56 milyar liralık ceza affı kapıda: KYK ve icra borçları, enflasyon, kira…

Son haftalarda gündemden düşmeyen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su üzere borçları kaynaklı icra evraklarının …

31.08.2022
56 milyar liralık ceza affı kapıda: KYK ve icra borçları, enflasyon, kira…

Son haftalarda gündemden düşmeyen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su üzere borçları kaynaklı icra evraklarının kaldırılmasına ait iki düzenleme torba maddede yer alacak.Dünya gazetesinden Canan Sakarya’nın haberine nazaran;…

Son haftalarda gündemden düşmeyen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su üzere borçları kaynaklı icra belgelerinin kaldırılmasına ait iki düzenleme torba maddede yer alacak.

Dünya gazetesinden Canan Sakarya’nın haberine nazaran; bu iki düzenleme ile kamunun toplam vazgeçtiği gelir, bugünkü haliyle 56 milyar lirayı buluyor.

2023 seçimleri için geri sayım sürerken, seçim öncesi yapılacak yasal düzenlemelerde, dar gelirliler, gençler, çiftçiler üzere geniş kitleleri direkt ilgilendiren alanlar dikkat çekiyor. Meclis’in çalışmalarına başlayacağı 1 Ekim’e kadar hazırlıkların yapılması ve birtakım alanlarda kanun gerektiren düzenlemelerin bir kısmının torba teklifle Meclis’e sunulması bekleniyor. 2023 bütçe mesaisi başlamadan Ekim ayında milyonları ilgilendiren bir dizi düzenlemenin torba maddeyle hayata geçirilmesi planlanıyor.

KREDİ AFFI 26 MİLYAR LİRA

Birinci etapta Meclise gelmesi beklenen düzenlemeler ortasında tahsil kredileri bulunuyor. Son 11 yılda 7 kere yapılandırılan KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım daha atılacak.

Cumhurbaşkanı tarafından KYK tahsil kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan anaparanın geri ödenmesini formunda açıklanan düzenleme kanunla yapılacak.

Cumhurbaşkanının tahsil kredisi alan 3 milyon 157 bin gencin bulunduğunu ve 26 milyar liralık yükün kaldırılacağını, önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin artık yalnızca aldıkları kredi ölçüsünden sorumlu olacaklarını açıklamıştı. Buna ait kanun düzenlemesi sonbaharda torba maddeyle gelecek.

Öğrencileri ilgilendiren bir başka düzenlemeyi intörn doktor ve diş doktorlarına taban fiyat fiyatı kadar ödeme yapılması oluşturuyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca bu ödemenin yapılabilmesi için yasal düzenlemeye gereksinim bulunduğu belirterek, Meclisin açılacağı 1 Ekim’e işaret etti. Bu okullardaki son sınıf öğrenciler, ödeme için Meclis’ten çıkacak maddeyi bekliyor.

30 MİLYAR LİRALIK İCRA VE HACİZ KALKACAK

Hükümetin üzerinde çalıştığı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin duyurduğu dar gelirlilere dönük dayanak paketi için de yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlanan paketle yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ilişkin icra ve haciz süreci başlatılmış 30 milyar lira fiyatındaki borçları silinecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Güç ve Alışılmış Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın ortak çalışma yürüttüğü dayanak paketi, yeni yasama periyodunun başlayacağı 1 Ekim’de Meclise sunulmuş olacak, kurul ve genel konsey süreçleri süratle tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

İŞTE MECLİS AÇILINCA ATILACAK 5 ADIM

– Mesken sahibi-kiracı uyuşmazlıkları arabulucuya gidecek

– Enflasyon düzeltmesi tekrar gündeme gelecek

– KYK borçlarının faizi silinecek

– Dar gelirlilerin elektrik su faturası kaynaklı icra evrakları silinecek

– Fiyat İstikrar Komitesi için yasal düzenleme yapılacak

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.