Aort kalp kapağı hastalığında ameliyatsız çözüm TAVI hayat kurtarıyor

Aort kapak hastalığının tedavisinde ameliyatla kapak değişimi yapılırdı. Ama son 10 yıldır ameliyatsız tahlil olan TAVI (Transcatheter Aortic …

06.01.2022
Aort kalp kapağı hastalığında ameliyatsız çözüm TAVI hayat kurtarıyor

Aort kapak hastalığının tedavisinde ameliyatla kapak değişimi yapılırdı. Ama son 10 yıldır ameliyatsız tahlil olan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) usulü uygulanıyor. TAVI ile hastanın göğsü açılmadan kalbe kateter yolu ile ulaşılıyor, da…

Aort kapak hastalığının tedavisinde ameliyatla kapak değişimi yapılırdı. Lakin son 10 yıldır ameliyatsız tahlil olan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) metodu uygulanıyor. TAVI ile hastanın göğsü açılmadan kalbe kateter yolu ile ulaşılıyor, daralmış olan kapak genişletiliyor ve genişletilmiş bölgeye yeni bir biyolojik kapak yerleştiriliyor.

Aort kapak tamirinin mümkün olduğunu belirten Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güden, ama hastaların büyük bir çoğunluğu darlık ve kireçlenme şikayetiyle başvurduğunu, bu durumun da tamire uygun olmadığını lisana getirdi. Prof. Dr. Güden, TAVI yolunun emniyetli olduğunu söyledi.

AORT NEDİR?

Aort, bedene kanı dağıtan ana atardamardır. Aort kapağı kalbin sol karıncığının çıkışında bulunur ve kıymetli ölçüde atardamarı olan aorta kan akışını denetim eder.

AORT KAPAĞININ MİSYONU NEDİR?

Kalbin sol karıncığının çıkışında bulunan aort kapağının misyonu, kalpten kanın bedene yayılmasını sağlamak ve kanın kalbe aortadan geri akışını maniler.

Hastalık sonucunda aort kapakta oluşan daralma, kanın bedene sağlıklı olarak geçişini zorlaştırır yahut aort kapakta oluşan yetmezlikte ise aortadan kan geriye hakikat yani kalbe yanlışsız kaçmasına neden olabilir.

Kimi hastalarda aort kapakta hem darlık, hem de yetmezlik olabilir.

AORT KAPAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELER?

Yürürken, merdiven çıkarken göğüste ağrı, sıkışma hissi, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı ve ağır iş yaparken bayılma hastalığın belirtilerindendir.

Burada kıymetli olan ameliyatın uygun vakitte yapılmasına karar verilir. Hastanın şikayetlerinin olması, darlık yahut yetmezliğin kritik düzeylere ulaşması ameliyatta belirleyici olur. Şayet hastada ameliyatlık bir durum yoksa muhakkak vakit aralıklarıyla kendisini denetimlere çağırarak hastalığının takibi yapılır.

AORT KAPAK HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Aort hastalığının tedavisi hastanın durumuna, yaşına ve sıhhat durumuna nazaran değişir. Aort kapak tedavisi iki teknikle yapılır; bunlardan biri ameliyat, oburu ise ameliyatsız yapılan TAVI’dir.

Hasta için en yanlışsız formülü kalp damar cerrahı, kardiyolog ve anestezi uzmanından oluşan kalp takımı belirler.

TAVI TEKNİĞİ NEDİR?

Anjiyografi usulüyle kasıktan yahut koltuk altı üzere büyük çaplı damardan aort kapağının değiştirilmesi yoluna TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) ismi verilir.

TAVI FORMÜLÜ HANGİ HASTALARA YAPILIR?

Aort kapak hastalığında birinci tedavi seçeneği ameliyattır. TAVI sistemi açık kalp ameliyatı için yüksek riskli olarak kabul edilenlerle birlikte 80 yaş ve üzeri hastalara yapılır.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.