3 lider, Zelenski ile görüşmüştü! Çekya, Polonya ve Slovenya’dan savaşı bitirecek 10 maddelik öneri

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Çekya, Polonya ve Slovenya başbakanları, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’daki savaşı sona erdirmesi için …

26.03.2022
3 lider, Zelenski ile görüşmüştü! Çekya, Polonya ve Slovenya’dan savaşı bitirecek 10 maddelik öneri

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Çekya, Polonya ve Slovenya başbakanları, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’daki savaşı sona erdirmesi için uygulamasını öneren 10 unsurluk bir tedbir planı açıkladı. Üç ülkenin başkanı geçtiğimiz günlerde Kiev’de Zelenski ile görüşmüştü.

Rusya’nın Ukrayna‘ya yönelik atakları devam ederken, batı ülkelerinden Rusya’ya yaptırım kararı alınmaya devam ediyor.

10 UNSURLUK PLAN ÖNERİSİ

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Ukrayna

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki konuşmasında, “Öncelikle tüm Rus bankalarını SWIFT memleketler arası ödeme sisteminden çıkarmamız gerekiyor. Aksi takdirde, Rus iktisadı birkaç hafta içinde yeni şartlara ahenk sağlayacaktır. Bir öteki nokta da, Moskova’daki hata rejimine hizmet etmeyi reddeden Rus askerleri için ortak bir sığınma siyasetine gereksinim duyulmasıdır. Yani savaşmak istemeyen Rus askerlerine sığınma hakkı vermeliyiz. Üçüncü olarak ise Avrupa’daki Rus propagandasını büsbütün durdurmalıyız. Konuşma özgürlüğü palavra söyleme hakkı manasına gelmez. Bununla birlikte Avrupa limanlarını Rus gemilerine kapatmalıyız. Rusya ile AB ortasındaki karayolu trafiğini de büsbütün kesmeliyiz” dedi.

“RUS VATANDAŞLARI İÇİN VİZELERİ ASKIYA ALMALIYIZ”

Polonya Başbakanı Morawiecki yalnızca oligarklara değil, Rusya’daki tüm iş etraflarına yaptırım uygulanması gerektiğini belirterek, “Planın yedinci unsuru ise AB ülkelerine gelmek isteyen tüm Rus vatandaşları için vizeleri askıya almayı içeriyor. Rus halkı, bu savaşın sonuçlarına katlanacağını anlamalıdır ve bu durum Rusların Putin’e sırt çevirmelerine neden olacaktır. Sonraki adım ise Putin’in Partisi olan Birleşik Rusya Partisi’nin tüm üyelerine yaptırımlarda bulunulmalıdır. Zira onlar Ukrayna’da neler olduğunu çok âlâ biliyorlar ve hasebiyle onların da bu yaptırımlardan etkilenmeleri gerekir. Ayrıyeten, Rusya’ya savaş sırasında kullanılabilecekleri tüm teknolojik eserlerin ihracatına tam olarak yasak getirilmelidir. Onuncu ve son adım ise Rusya tüm memleketler arası kuruluşlardan dışlamasını kapsıyor. Zira suçlularla tıpkı masaya oturamayız” dedi.

“ADIM ATMAZSAK PUTİN DAHA DA İLERİ GİDECEKTİR”

Başbakan Morawiecki bu unsurların kâfi olmaması halinde yeni bir dizi tedbir alınabileceğini bildirerek, “Bu tedbirler savaşı durdurmazsa, devam etmeliyiz. NATO ve öteki milletlerarası kuruluşların himayesinde Kiev’de bir barışı muhafaza misyonu tasarladık. Ukrayna halkını kendi kalkanlarımızla korumalıyız. Rusya’nın nükleer güce sahip olması bizlerin pasif kalmasına bir mazeret olamaz. Şayet bir adım atmazsak Putin daha da ileri gidecektir” sözlerini kullandı.

3 BAŞBAKAN UKRAYNA’YA GİTMİŞTİ

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile Polonya Başbakan Yardımcısı Jaroslaw Kaczynski, Çekya Başbakanı Petr Fiala ve Slovenya Başbakanı Janez Jansa Avrupa Birliği (AB) Kurulu ismine Ukrayna’ya dayanak ziyaretinde bulunmak için 16 Mart tarihinde Ukrayna’nın başşehri Kiev’de Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ile görüşmüştü.

aydın haberleri / Dünya

Rus,Ukrayna,Tüm,Morawiecki ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Spor sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.