Artan fiyatlar bunu da yaptırdı: Sahte gübre çiftçinin korkulu rüyası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, düzmece gübrelere dikkat çekti ve Avrupa’daki doğal gaz …

31.08.2022
Artan fiyatlar bunu da yaptırdı: Sahte gübre çiftçinin korkulu rüyası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, düzmece gübrelere dikkat çekti ve Avrupa’daki doğal gaz fiyatlarındaki değişkenliği nedeniyle ülkemizdeki gübre fiyatlarındaki yeni dalgalanma mümkünlüğü ile artacak gübre…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, uydurma gübrelere dikkat çekti ve Avrupa’daki doğal gaz fiyatlarındaki değişkenliği nedeniyle ülkemizdeki gübre fiyatlarındaki yeni dalgalanma mümkünlüğü ile artacak gübre fiyatlarının düzmece gübre sahtekarlığının daha da artmasına yol açabileceğini söyledi. Kontroller arıtılmasını ve çiftçi gübre masrafı yarısını iktidarın karşılaması gerektiğini söz etti.

ÇİFTÇİ GÜBRE ALAMIYOR

Avrupa’da doğal gaz fiyatlarındaki artışın ülkemizde gübre fiyatlarını etkilemesinin mümkün olabileceğini tabir eden Gürer, “Ülkemiz, Asya ülkelerinden gübre ithal etmesine karşın gübre fiyatları Avrupa’daki fiyatları nazaran ayarlandığı için gübre fiyatları da daima artıyor. Bir yıl içinde gübreye Bakanlık soruma verdiği karşılıkta yüzde 342 artırım geldiğini belirtti. Bu durumda çiftçinin bilhassa sonbaharda ekim yaparken gübreyi kullanma kaideleri zorlaşıyor. Hangi gübre çiftçi için gereksinim ise o gübre fiyatı artırılıyor” dedi.

GÜBRE FİYATLARINA DİKKAT

Yaygın kullanılan üre gübre, üste gübre, DAP gübre, taban gübre olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin lira civarında, Sonbaharda gelecek yıl için ekim yapılacak ve çiftçi randıman alabilmek için taban gübre atması gerekiyor. Taban gübre DAP gübre ise tonu 18 bin lirayı buldu. Şubat 2022’de DAP gübre tonu 10 bin 200 TL idi. Çiftçi gereksinimi olan gübre süratle artıyor. krizle birlikte bilhassa Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki artış, ülkemizde gübre fiyatlarının artmasına yol açabilir. Gübre fiyatları daha da artabilir ” diye konuştu.

TARIMDAKİ RANDIMAN GÜBREYE BAĞLI

Türkiye’nin İran ve Mısır üzere ülkelerden gübre ithal ettiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımdaki yanlış uygulamalar sonucu ne yazık ki gübre üzere, yem üzere çiftçiliğin sürdürülebilirliğini sağlayan girdileri de ithal etmek zorunda kalıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SAHTE GÜBREYE DİKKAT!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gübre fiyatlarındaki artışın dolandırıcı ve sahtekarları da harekete geçirdiğini belirterek, Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ’ı ve Niğde üzere vilayetlerde uydurma gübre olaylarının yaşandığını hatırlattı. Üreticileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Gürer, yetkililerin de bu mevzuda kontrol ve denetimlerini sıklaştırması gerektiğine işaret etti.

Ömer Fethi Gürer, Niğde’de 17 üreticinin ihbarı üzerine düzmece gübre olaylarıyla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını, önümüzdeki periyotlarda de geçersiz gübre olaylarının artma ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Gürer, ”Çiftçi sıkıntı kurallarda biraz ucuz diye aldığı gübre ile dolandırıldığını tarlaya attığı gübreden randıman alamayınca fark edip bir sefer daha yıkılıyor. “dedi.

YARI YARIYA SÜBVANSE ŞART

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önümüzdeki periyotlarda gübre konusunda çiftçiyi sübvanse edecek dayanakların verilmesi gerektiğini de tabir ederek, gübrenin yarısını devlet, yarısını da çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesini istedi. Gürer, Gübresiz ekim besin da krizi tetikler, randıman ve rekoltenin düşmesi besin güvenliği ve besine erişim noktasında önemli sıkıntılara yol açabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.