Artabel göllerinde etkileyici güzellikler

Artabel göllerinde etkileyici mükemmel varlıkler 81 atlet yağmur ve dolu yağışına aldırmadan Artabel’de tabiat yürüyüşü gerçekleştirdi Gümüşhane …

27.06.2022
Artabel göllerinde etkileyici güzellikler

Artabel göllerinde etkileyici mükemmel varlıkler 81 atlet yağmur ve dolu yağışına aldırmadan Artabel’de tabiat yürüyüşü gerçekleştirdi Gümüşhane’den Türkiye’nin doğal kusursuz varlıkleri listesine ismini yazdıran, gürül gürül çağlayan dereleri, şelaleleri ve içerisinde tam 22 adet buzul gölü bulunan…

Artabel göllerinde etkileyici olağanüstü varlıkler

81 sportmen yağmur ve dolu yağışına aldırmadan Artabel’de tabiat yürüyüşü gerçekleştirdi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane‘den Türkiye’nin doğal olağanüstü varlıkleri listesine ismini yazdıran, gürül gürül çağlayan dereleri, şelaleleri ve içerisinde tam 22 adet buzul gölü bulunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, yaz mevsimiyle birlikte eşsiz bir imaja büründü.

‘Işıkla suyun buluştuğu zirve’ ve ‘Yüksek dorukların cenneti’ olarak isimlendirilen Artabel Gölleri Tabiat Parkı, kentin en yüksek tepesi olan 3 bin 331 metre kadar rakımlı Abdal Musa Tepesini içerisinde barındıran, kendini beşerden sakınan yüksek bir coğrafyada yer alıyor.

Yalçın dorukların çevrelediği buzul gölleri, endemik bitki ve canlıları, eski göç yolları, siperleri, şehitlikleriyle bilhassa yaz aylarında ziyaretçilerine etkileyici mükemmel varlıkler sunan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, güçlü flora, fauna ve eşsiz görüntüsü ile Gümüşhane‘nin çatısı olarak nitelendiriliyor.

Torul ilçesi hudutlarında yer alan ve 1998 yılında tabiat parkı ilan edilen 58 bin 590 dekarlık alana sahip Artabel Gölleri Tabiat Parkına, yılın birinci ve en kalabalık tabiat yürüyüşü Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ile Gümüşhane Dağcılık ve Tabiat Sporları Kulübü iştirakinde gerçekleştirildi.

İzcilik Federasyonu ve Herkes İçin Spor Federasyonu temsilciliklerinin de katkı sağladığı aktiflikte atletler 9 kilometre kadarlik parkurda irili ufaklı 10’dan fazla buzul gölü görme fırsatı yakaladı.

Her yıl olduğu üzere bu yıl da eşsiz mükemmel varlıklerin tadını çıkaran 81 sportmen Gülaçar köyü Esentepe yaylasına kadar araçla ulaştıktan sonra buradan dolu ve yağmur yağışıyla başladıkları yürüyüşte birinci olarak 2 bin 720 metre kadar rakımdaki Büyük göle ulaştı.

Burada bir mühlet dinlenen atletler daha sonra topçu yolunu takip ederek Osmanlı-Rus harbi sırasında askerlerin boğularak şehit olması nedeniyle hüzünlü bir öyküsü olan 2 bin 980 metre kadar rakımdaki Ahtabur Gölüne ulaştı.

Haziran ayının son günlerine gelinmesine karşın kış mevsiminden kalan dev kar kütlelerinin üzerinden geçen, göllerin içindeki buzulların üzerine çıkan sportmenler adrenalin dolu bir gün yaşadı.

Etkinlik boyunca soğuk esen rüzgar, yağmur ve dolu yağışına aldırmayan atletler çeşit çeşit çiçeklerin kokusunu derin derin ciğerlerine doldurup onlarca şelale ve buzul göllerinin yanında minik göller görme fırsatı yakalayıp bol bol fotoğraf çekildikten sonra geri döndü.

“Manzara şahane, çok hoş bir tabiat var”

Etkinliğe katılan ve bölgeye birinci kere gelen atletlerden Didem Kars, “Birinci sefer geldim, çok hoş buldum. Görünüm şahane, çok hoş bir tabiat var. Her şey çok hoş. Çok kalabalık geldik. Biraz ıslandık fakat olsun her şey hoştu zira tabiat var. Yeniden gelirim” dedi.

“Bir gün içerisinde doluyu, yağmuru, sisi, rüzgarı, kıştan kalan kar kalıntılarını hepsini yaşamış olduk”

Spor Uzmanı ve Herkes İçin Spor Federasyonu Vilayet Temsilcisi Osman Yılmazer ise “Her yıl olduğu üzere bu yıl da Gümüşhane’nin hoşluğu Artabel Gölleri Tabiat Parkına 81 doğasever ve atletlerimizle yürüyüş düzenledik. Sıkıntı bir yürüyüş oldu. Meteoroloji’den daha evvel bilgi almıştık, yağmuru bekliyorduk fakat hazırlıklı geldiğimiz için kimse sorun yaşamadı. Bir gün içerisinde doluyu, yağmuru, sisi, rüzgarı, kıştan kalan kar kalıntılarını hepsini yaşamış olduk. Birtakım arkadaşlarım kayak bile yaptı burada. Endemik bitkileri, doğal mükemmel varlıkleri, birden fazla gölleriyle bizlere çok hoş bir gün yaşattı Artabel. Bana nazaran Artabel Gümüşhane’nin vizyonu, Gümüşhane’nin çok hoş, doğal güzelliği” diye konuştu.

“Ters lalelerin bu yükseklikte görülmesi ve bu kadar gölün çok az bir uzaklık ile birbirine bağlanmış olması beni çok etkiledi”

Etkinliği internetten görüp katılan Giresun Tabiat Sporları Kulübü Derneğinden Mustafa Aydın da “Uzun vakittir buraya niyetlenmiştik ama bir türlü nasip olmamıştı. Bugüne nasip oldu. Havanın kapalı olması pek birşeyi değiştirmedi. Daha sonra yeniden gelmeyi düşünüyoruz güneşli günlerde. Sahiden tabiat mükemmeli bir yer. Birinci sefer geldik. Beni en çok etkileyen tabiatı oldu. Şahane bir imaj var. Karşıt lalelerin bu yükseklikte görülmesi ve bu kadar gölün çok az bir aralık ile birbirine bağlanmış olması beni çok etkiledi. Göller birbirine yakın. Hatta çok yorulmadan bütün gölleri gezebiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“Binbir renk çiçek, kar, su, göller harika”

Etkinliğe katılan atletlerden Emine Özengi ise “Bugün şahane bir gündü. Hem yağmur hem güneş. Çok hoş bir ortamda hepsini bir ortada gördük. Binbir renk çiçek, kar, su, göller kusursuz. Bu üçüncü gelişim dördüncü beşinci ne vakit olsa sıhhatim el verdiği sürece gelirim. Herkes gelsin. Parkur çok hoştu. Zorlayacak bir şeyi yoktu. Benim dizlerimde menüsküs yırtılması var lakin her halükarda yeniden gelmek istiyorum. Tabiat apayrı bir şey. Herkesin katılmasını, yürümesini isterim. Bilhassa evli olan bayanlar için erkekler ne yaşıyor bilmiyorum fakat yemek sıkıntısı yok, çocuk kaygısı yok, paklık kederi yok” dedi.

“Hava sisli ve yağmurluydu lakin parkur çok güzeldi”

aydın haberleri / Recep Ergin – Şimdiki

Doğa,Sporcu,Yağmur,Harika,Gümüşhane,Spor,Parkı,Gölleri,Kar,Dolu,Buzul,Harika Varlıkler,Gölü,Bir Gün,Gün,Yürüyüş,Yüksek ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.