ABD’li bilim adamları “milimetrik mesafedeki” zaman sapmasını tespit etti

NEW ABD’li bilim adamlarının, şimdiye kadarki minimal seviyedeki ölçekli, “milimetrik uzaklıktaki” vakit sapmasını tespit eden bir buluşu …

17.02.2022
ABD’li bilim adamları “milimetrik mesafedeki” zaman sapmasını tespit etti

NEW ABD’li bilim adamlarının, şimdiye kadarki minimal seviyedeki ölçekli, “milimetrik uzaklıktaki” vakit sapmasını tespit eden bir buluşu gerçekleştirdiği açıklandı.

NEW ABD’li bilim adamlarının, şimdiye kadarki minimal seviyedeki ölçekli, “milimetrik uzaklıktaki” vakit sapmasını tespit eden bir buluşu gerçekleştirdiği açıklandı.

Nature mecmuasında yayımlanan makalede, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü ile Colorado Boulder Üniversitesi ortak operasyonunda (JILA) vazife alan bilim adamları, Albert Einstein’in??????? “mutlak bir vakit kavramının olmadığına işaret eden” izafiyet teorisiyle gerçek orantılı olarak şimdiye kadarki minimal seviyedeki ölçekte vakit genişlemesini ölçtüklerini belirtti.

JILA bilim adamları, birbirinden yalnızca bir milimetre kadar uzaklıkta “yaklaşık bir kalem ucu genişliği mesafede” bulunan yüksek hassasiyetli skent aydın haberleritlerin, yer çekiminin tesiriyle biraz farklı vakitleri gösterdiğini tespit etti.

Makalede, hassasiyet oranı yüksek atomik skent aydın haberleritlerin uzun vakittir “uzay ve vaktin temel sondaları olarak 30 santimetre kadarden binlerce kilometre kadarye kadar olan alanlardaki ölçümlemelerde” kullanıldığı, fakat milimetrik bir ölçümlemenin birinci defa başarıldığı vurgulandı.

Yeni deneyin sonuçlarının, mevcutlarından 50 kat daha hassas skent aydın haberleritlerin kullanılacağı devrin yolunu açarken, kuantum mekaniği ve uzun müddettir araştırılan “genel görecelik birliği” üzere bahislerde kozmosun temel birincielerinin açığa çıkmasına yardımcı olacağı tabir edildi.

Giderek daha hassas doğrulukta vakti ölçebilen atomik skent aydın haberleritler sayesinde, volkanik patlamalar, deniz düzeyindeki gel-git hareketleri, global ısınma ölçekleri ve derin uzay misyonlarının zamanlaması üzere süreçler çok daha yüksek doğrulukta hesaplanabilecek.

kent aydın haberleri / Mücahit Oktay – Şimdiki

Tam Gemi Şok Denemeleri, Albert Einstein, İzafiyet, Colorado, Yeni, Haberler

Vakit ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.