Ağrı’da 554 okul kütüphaneye kavuştu

Ulusal Eğitim Bakanlığının okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak emeliyle başlattığı proje …

13.12.2021
Ağrı’da 554 okul kütüphaneye kavuştu

Ulusal Eğitim Bakanlığının okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak emeliyle başlattığı proje kapsamında, kütüphanesiz okulun kalmadığı Ağrı’da, öğrenciler kitaplarla iç içe yaşıyor.

Ulusal Eğitim Bakanlığının okullar ortası imkan farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak hedefiyle başlattığı proje kapsamında, kütüphanesiz okulun kalmadığı Ağrı‘da, öğrenciler kitaplarla iç içe yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı dayanağıyla yürütülen “Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi” çerçevesinde, kentte kütüphanesi olmayan 554 okul için Valilik koordinesinde Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünce başlatılan çalışma tamamlandı. Kentte bulunan meslek liselerindeki öğretmen ve öğrenciler tarafından tasarlanan kitap rafları ve dolaplar, okullara götürülerek, tamirden geçirilen kütüphanelere yerleştirildi. Kitaplarla doldurulan ve kütüphanesiz okulun kalmadığı kentteki öğrenciler, sağlanan imkanlarla hem okuyor hem de kitap yuvasında çeşitli oyunlar oynayarak keyifli vakit geçiriyor. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, proje kapsamında 554 okulu kütüphaneye kavuşturmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Takviyelerinden ötürü meslek liseleri öğretmen ve öğrencilerine teşekkür eden Kökrek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kütüphanelerdeki bütün donatım, boya ve badana süreçleri meslek liselerimiz tarafından yapıldı. En fazla kütüphane yapma konusunda Türkiye’de birinci sırada yer aldık. Bu projeyle önemli manada ismimizi Türkiye’de duyurmuş olduk ve bundan ötürü çok memnunuz. Ağrı Valiliğimizin kütüphanelere önemli manada takviyesi oldu. Kitap dayanağı ve öbür bahislerde bize takviye oldular. Valimiz Osman Varol’a da teşekkür ediyorum. Ulusal Eğitim Bakanlığımız bu projeyi çok önemsiyor. ” Kökrek, kütüphaneleri meslek liselerinin bünyesinde oluşturdukları için maliyeti düşürdüklerini belirterek, kütüphanelerin çok çağdaş ve kullanışlı olduğunu lisana getirdi.

Her kütüphaneye kentin değerli sembollerinden olan Nuh’un Gemisi biçiminde kitap rafları yerleştirdiklerini anlatan Kökrek, şunları kaydetti: “Köylerimiz, ilçelerimiz ve vilayet merkezimiz dahil tüm okulların kütüphaneleri tamamlanmış oldu. Biz kütüphane kurmakla, kütüphane kültürünü, kitap okuma alışkanlığını ve kaliteli vakit geçirmeleri noktasındaki katkıyı çocuklarımıza sunmuş olacağız. Ağrı’da kitap sayımızı da artırmayı hedefliyoruz. Bakanlığımız da bu mevzuda bize önemli takviye veriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı da bize kitap dayanağı vereceklerini söz ettiler. Biz, Ağrı’da en ücra noktalara kadar devletimizin bu hizmetini götürerek, tüm öğrencilerimizin birebir nitelikte ve kalitede eğitim almalarını sağlayacağız. “

Öğrencilerden Nazan Aydın da okul kütüphanelerinde her türlü kitabı bulduklarını vurgulayarak, sıcak ortamda kitaplarla iç içe hoş vakit geçirdiklerini aktardı. kent aydın haberleri

Tüm hakları gizlidir. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, görüntü ve sair dokümanların, ferdi kullanım dışında müsaade alınmadan kısmen yahut büsbütün kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması muhakkak yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu uyarınca yasal süreç yapılacaktır.

Habermetre kadar – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.