Zehirli aslan balığını yakalamak için yarıştılar, tuttukları balıkları ise ızgarada pişirip yediler

Yaşam Haberleri Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı ile Türkiye kıyılarına ulaşarak yayılım gösteren ve yerleşik …

21.08.2022
Zehirli aslan balığını yakalamak için yarıştılar, tuttukları balıkları ise ızgarada pişirip yediler

Yaşam Haberleri

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı ile Türkiye kıyılarına ulaşarak yayılım gösteren ve yerleşik tiplere ve deniz ekosistemine ziyan veren zehirli aslan balığı ile gayret ederek biyoçeşitliliğin ve deniz ekosisteminin korunmasına katkı sağlamak hedefiyle zıpkınla aslan balığı avcılık müsabakası düzenledi. S kent aydın haberleri t 08.00’de Kony kent aydın haberleri ltı Kıyısı’ndaki Varyant EKDAĞ Toplumsal Tesisleri’nde başlayan yarış 4 s kent aydın haberleri t sürdü. Antalya’da ikincisi düzenlenen yarışa üçer şahıstan oluşan 7 ekip katıldı.

71 ASLAN BALIĞI İTİNAYLA PİŞİRİLDİ

Takımlar avlanan aslan balığı sayısı ve avlanan en ağır aslan balığı kategorilerinde yarıştı. Balıkçılar tüpsüz ile daldıkları Akdeniz’in derinliklerinde zıpkın ile aslan balıklarının peşine düştü. 4 s kent aydın haberleri tin sonunda yarışmacıların kıyıya döndüklerinde tuttukları balıklar heyet üyeleri tarafından tek tek tartılarak sayıldı. Sayım sonucunda en çok avlanan aslan balığı kategorisinde 60 adet balık tutan Mevlüt Şahin, Şahin Akman, Berk Akman’ın yer aldığı grup birinci oldu. Üç ismin tuttuğu balıkların toplam yükü ise 12 kilo 930 gram geldi. Öte yandan bu küme en ağır aslan balığı kategorisinde de yeniden 1 kilo 377 gram ile ilkliği kimseye kaptırmadı. Yarışta avlanan 71 aslan balığı ise ihtimamla temizlendikten sonra ızgarada pişirilerek vatandaşlara ve yarışmacılara ikram edildi. Derece giren üç kümeye ise mükafatları aktiflik alanında teslim edildi.

“SOFRALARIMIZDA TÜKETEBİLİRSEK DEĞERLİ ÖLÇÜDE ÇABAYI VERMİŞ OLACAĞIZ”

Etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Antalya Büyükşehir Belediyesi Lider Danışmanı ve Etraf Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy, “Etkinliğin ikincisi düzenlendi. Bunu yapma nedenlerimizin başında aslan balığının istilacı bir cins olmasıdır. Kıyılarımızda her geçen gün popülasyonu artıyor. Öbür bir nedenimiz bu tipi biz nasıl baskılayabiliriz ile ilgili bir aktiflik. Bu zehirli bir balık, dikenleri zehirlidir. Eti zehirli değildir. Bu dikenleri temizlendiği vakit lezzetli bir balıktır. Biz bunu belediyemizin tesislerinde menülerimize aslında koyduk. Şayet biz bunu sofralarımızda tüketebilirsek zati kıymetli ölçüde çabayı vermiş olacağız. Müsabakada 7 küme yer aldı. Tüplü dalış olmadı. 3’erli yarıştırlar. 2 s kent aydın haberleri t sonra gruplarımız geldi. Geçen yıl 560 gramdı kıymetli ölçüde aslan balığı. Bu yıl onun rekoru kırıldı. Bunlar bizim yerli çeşitlerimiz ile besleniyorlar. Doymak bilmeyen bir cins. Fakat biz avlarsan gayret edebiliriz. Keyifliydi. Projemize takviye veren herkese teşekkür ediyoruz. Bu tıp etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

“GEÇEN YILA NAZARAN BİR AZALMA OLMUŞ”

En fazla ve en ağır aslan balığını tutan kümeden Mevlüt Şahin ise, “Bu bir istilacı cinstir. Farkındalık oluşturmak hedefi ile bir müsabaka oldu. Derinlerde bulunuyor. Geçen yıla nazaran bir azalma olmuş. Gün gün popülasyonu artıyor. Yarış dışında da avlıyoruz” kelamlarına yer verdi.

Kaynak: aydın haberleri / Ertuğrul Gün – Ömür

Yarış,Aslan Balığı,Tür,Balık ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.