ABD’nin önde gelen gazeteleri Filistin haberleri konusunda eleştiriliyor

NEW ABD’nin New York Times (NYT) ve Washington Post (WP) üzere önde gelen gazeteleri, haberlerinde Filistin’in aleyhine otosansür uygulamak ve …

17.02.2022
ABD’nin önde gelen gazeteleri Filistin haberleri konusunda eleştiriliyor

NEW ABD’nin New York Times (NYT) ve Washington Post (WP) üzere önde gelen gazeteleri, haberlerinde Filistin’in aleyhine otosansür uygulamak ve İsrail’in lehine lisan kullanmakla eleştiriliyor.

NEW ABD’nin New York Times (NYT) ve Washington Post (WP) üzere önde gelen gazeteleri, haberlerinde Filistin‘in aleyhine otosansür uygulamak ve İsrail‘in lehine lisan kullanmakla eleştiriliyor.

Toplumsal medya kullanıcıları ve kimi internet haber portalları, en son NYT’yi 1 Şubat’ta Milletlerarası Af Örgütünün ” İsrail‘in Apartheid Rejimi: Filistinlilere Yönelik Irksal Ayrımcılık ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar” başlıklı raporu hakkında şimdiye kadar sayfalarında hiçbir halde yer vermemesine dikkati çekti.

Twitter’da Jareer Kassis isimli kullanıcı, NYT’nin kelam gelimi edilen rapora hiçbir haberinde değinmemesini “çok hudut bozucu” formunda niteleyerek gazeteyi alaycı bir lisanla eleştirdi.

Kassis, NYT’nin “Basılmaya uygun tüm haberler” sloganına göndermede bulunarak, “Sanırım anıtsal bir insan hakları raporu, Filistinlilerle ilgili olduğu düşünüldüğünde, ‘basılmaya uygun tüm haberler’ kapsamına girmiyor.” sözünü paylaştı.

Filistinlilerle ilgili gerçekleri Batı okuyucusuna ulaştırmayı amaçlayan “Palestine Deep Dive” isimli kümenin internet üzerinden yaptığı canlı yayında da NYT’nin tavrı kınandı.

Yayında iştirakçiler, “Uluslararası Af Örgütü, şayet bu ölçekte Arakanlılardan ötürü Mynmar devletini yahut Uygur siyasetlerinden ötürü Çin’i eleştiren bir rapor yayınlasaydı, NYT büsbütün farklı bir yaklaşım stantlar, bu halde bir otosansür uygulamazdı.” halinde değerlendirmede bulundu.

“Washington Post’ta Filistin demeye müsaade yok mu?”

Öte yandan, Washington Post (WP) gazetesi de Filistinle ilgili yayınlanan bir makalede kullanılan lisan nedeniyle tenkit yağmuruna tutuldu.

WP’nin, bir sivil toplum örgütünün yayınladığı yazılı açıklamasındaki “Filistin dayanışma hareketi” sözünü, “Filistin toprakları dayanışma hareketi” halinde değiştirmesi birtakım okuyucuların reaksiyonsini çekti.

WP’nin daha sonra, tartışmalara neden olan ifadeyi “teknik bir hata” diyerek düzelttiği kaydedildi.

Katbi’nin paylaşımına yanıt veren LA Times gazetesi çalışanı Suhauna Hussain de tartışmalarla ilgili işyerindeki uygulama hakkında şu bilgileri paylaştı:

“LA Times’ta, alıntıların dışında, Filistin dememize müsaade verilmiyor. Şirkette 2005’te yayınlanan bir notta düzenlenen siyaset gereği, Filistin sözünün ‘yalnızca 1923’ten 1948’e kadar var olan bölgeyi yahut tarihi bölgeyi (Filistin topraklarını) tanımlamak için kullanılması’ isteniyor. Tanınmış bir ulus değil.”

Uluslarası Af Örgütünün “apartheid” raporu

Memleketler arası Af Örgütü, 1 Şubat’ta işgal altındaki Doğu Kudüs’te düzenlediği basın toplantısında, ” İsrail‘in Apartheid Rejimi: Filistinlilere Yönelik Irksal Ayrımcılık ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar” başlığıyla hazırladığı 280 sayfalık ayrıntılı raporunu duyurmuştu.

Raporda, İsrail‘in Filistinlilerin haklarını denetim ettiği tüm bölgelerde, Filistinlilere karşı uyguladığı baskı ve tahakküm sistemine geniş ayrıntılarıyla yer verilerek, “apartheid suçunun” İsrail ve işgal altındaki Filistin toprakları ile yerinden edilerek başka ülkelere sığınan Filistinlileri kapsayacak kadar geniş olduğu vurgulanmıştı.

Apartheid sistemi, memleketler arası hukuka nazaran, bir ırksal kümenin öteki bir ırksal küme üzerinde kurduğu kurumsallaşmış ve sistematik baskı ve tahakküm rejimi olarak tanımlanıyor. Önemli bir insan hakları ihlali sayılan apartheid, milletlerarası kamu hukukuna muhalif kabul ediliyor.

kent aydın haberleri / Islam Hakikat – Şimdiki

Tam Gemi Şok Denemeleri, Washington, Filistin, İsrail, Yeni, Haberler

Filistin,Rapor,İsrail,Nyt,Apartheid,Uluslararası ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.