Binlerce öğrenci ve öğretmenin Erasmus’u bahane edip AB ülkelerine iltica ettikleri ortaya çıktı

Güncel Haberler Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı AB Dış Münasebetler Daire Başkanlığı ve Ulusal Ajans, “Erasmus Programı …

31.08.2022
Binlerce öğrenci ve öğretmenin Erasmus’u bahane edip AB ülkelerine iltica ettikleri ortaya çıktı

Güncel Haberler

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı AB Dış Münasebetler Daire Başkanlığı ve Ulusal Ajans, “Erasmus Programı ve Staj Programları” bahisli resmi bir yazıyla, proje kümelerini terk eden öğrenci ve öğretmenlerle ilgili Ulusal Eğitim Bakanlığı’nı uyardı. MEB Avrupa Birliği ve Dış Alakalar Genel Müdürü Hasan Ünsal bu ikazlar üzerine, 81 vilayet ulusal eğitim müdürüne ve bakanlık merkez teşkilatına resmi yazı gönderdi.

“GİDİLEN ÜLKEDE KALMAYA MEYLEDİLİYOR”

Yurt dışına iltica etme riski olan öğretmen ve öğrencilerin AB programlarına seçilmemesi talimatı veren Genel Müdür Ünsal resmi yazıda süreci şöyle anlatıyor: “Erasmus kapsamında yer alan hareketlilik f kent aydın haberleri liyetleri ve staj programlarına yönelik son vakitlerde Genel Müdürlüğümüze şikayetler gelmektedir. İletilen şikayetlerde, program kapsamındaki hareketlilik ve staj planlamasının dışına çıkıldığı, gidilen ülkede kalmaya meyledildiği tabir ediliyor.”

ÖĞRETMENLER KAÇIYOR

“Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı resmi yazıyla bize son aylarda bilhassa meslek lisesi öğrencilerinin programa üye ülkelerde (Özellikle Almanya, Avusturya ve Çekya) gerçekleştirmekte oldukları staj f kent aydın haberleri liyetleri sırasında, okul idaresine haber vermeksizin programı terk ettikleri hatta ülkemize geri dönmeyen öğrenci ve öğretmen hadiselerinin bulunduğu bildirdi. Bu cins olayların artması ülkemizin, yürütmekte olduğu programların ve resmi pasaportlarımızın saygınlığı açısından olumsuz bir durum oluşturuyor. İkazlarımız dikkate alınarak, Erasmus programı başta olmak üzere, milletlerarası fon kaynaklı projelerde yapılacak her türlü çalışma ziyareti yahut staj uygulamasına dahil olacak iştirakçilerin, seçim süreçlerinin titizlikle takip edilmesi gerekmektedir.”

YILDA 20 BİN ÖĞRENCİ GİDİYOR

Sözcü’de yer alan habere nazaran Türkiye’den her yıl yaklaşık 20 bin öğrenci Erasmus’la AB ülkelerine gidiyor. Almanya, Avusturya, Finlandiya, İsveç, Norveç üzere 1. ve 2. kümedeki 18 ülkeden kabul alan öğrencilere aylık 600 Euro ve Bulgaristan, Hırvatistan, Letonya üzere ülkeleri kapsayan 13 ülke için ise aylık 450 Euro cep harçlığı veriliyor. Öğrencilerin, en az 2 ay ve en fazla 1 yıl mühletle öteki bir ülkede eğitim emelli kalıp, Türkiye’ye geri dönmesi gerekiyor. Son 15 yılda 500 bin öğrenci yurt dışına gitti. İltica eden öğrenci ve öğretmenlerin sayısının tespit edilmesi için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

YURT DIŞINA ÇIKANA TAKİP

Erasmus’daki firarlar sonrası, bu yıl 800 öğrencinin yararlandığı Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı üzere milletlerarası tüm öğrenci değişim projeleri ve dönüşler takibe alındı.

ERASMUS NEDİR?

Öğrencilere, AB ülkelerinde eğitim alma talihi veren en tanınan öğrenci değişim programı. Birinciokuldan üniversiteye, eğitimde memleketler arası işbirliği hedefi taşıyor. Ülkeler, ortak projeler üretip, kısa müddetli öğrenci ve öğretmen değişimi yapıyor. Türkiye Ulusal Ajansı, AB’yle 2021-2027 yıllarını kapsayan mesleksel eğitim değişim mutabakatı var. Mesleksel ve teknik lise öğrencileri yurt dışına gidiyor. Erasmus’la, yabancı bir ülkede hayat ve eğitim tecrübesi kazandırılıyor.

Öğrenci,Dış,Ülke,Eğitim,Erasmus,Tür,Program,Öğretmen,Değişim,Ülkede,Resmi,Staj,Programı ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.