3 ülkeden Kuzey Kore’nin füze denemelerine karşı ortak tatbikat

Londra merkezli Milletlerarası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) Singapur’da 10-12 Haziran’da bu yıl 19’uncusu düzenlenen “Shangri-La …

12.06.2022
3 ülkeden Kuzey Kore’nin füze denemelerine karşı ortak tatbikat

Londra merkezli Milletlerarası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) Singapur’da 10-12 Haziran’da bu yıl 19’uncusu düzenlenen “Shangri-La Diyaloğu” Forumu sürüyor.Zirve marjında Japon mevkidaşı Kişi Nobuo ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong Sup ile bir …

Londra merkezli Milletlerarası Stratejik Araştırmalar Enstitüsünce (IISS) Singapur’da 10-12 Haziran’da bu yıl 19’uncusu düzenlenen “Shangri-La Diyaloğu” Forumu sürüyor.

Zirve marjında Japon mevkidaşı Kişi Nobuo ve Güney Koreli mevkidaşı Lee Jong Sup ile bir ortaya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, üçlü ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

ORTAK ASKERİ TATBİKATLAR DÜZENLENECEK

Görüşmeye ait açıklamaya nazaran üç bakan, Kuzey Kore’nin yıl başından beri sürdürdüğü füze denemeleri karşısında, ülkelerinin ortak askeri tatbikatlar düzenlemesinde anlaştı.

Çin’in Hint-Pasifik’te artırdığı donanma fkent aydın haberleriliyetlerine değinen üç bakan, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrar bildirisi vererek “anlaşmazlıkların memleketler arası hukuk prensiplerince barışçıl tavırla çözülmesine” vurgu yaptı. Bakanlar, “Hint-Pasifik’te tansiyonu yükseltecek ve statükoyu değiştirmeye teşebbüs edecek tek taraflı aksiyonlara şiddetle karşı çıkılmasında” anlaştı.

Üç ülke savunma bakanları, en son bir ortaya geldikleri Kasım 2019 sonrası birinci kere yüz yüze görüştü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.