3 Yaşındaki Çocukların Zeka Gelişiminde Oyunların Faydaları

3 Yaşındaki Çocukların Zeka Gelişiminde Oyunların Faydaları

Oyun oynamak bir çocuk için her şeydir. Daha bebeklikten itibaren birçok şeyi oyunlar yoluyla öğrenirler. Oyunlar çocukların zeka gelişimlerinde de oldukça etkilidir. Öğrenme istekleri maksimum seviyelerde olan 3 yaşındaki çocukların zeka gelişiminde oyunların faydaları çok fazladır. Yapılan araştırmalar sonucunda oyun oynamanın sinir hücrelerinin gelişmesinde etkili olduğu ortaya konmuştur. Çocuk gelişim uzmanları oyun oynamanın zeka gelişiminde çok önemli olduğunu söylüyorlar.

Her türlü oyun çocuğun zeka gelişimine dolaylı ya da doğrudan etki eder. Ancak zeka oyunları olarak ayrılan oyunlar çok daha etkin rol oynar. Çünkü zaten bu oyunların amacı çocukların zeka gelişimlerine destek vermektir. 3 yaşındaki bir çocuk kendini ve çevresini yeni yeni tanımaya, sorumluluk almaya başlar. Meraklı ve öğrenmeye isteklidirler. Artık oyunları daha farkına vararak oynamaya başlarlar, kendileri oyunlar oluştururlar. Bu zamanlarda; kendisine uygun 3 yaş zeka oyunu icat eden birçok miniğe rast gelmek olasıdır. Tam bu noktada çocuğun zeka gelişimi için mükemmel faydalar sağlar. Oyun, çocuklar için eğlence olduğu kadar bir ihtiyaçtır. 3 yaşındaki çocukların zeka gelişiminde oyunların faydaları şöyledir;

3 Yaş Zeka Oyunlarının Faydaları

Oyunlar ile birlikte çocukların bellekleri gelişir. Kısa ve uzun süreli belleklerinin gelişmesi ile de birçok şeyi daha kolay öğrenmeye başlarlar.

 • Çocuklar şekil, büyüklük ve küçüklük, uzunluk kısalık, ağırlık, renk gibi birçok noktanın farkına varırlar ve bu kavramları anlamlandırırlar. Oyunlar ile birçok şeyi yeni yeni keşfederler.
 • Problem çözme, sınıflandırma, eşleştirme ve sıralama gibi yetenekleri gelişir. 
 • Hayal gücü ve yaratıcılık için büyük fayda sağlar. Oyunlar ile hayal güçleri gelişir ve yaratıcılıkları artar. Yeni oyunlar üretir, yeni şekiller yaparlar. 
 • Dil becerileri gelişir. Konuşmaları tekrar ederler ve kendilerini daha rahat ifade etmeye başlarlar.
 • Oyunlar sayesinde gördükleri şeyleri ya da herhangi bir şeyi anlatabilirler, kelime dağarcıkları gelişir, sorulara cevap vermeye başlarlar.
 • Çocuk, kendini daha kolay ifade edebilmeye başlar.
 • Dikkat ve konsantrasyonu artar. Odaklanmaları oldukça zor olan 3 yaşındaki çocukların bu problemi azalır.
 • Algıları açılıyor ve birçok şeyi daha kolay fark edebiliyorlar.
 • Uygulama, karar verme, kavrama, tahmin etme gibi becerileri gelişir.
 • Oyun oynamak çocuklarda hızlı bir şekilde düşünmeye katkı sağlar.
 • Denge ve koordinasyon becerilerini geliştirir.

3 yaşındaki çocukların zeka gelişiminde oyunların faydaları bu şekilde açıklanabilir. Bunlara birçok madde daha eklenebilir. Ebeveynler tarafından seçilecek doğru oyunlar ile bu faydalar daha da artırılabilir.

3 Yaşındaki Çocuklarda Zeka Oyunlarının Faydaları

Çocuklarda 0-3 yaş dönemi fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak gelişmenin en hızlı gerçekleştiği yaşlardır. Bundan dolayı çocuklara normal oynayabilecekleri oyunların yanında özel olarak zeka gelişiminde etkili olan akıl ve zeka oyunlarını oynatmak çok önemlidir. Öğrenmenin maksimumda olduğu bu yaşlar, zeka gelişimi için büyük fırsattır. 3 yaşındaki çocukların zeka gelişiminde oyunların faydaları konusunda bilgiler verdik. Şimdi konuyu spesifik bir hale getirerek zeka oyunlarının 3 yaşındaki çocuklar için faydalarına değineceğiz. Zeka oyunlarının 3 yaşındaki çocuklara faydaları şöyledir;

 • Zeka oyunları, çocukların zekalarını aktif tutar ve bundan dolayı öğrenmeyi çok daha fazla kolaylaştırır, hızlandırır.
 • Çocukların planlama yapmasını ve hareketlerini bir plan dahilinde gerçekleştirmelerini sağlar.
 • Öngörme yeteneklerini artırır.
 • Yeni beceriler elde etmelerine olanak tanır ve aynı zamanda olan becerilerini geliştirmesini sağlar.
 • Unutkanlığa engel olur, varsa iyileştirme de etkilidir.
 • Çok yönlü düşünmenin yanında problemler karşısında çözüm üretme yetenekleri gelişir.
 • Daha çok araştırma isteği doğurur ve araştırmacı bir kişiliğin temelleri bu yaşlarda atılabilir.
 • Kuralların farkına varır, sonrasında kendi kurallarını koyar ve uygulamaya çalışır.

Zeka Gelişiminde MentalUP

MentalUp, sunduğu akıl ve zeka oyunları sayesinde çocukların zeka gelişimlerine büyük katkılar sağlıyor. Oyunlaştırılmış egzersizler ile hem öğretiyor ve geliştiriyor hem de eğlendiriyor. Çocukların potansiyellerini, yeteneklerini, yatkınlıklarını görmelerini sağlıyor. Uygulama bünyesinde 100’den fazla zeka oyunu sunuyor. Çocuklara yönelik olan bu uygulamada sakıncalı hiçbir şey bulunmuyor. Yani oldukça güvenli bir uygulamadır.

MentalUP, pedagojik ürün sertifikasının yanı sıra ödüllüdür. 100’den fazla ülkede 10 milyondan fazla kullanıcısı olan bu uygulamanın içerikleri uzman pedagog ve akademisyenler eşliğinde hazırlanıyor. Zeka gelişimine katkı sağlayan oyunlar ile birlikte çocukların fiziksel gelişimine de katkı sağlayacak oyunlar sunuyor. Dikkat, problem çözme ve hafıza gibi becerileri geliştiriyor. Web ve mobil uyumlu uygulamaları olan MentalUP, belli bir seviyeye kadar ücretsiz oluşu ile herkes için ulaşılabilir kılıyor. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.