ABD, Afrika altyapısında ‘zirveye çıkmayı’ planlıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Çin’le rekabet sürerken Afrika altyapısında “zirveye çıkmak istediğini” söyledi. Blinken, Afrika …

19.11.2021
ABD, Afrika altyapısında ‘zirveye çıkmayı’ planlıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin Çin’le rekabet sürerken Afrika altyapısında “zirveye çıkmak istediğini” söyledi.

Blinken, Afrika cinsinin ikinci ayağı Nijerya’da, mevkidaşı Geoffrey Onyeama ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ziyaret sırasında ABD’nin Nijerya ile 2,17 milyar dolarlık kalkınma yardımı programı imzaladığını belirterek ülkesinin Nijerya’da güvenliğe yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi.

ABD’nin Afrika’daki altyapıya iştirakinin Çin’le ilgili olmadığına işaret eden Blinken, kıtadaki ülkelerin borç yükü altına girmeden altyapı standardını güzelleştirmeyi amaçladığını söz etti.

Blinken, ülkesinin Çin’le rekabet sürerken Afrika altyapısında “zirveye çıkmak istediğini” vurgulayarak, “Altyapı yatırımı kelam gelimi edilen olduğunda yeniden Çin ya da öbür biriyle ilgili değil bu yatırımlarla doruğa çıkma yarışı olarak düşünmek istediğimiz şeyle ilgili.” dedi.

Çin’den Afrika’ya yapılan yatırımın prensipte düzgün bir şey olduğuna işaret eden Blinken, lakin ülkelere “ödeyemeyecekleri muazzam borçlar” bırakılmaması gerektiğini ve personel hakları, çevreyi muhafaza ve yolsuzluğa karşı garantilerin de mevcut olması gerektiğini vurguladı.

Blinken, G7’deki gelişmiş ülkelerin “Daha Güzel Bir Dünyayı Yine İnşa Et” (Build Bank Better World) programının bir kesimi olarak Afrika’ya yatırım yapacaklarını kaydetti.

“Çin’den borç alma konusunda ihtiyatlıyız”

Nijerya Dışişleri Bakanı Onyeama da hükûmetin Nijerya için en yeterli muahedeyi ararken Çin’den aldığı kredilerde ihtiyatlı davrandığını lisana getirdi.

Onyeama, ABD ve Çin’in Nijerya’daki çıkarları ortasındaki pazar uğraşının sırf ülkenin gelişmiş dünya için cazipliğini gösterdiğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.