ABD’deki kasırga felaketinde can kaybı büyüyor

ABD’nin orta batı eyaletleri Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee’yi tesiri altına alan hortum kasırgasının bilançosu ağırlaşıyor …

12.12.2021
ABD’deki kasırga felaketinde can kaybı büyüyor

ABD’nin orta batı eyaletleri Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee’yi tesiri altına alan hortum kasırgasının bilançosu ağırlaşıyor.Cuma gecesi tesirli olmaya başlayan hortuma ait açıklama yapan Kentucy Valisi Beshear, “Eyaletimizin tarihi…

ABD‘nin orta batı eyaletleri Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee’yi tesiri altına alan hortum kasırgasının bilançosu ağırlaşıyor.

Cuma gecesi tesirli olmaya başlayan hortuma ait açıklama yapan Kentucy Valisi Beshear, “Eyaletimizin tarihinde görülmüş en yıkıcı hortum olduğuna inanıyorum.” dedi.

Kentcuky’nin Maylfield kentinde hortumun vurduğu fabrikada 110 emekçinin çalıştığını aktaran Beshear, “Eyalette meyyit sayısının 50’yi aşıp 70’e çıktığını ve bunun 100’ü aşabileceğini düşünüyoruz.” tabirini kullandı.

Beshear, ABD Lideri Joe Biden’dan eyalet için acil durum ilan etmesi ve federal takviye vermesi davetinde bulundu.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimine (NOkent aydın haberleri) nazaran, Arkansas, Illinois, Kentucky, Missouri ve Tennessee kentlerinde en az 24 hortum kasırgası meydana geldi.

Arkansas yetkilileri, eyalette 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Arkansas eyaletinin kuzeydoğusundaki tesirli olan hortum kasırgasının bir huzurevinde hasara yol açması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği aktarılırken, Belediye Lideri Bob Blankenship de burada en az 20 kişinin yaralandığını bildirmişti.
Illinois eyaletinde de Amazon’a ilişkin bir tesiste bir kişinin hortumda hayatını kaybettiği bildirilirken,

Türkiye’den ABD’de meydana gelen hortum ve şiddetli fırtınada ölenler için taziye bildirisi
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin başta Kentucky olmak üzere çeşitli eyaletlerinde tesirli olan hortum ve şiddetli fırtına nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğinin kederle öğrenildiği bildirildi.

Açıklamada, “ABD halkına ve hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” sözü kullanıldı.

ABD’nin Kentucky eyaleti Valisi Andy Beshear, dün gece tesirli olmaya başlayan hortum nedeniyle eyalette en az 70 kişinin ömrünü yitirdiğini ve meyyit sayısının 100’ü geçebileceğinden telaş duyduklarını kaydetmişti.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.