Asteğmen Kubilay ve arkadaşları Menemen’de anıldı

İzmir’in Menemen ilçesinde, 91 yıl evvel şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve bekçi arkadaşları, binlerce İzmirlinin katıldığı …

24.12.2021
Asteğmen Kubilay ve arkadaşları Menemen’de anıldı

İzmir’in Menemen ilçesinde, 91 yıl evvel şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve bekçi arkadaşları, binlerce İzmirlinin katıldığı merasimle anıldı.

MENEMEN, İZMİR (rehberaydin.com) – İzmir‘in Menemen ilçesinde, 91 yıl evvel şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve bekçi arkadaşları, binlerce İzmirlinin katıldığı merasimle anıldı.

Menemen ilçesinde, 91 yıl evvelki ayaklanmada Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki şehit edilmişti. Kubilay ve arkadaşları, binlerce vatandaşın katıldığı merasimle anıldı. Anma aktiflikleri, skent aydın haberlerit 08.00’de “Şehit

“Gözünüzü kırpmadan vücutlarını siper ettiler”

Anma merasiminde konuşan Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, “Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşları Cumhuriyetimize kast etme cüretini gösteren bu karanlık anlayışa gözünü kırpmadan, vücutlarını siper etmiştir” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ismine Topçu Üsteğmen Selçuk Şen ise “Kahraman şehidimiz Kubilay bizim için birçok bedelin simgesi, bir kıymetler bütünüdür. Kubilay olmak vatanseverliktir, Atatürk birincie ve inkılaplarından ödün vermemektir. Kubilay olmak karanlıklar yerine aydınlığı, dogmalar yerine bilimselliği ve akılcılığı seçmektir” dedi.

Şehit Asteğmen Kubilay ve arkadaşlarını anma programı “Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü” ile devam etti. İZBAN’ın Menemen İstasyonu önünde toplanan iştirakçiler, buradan Kubilay Anıtı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, ADD Genel Lideri Hüsnü Bozkurt, CHP İzmir milletvekilleri ile belediye liderleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“Birbirimize sahip çıkmalıyız”

Yürüyüşün akabinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 91 yıl evvel menfur bir atak yaşandığını anımsattı. O atağın bugün herkesi buraya topladığını söz eden Lider Soyer, “Şunu çok düzgün biliyoruz ki; 91 yıldır hiç bir vakit Cumhuriyete karşı akın bitmedi. Biz yeniden çok düzgün biliyoruz ki; düzgünlük berbatlığı, yanlışsız yanlışı, bilim cehaleti yener. Gerçek ancak tahminen de bu bilginin konforuyla rehavete kapıldığımız da oluyor. O nedenle kesinlikle düzgünlüğü çoğaltmalıyız. Kesinlikle doğruyu çoğaltmalıyız. Kesinlikle bilimi çoğaltmalıyız. Yani cehaletle çaba edeceksek, Cumhuriyetin bedellerine saldıranlarla gayret edeceksek çoğalmak mecburiyetindeyiz. Aramızdaki dayanışmayı artırmak, daha çok omuz omuza olmak mecburiyetindeyiz. Cumhuriyetin faziletlerini, Cumhuriyetin kıymetlerini yeni bir yüzyıla taşırken, birbirimize çok daha güçlü bir biçimde sahip çıkmak zorundayız. Biz kazanacağız. Kazanmamızın tek yolu birbirimize sahip çıkmaktan geçiyor” dedi. – İZMİR

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.