Avustralya’dan Rusya için yeni yaptırım kararı

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Ukrayna ile savaşan Rusya’nın stratejik ve ekonomik kıymete sahip 14 devlet teşebbüsüne mali …

15.04.2022
Avustralya’dan Rusya için yeni yaptırım kararı

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Ukrayna ile savaşan Rusya’nın stratejik ve ekonomik kıymete sahip 14 devlet teşebbüsüne mali yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi.Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasından yazılı açıklamada bulunan Bakan P…

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Ukrayna ile savaşan Rusya’nın stratejik ve ekonomik kıymete sahip 14 devlet teşebbüsüne mali yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasından yazılı açıklamada bulunan Bakan Payne, yaptırım uygulanacak 14 kurum ortasında, Kamaz, Sevmash, Rus Demiryolları ve United Shipbuilding üzere Kremlin için kıymetli kurumların yer aldığını duyurdu.

‘PUTİN’İN SAVAŞINI FİNANSE ETME KABİLİYETİNİ AZALTIYORUZ’

Avustralya hükümeti olarak uyguladıkları yaptırımlarla Ukrayna ile savaşan Rusya’nın iktisadını güçlendirme kapasitesini engellediklerini lisana getiren Bakan Payne, ‘‘Rus hükümeti için bu kıymetli gelir kaynaklarıyla yapılacak mutabakatları engelleyerek Rusya üzerindeki baskıyı artırıyor ve Putin’in savaşını finanse etme kabiliyetini azaltıyoruz.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Avustralya hükümetinin, Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve Ukrayna halkına dayanak vermeye devam edeceğini vurgulayan Payne, ‘‘Rusya’yı askeri güçlerini Ukrayna’dan derhal geri çekmeye çağırıyoruz.’’ tabirini kullandı.

AVUSTRALYA YAPTIRIMLARI

Avustralya, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın başlamasından bu yana başta Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun aile üyeleri, her iki ülkeden üst seviye yöneticiler ve Rus oligarklar olmak üzere 600’e yakın bireye yaptırım uyguluyor.

Rusya Merkez Bankasının milletlerarası rezervlerini ve yatırımlarını zayıflatacak formda kısıtlayıcı tedbirleri de uygulamaya koyan Avustralya, Rus bankalarının SWIFT kodlarını global ödeme iletileşme sisteminden çıkararak Rusya iktisadına önemli maliyetler getirmeyi hedeflemişti.

Avustralya hükümeti, Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya bugüne kadar toplam 181 milyon Avustralya doları (137,6 milyon Amerikan doları) fiyatında askeri ve insani yardımda bulundu.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.