10 Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği’nde, direktörlüğünü Fikret Reyhan’ın yaptığı ‘Çatlak’ sineması En Uygun …

15.12.2021
10 Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği’nde, direktörlüğünü Fikret Reyhan’ın yaptığı ‘Çatlak’ sineması En Uygun Sinema mükafatını alırken, En yeterli Direktör mükafatını ise ‘İki Şafak Arasında’ sinemasının direktörü Selman Nacar’a verildi.

MALATYA (rehberaydin.com) – Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği’nde, direktörlüğünü Fikret Reyhan’ın yaptığı ‘Çatlak’ sineması En Uygun Sinema mükafatını alırken, En güzel Direktör mükafatını ise ‘İki Şafak Arasında’ sinemasının direktörü Selman Nacar’a verildi.

10’uncu Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği, ödül merasimi ile sona erdi. Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Milletlerarası Sinema Festivali”, Kongre ve Kültür Merkezi’nde kırmızı halı geçişi ile başlayan ödül gecesinde sunuculuğu Hande Subaşı ve Ruhi Sarı yaptı. Çok sayıda sinemaseveri bir ortaya getiren şenliğe Malatyalılar da büyük ilgi gösterdi.

Şenlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sinemanın milletlerin pahalarını dünyaya ulaştırmada büyük bir güç olduğunu söz ederek, “Sinema öylesine bir güç ki bütün dünyaya iletisini veriyor yahut bütün dünyanın bildirisinin buraya getirebiliyor. Türkiye devletinin tam 152 ülkede dünyada sinema sanatıyla yaptığı dizilerle inanılmaz kıssalar yazıyor. Dünyanın dört bir tarafına gittiğinizde sizi takip eden, lisanınızı merak eden ve size sempati işiten milyonlar var. İşte bunu sinemacılarımız gerçekleştirdi. Onun için bu şenlikler çok değerli. Bu şenliklere dayanak veren lokal yöneticilerimiz çok değerli. Sinemacılarımızın uğraşı, kabiliyeti, öykülerini benimsemiş olmaları ve kültür elçisi üzere bunları aktarmaları bu bizim kıymetli ölçüde talihimiz. Uygun ki yaşadığımız topraklarda anlatacağımız hikayelerimiz var. Düzgün ki böylesine değerli şenliklerimiz var” dedi.

Vali Aydın Baruş ise şenliğin klâsik hale gelmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği’nin klasik hale gelmesi ve Malatya’da bulunan sanatseverleri, sanata ilgi işiten gençlerimizi sanata ve sinemaya yönlendirmesi açısından çok büyük kıymet taşıdığını memnuniyetle görüyoruz. Malatya Sinema Şenliği’ni önümüzdeki yıllarda da artan ilgiyle devam edeceğini ve Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına Türkiye’nin insanlık manasında, medeniyetinin dünyaya vermek istediği bildiriler manasında çok değerli iletilere vesile olacağına yürekten inanıyorum” biçiminde konuştu.

Şenliklerin kentin tanıtılması için değerli olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, “Festivaller bir kent için çok değerlidir. Sinema kentin kültürünü, bedellerini, geçmişini ortaya çıkaran ve kenti kent kültürüyle, hafızasıyla belleğiyle öne çıkan iletişimlerdir. Bu manada bizler büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak kentimizde milletlerarası tarım fuarından tutun, besin, kitap fuarı, sinema günlerinin öncesinde de Malata’dan tutun Arslantepe kültür, tarih, arkeoloji günleri ismi altında memleketler arası kültür aktifliği icra ettik. Malatya sanata ve sanatkara ne kadar ehemmiyet verdiğini şahsen görüldü” diye konuştu.

Şenlikte, En Uygun Sinema mükafatı, direktörlüğünü Fikret Reyhan’ın yaptığı ‘Çatlak’ sinemasına, En Düzgün Direktör ‘İki Şafak Arasında’ sineması ile Selman Nacar’a takdim edildi.

En Güzel Senaryo mükafatı ‘Çatlak’ sinemasıyla Fikret Reyhan’a, En Güzel İmaj Direktörü mükafatı ‘Koridor’ sinemasıyla Birincier Berke’ye, En Âlâ Bayan Oyuncu mükafatı ‘Koridor’ sinemasındaki rolüyle Emel Göksu ve ‘Bembeyaz’ sinemasındaki rolüyle Ece Çeşmioğlu’na, En Yeterli Erkek Oyuncu mükafatı ise ‘Çatlak’ sinemasındaki rolüyle Hakan Salınmış’a verildi.

Kemal Sunal Halk Heyeti mükafatı, ‘Lacivert Gece’ sinemasına, Ulvi Saran Heyet Özel ödülü’ İki Şafak Arasında’ sinemasına, Fahri Kayahan En Güzel Müzik mükafatı ‘İçimdeki Kahraman’ sinemasındaki müziğiyle Ali Saran’a, SİYAD En Âlâ Sinema mükafatı ‘Çatlak’ sinemasına, En Âlâ Belgesel Sinema mükafatı ‘Acı ve tatlı’ sinemasına, Ulusal Kısa Metraj Birincilik mükafatı, ‘Aynı Gecenin Laciverti’ sinemasına, Ulusal Kısa Metraj Heyet Özel mükafatı ise ‘Şin(Yas)’ sinemasına verildi. – MALATYA

aydın haberleri – Magazin Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.