Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarıyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı

Güncel Haberler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından Aile tabipleri ve Aile Sıhhati Merkezi çalışanlarıyla ilgili “Gözümüz …

25.08.2022
Aile hekimleri ve Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarıyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı

Güncel Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından Aile tabipleri ve Aile Sıhhati Merkezi çalışanlarıyla ilgili “Gözümüz aydın demeye az kaldı” paylaşımı yaparak duyurduğu yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

RESMİ GAZETE’NİN BUGÜNKÜ SAYISINDA YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan ‘Aile Hekimliği Kontrat ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Daire Yönetmelik’ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

AİLE TABİPLERİNE TEŞVİK ÖDEMESİ

Yayımlanan yönetmeliğe nazaran, rastgele bir ihtar puanı almamış olan kontratlı aile tabiplerine tavan fiyatın yüzde 42’si oranından teşvik ödemesi yapılacak. Fakat bu ödeme 1-10 ortası ihtar puanı alanlara bir ay, 11-20 ortası ihtar puanı alanlara iki ay, 21 ve üzeri ihtar puanı alanlara ise üç ay müddetle yapılmayacak. Öte yandan aile hekimliği ünitesince yapılan günlük muayene sayısının; 41-50 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 10’u, 51-60 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 21’i, 61-75 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 31’i, 76 ve üzeri olması halinde tavan fiyatın yüzde 42’si oranında teşvik ödemesi yapılacak.

ASM ÇALIŞANLARINA TEŞVİK ÖDEMESİ MÜJDESİ

Teşvik ödemesi kapsamında, aile sıhhati merkezi çalışanlarına rastgele bir ihtar puanı almamış olmaları halinde, tavan fiyatın yüzde 3’ü oranında ödeme yapılacak. Aile hekimliği ünitesince yapılan günlük muayene sayısının; 40-60 ortasında olması halinde tavan fiyatın yüzde 1.5’i, 61 ve üzeri olması halinde tavan fiyatın yüzde 3’ü oranında teşvik ödemesi yapılacak.

YENİ PAYLAŞIM: GÜZEL OLSUN

Bakan Koca, yönetmeliğin yayımlanmasının akabinde yaptığı paylaşımda “Hayırlı olsun” diyerek şu sözleri kullandı:

“Aile hekimliği mukavele ve ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu değerli gelişme ile, Aile Tabiplerimiz ve ASM çalışanlarımız kendileriyle ilgili mevzuatlar çerçevesinde taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. Güzel olsun”

Aile,Teşvik Ödemesi,Olması,Ödeme ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.