Almanya’dan amcam getirsin devri bitti

TEKNO MOBİL/ ALİ YILDIRIMTürkiye’deki yüksek kur krizi TL’nin her geçen gün daha fazla değersizleşmesine neden olurken, bilhassa ithal yüklü …

12.12.2021
Almanya’dan amcam getirsin devri bitti

TEKNO MOBİL/ ALİ YILDIRIMTürkiye’deki yüksek kur krizi TL’nin her geçen gün daha fazla değersizleşmesine neden olurken, bilhassa ithal yüklü eserlere direkt artırım olarak yansıyor. Hiç kuşkusuz bundan birinci olarak etkilenen teknolojik eserler olurken, arka…

TEKNO MOBİL/ ALİ YILDIRIM

Türkiye’deki yüksek kur krizi TL’nin her geçen gün daha fazla değersizleşmesine neden olurken, bilhassa ithal yüklü eserlere direkt artırım olarak yansıyor. Hiç kuşkusuz bundan birinci olarak etkilenen teknolojik eserler olurken, artan fiyatlar markaları da tepeye taşıdı. İthal yüklü teknolojik eserlerin fiyatları kura endekslenirken firmalar artık fiyat artışlarını bile evvelden haber veriyor.

Daha birkaç yıl öncesine kadar yurt dışından cep telefonu, bilgisayar getirmek hayli uyguna geliyordu. Hatta Türkiye’deki yüksek kayıt bedellerine karşın çabucak hemen bin-2 bin lira aralığında daha ucuz almak hiç de güç değildi. Ancak bu durum kur krizleriyle birlikte artık yok oldu. Bilhassa Almanya’daki gurbetçiler Türkiye’ye gelirken ellerinde son sürüm ve hatta Türkiye’de bile olmayan teknolojik crehberaydin.comzlarla dolu bir ikram sepetiyle gelirken, yeni model artık tam aksisi olacak.

En son gerçekleşen kur rekorları crehberaydin.comz fiyatlarını da vurdu. Hatta bu artırım farkı en çok akrabalık ilgilerimiz olan Almanya’yı bile geçti. Bugün Apple’ın yeni akıllı crehberaydin.comzlarından biri olan iPhone 13’e sahip olmak için neredeyse 14 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Çabucak çabucak bu 5 minimum fiyata tekabül ediyor. Lakin daha uyguna Almanya’dan getirtirim diyorsanız evvel fiyatlara bakmanızı tavsiye ederim. Almanya’da tıpkı crehberaydin.comzın fiyatı bugün 15.7 liralık euro ile hesaplandığında 14 bin 130 lira. Yani 130 TL’lik fark var. Buna bir de çabucak hemen 2 bin liralık pasaporta işletme masrafını eklediğinizde bu fiyat 16 bin lirayı geçiyor. Samsung marka crehberaydin.comzlarda da büyük fark var. Türkiye’de markanın internet sitesinde Galaxy Z Fold3 5G crehberaydin.comzı 25 bin 999 liralık fiyat etiketine sahip. Şirketin Almanya sitesinde ise fiyat aktüel kur ile yaklaşık 28 bin 244 lira.

TÜRKİYE 6 BİN 326 LİRA DAHA UCUZ

Tüketicilerin odağında olan öbür bir eser ise Apple MacBook Pro. Fiyatları kısa bir müddet evvel güncelleyen Apple Türkiye, MacBook Pro’nun fiyatını 28 bin 999 lira olarak açıkladı. Birebir eser Almanya’da 35 bin 325 liraya (yaklaşık 2 bin euro) satılıyor.

Oyuna 500 bin dolarlık yatırım

Re-Pie Portföy son devirde ilginin giderek arttığı girişimcilik ekosisteminin büyümesine öncülük eden şirketlerin başında geliyor. Bilhassa teşebbüs sermayesi tarafında yenilenebilir güç, teknoloji perakende ve sıhhat üzere ülkemizin pahalı, alanında önder şirketlerine yapılan yatırımlarla öne çıkan Re-Pie Portföy, son olarak oyun geliştirme ekosistemi olan tiplay studio’nun Seri A yatırım cinsine öncülük etti. Re-Pie öncülüğündeki cinsin öteki yatırımcıları Kerim Kotan ve Saruhan Tan oldu. tiplay studio, 25 milyon dolarlık değerleme üzerinden yapılan yatırım çeşidinde, 500 bin dolarlık yatırım aldı. Elde edilen finansman yeni işe alımlar, stüdyoların yenilenmesi ve oyun teşebbüsü ivmelendirme programı oFON’un büyümesinde kullanılacak. Bilhassa tiplay studio tarafından geliştirilen bir teknoloji olan ve dünyanın birinci uzaktan oyun geliştirme platformu olan Online WorkSpace’in (OWS) teknik ve operasyonel özelliklerinin uygunlaştırılması için kaynak aktarılması planlanıyor. Böylelikle şirketin eser yelpazesinin ve ekosistemdeki dijital ayak izinin daha da geniş bir alana yayılması hedefleniyor.

Kendi kendini şarj eden Mazda2

Mazda’nın birinci kendini şarj edebilen tam hibrit modeli Mazda2, Toyota Motor Corporation ile hali hazırda var olan işbirliğinin bir meyvesi olarak dikkat çekiyor. Büsbütün elektrikli sürüşe imkan veren KONUT modu, bilhassa kent içi sürüşlerde emisyon kıymetlerini sıfıra indirirken, sessiz ve pürüzsüz seyahatlere imkan tanıyor. 1490 cc hacmindeki akaryakıtlı motoru 93 HP, elektrikli motoru ise 59 kW güç üreten Mazda2 Hybrid, toplamda 116 HP güç verisine erişiyor. 0’dan 100 km/s sürate 9,7 saniyede ulaşan arabanın son suratı 175 km/s olarak açıklanıyor. WLTP normlarında 100 km’de 3,8-4,0 litre üzere etkileyici yakıt tüketim datalarına ulaşan küçük Mazda, gaza basılmadığında ve frenlemelerde ortaya çıkan kinetik enerjiyi yüksek performanslı bataryasında depolayarak harici bir şarja gereksinim duymuyor.

999 liraya dünyanın en süratli şarj crehberaydin.comzı

Mcdodo, dünyanın en süratli şarj adaptörlerini üretmeye devam ediyor. Süratli şarjda tüm istikrarları değiştiren 100W süratli şarj takviyeli GaN teknolojili adaptörlerlerden sonra artık de 120W GaN şarj adaptörünü sundu. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlar, akıllı skent aydın haberleritler ve oyun konsolları için bugüne kadarki en yüksek şarj suratını sunan model, 999 TL’lik fiyatıyla Türkiye’de de dünya ile birebir anda Ocak ayında satışa sunulacak.

‘Red’li olanlar Netflix’te kotaya bakmayacak

Vodafone Red sahibi olanlar artık Netflix’i sınırsız kullanacak. Yapılan mutabakat kapsamında Netflix, Türkiye’de birinci sefer ve yalnızca Vodafone Red’in tarifesine özel internetinden yemiyor. Şirketin seçili tarifelerine gelenlere ayrıyeten birinci 3 ay Netflix Standart Paket üyeliği ikram ediliyor. Vodafone Türkiye İcra Heyeti Lider Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, şunları söyledi: “Netflix’i sınırsız cümbüş dünyamıza dahil ettik. Müşterilerimiz, Netflix ve daha fazlasını özgürce izleme imkânına sahip olacak. Yenilikçi eser ve servislerimizle müşterilerimizin dijital tecrübelerini artırmaya devam edeceğiz.”

Küçük konut aletleri için batarya üretecek

Arçelik ile batarya tasarımı ve üretimi konusunda önde gelen markalardan biri olan ASPİLSAN, yapmış oldukları stratejik iş birliği muahedesiyle, küçük mesken aletleri için ortak batarya tasarlayıp üretecek. Bu iş birliği ile yerli üretimin desteklenmesi ve eser yerlileştirme oranının arttırılması hedefleniyor. Arçelik’in şarjlı dik süpürgesine batarya tasarımı yapılması ile iş birliği tüm şarjlı eserlerle devam edecek.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.