Asgari ücrete zam için bir destek de iş dünyasından! İşte yeni rakam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Aralık 2021’de patron ve emekçi temsilcileri ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vahit Kirişçi’yle …

11.06.2022
Asgari ücrete zam için bir destek de iş dünyasından! İşte yeni rakam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Aralık 2021’de patron ve emekçi temsilcileri ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vahit Kirişçi’yle bir arada kamera karşısına çıkarak taban fiyata yapılan artırımı açıkladı.Asgari Fiyat Tespit Komitesi’nde personel ile işv…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Aralık 2021’de patron ve personel temsilcileri ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vahit Kirişçi’yle bir arada kamera karşısına çıkarak taban fiyata yapılan artırımı açıkladı.

Asgari Fiyat Tespit Komitesi’nde personel ile patron temsilcileriyle hükümet heyetleri ortasında yapılan görüşmeler sonucunda minimum fiyat brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş oldu.

Fakat gerek döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar sonrası Türk Lirası’nın yabancı para üniteleri karşısında paha kaybetmesi gerekse yılbaşının birinci dakikalarında gelen artırım haberleri taban fiyatın erimesine ve hayat pahalılığının artarak katlanmasına neden oldu.

EK ARTIRIM ÇAĞRILARI

Asgari fiyatın yetersiz kalması karşısında vatandaşlardan ve muhalefet partilerinden ek artırım daveti yapıldı.

Hükümet cephesinden birbirine çelişen açıklamalar gelmesinin akabinde nrehberaydin.comyet ek artırım konusunda çalışmaların başladığı tarafında duyurular yapıldı.

Ek artırım davetlerini yapanlar ortasında işverenler dünyasının da yer alması dikkat çekti.

TAHMİNİ ARTIRIM AŞİKÂR OLDU

Asgari fiyata yapılacak artırıma dair kestirimler yaklaşık olarak SGK priminin devlet tarafından karşılanacak ölçünün 750 TL olması, minimum fiyata yansıyacak kısmının ise 450 TL olması bekleniyor.

Bu sayının mevcut minimum fiyata eklenmesi, mkent aydın haberlerişların da 5 bin TL’ye çıkarılması bekleniyor.

PATRONLARDAN ÇAĞRI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, haziran ayı toplantısında patronlara “asgari fiyata ek zam” talebinde bulundu.

Avdagiç, gayrisafi katma kıymetten taban ücretlilerin aldığı hissenin yüzde 31,5’e indiğine dikkat çekti ve ‘Birlikte ürettiğimiz mesai arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmemeliyiz’ diye konuştu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.