %60’a kadar zam yapılmış. Ancak bu durum İstanbul özelinde daha belirgin olmakta. Takribi olarak 1000 TL’ye tutulabilen evler bugün 2500 TL bandında değerlenmekte.

Özellikle ülkemizdeki yabancı uyruklu göçü ile beraber kira fiyatlarının da arttığı düşünülmekte. Yerliden ziyade yabancıların ülke içi hareketliliği belirgin olarak ev ihtiyacını doğurmuş durumda. Nitekim Aydın’da ev kiraları özellikle son 3 yıla göre en yüksek seviyelerini görüyor.

Uzmanların görüşüne göre bu duruma bir denetleme yapılması gerekiyor. Fakat aktif piyasalarda böyle bir denetleme organı söz konusu değil. Özellikle ihtiyaç duyulan denetleme ağının emlakçılar ve ev sahipleri özelinde sağlanması da pek mümkün değil.

Aydın’da En Çok Tercih Edilen Mahalleler

Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri her sene kiralık ev piyasasında hareketliliğe neden olmakta. Ayrıca memur atamaları ile beraber Aydın’da kiralık ihtiyacı da yükselmiş durumda. Ancak ev sahipleri de göreceli olarak memura veya öğrenciye kiralık ilanları paylaşmaktalar. Fakat aileler için durum daha farklı. Aileler çocuklarının güvenli bir evde kalmalarını istiyor. Keza muhit olarakta sakin lokasyonlar daha çok tercih edilmekte.

Aydın’da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen mahalleler Orta Mahalle ve Cuma Mahallesi olarak bilinmekte. Fakat Kurtuluş Mahallesi’nde de kalan birçok öğrenci bulunmakta. Özellikle Kurtuluş ve Meşrutiyet mahalleleri ailelerin yaşadığı apartmanlara sahip. Ayrıca Aydın Haber, Adnan Menderes Bulvarı’na da yakın olması sebebiyle buraya birçok kişi göz atma.

Aydın Haber, Aydın'Da Öğrenciye Kiralık Evler Hangi Mahallelerdedir?

Aydın ADÜ öğrenciye kiralık evler hangi mahallelerde, öğrenciye uygun evler temiz mahalleler hangileridir?

Aydın’da öğrenciler hangi mahalleleri tercih ediyor?

Aydın’da uygun fiyatlı ev arayışı olan kişiler daha çok Orta mahalleye yönelmekte. Hem merkeze yakın hem de okula yakın olması sebebiyle bu lokasyon oldukça cazip gelmektedir. Fakat ucuz kiralık evler için tercih edilebilecek alternatif mahalleler Ata Mahallesi, Yedi Eylül Mahallesi ve Efeler Mahallesi olarak bilinmektedir. Bahsedilen bu 3 mahalle göreceli olarak daha eski evlere sahiptir ve merkeze yakın sayılmaz. Aslında Ata Mahallesi, Forum Aydın‘a yakın bir mahalledir. Fakat aracı olmayan kişilerin buradan üniversiteye geçmeleri zahmetli.

Aydın’da Yurt mu Öğrenci Evi mi daha iyi?

Öğrenci yurtları yeni üniversite öğrencileri için daha uygun görülmektedir. Fakat bu duruma kişisel ihtiyaçlar da dahil edilmelidir. Birçok kişi ilk sene öğrenci yurdunda kalmaktadır. Fakat öğrenci evi örgün eğitim, ikinci öğretim eğitim standartlarına göre farklılık göstermektedir. Öğrenci ihtiyaçlarına göre öğrenci evinde kalınması daha iyi olabilmektedir. Fakat öğrenci yurtlarında sunulan kahvaltı, çamaşırhane, sınırsız internet imkanları da cazip gelmektedir. Fakat öğrenci yurtlarındaki 3 veya 4 kişilik yurt fiyatları da hatrı sayılır olarak göze çarpmaktadır. Bu nedenle bütçe ve kişisel ihtiyaca göre öğrenci evi daha mantıklı olabilmektedir.

 

Aydın ve ilçeleri ile ilgili haberlerimizi takip etmek için Aydın Haberleri kategorimize göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.