Zarrab davasında gizli dosyalardan bazıları açılacak

Hâkim Richard Berman, 1 Kasım’da savunma ve savcılığa gönderdiği mektupta, son gelişmeler çerçevesinde dava evrakındaki birtakım bâtın evraklar …

17.11.2021
Zarrab davasında gizli dosyalardan bazıları açılacak

Hâkim Richard Berman, 1 Kasım’da savunma ve savcılığa gönderdiği mektupta, son gelişmeler çerçevesinde dava evrakındaki birtakım bâtın evraklar için zımnilik kararının kaldırılmasına itirazlarının olup olmadığını sormuştu. Amerika’nın Sesi’ndeki habere nazaran,…

Hâkim Richard Berman, 1 Kasım’da savunma ve savcılığa gönderdiği mektupta, son gelişmeler çerçevesinde dava evrakındaki kimi bilinmeyen evraklar için zımnilik kararının kaldırılmasına itirazlarının olup olmadığını sormuştu. Amerika’nın Sesi’ndeki habere nazaran, Berman’ın mektubuna taraflardan karşılık geldi.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, dün hâkim Berman’a yazdığı yanıt mektubunda savunma ve savcılığın, hâkimin gerekli gördüğü halde son gelişmelerle ilgili belgede üzerinde kapalılık kararı bulunan birtakım evrakların kamuya açılmasına bir itirazı olmadığı belirtti.

New York’ta ortalarında Halkbank’ın da bulunduğu dokuz sanığın yargılandığı Reza Zarrab davasında, davanın birinci başladığı 15 Aralık tarihinden itibaren kapalılık kararı konulan 50’ye yakın belge bulunuyor. Kapalılık kararı bulunan belgelerden hangilerinde saklılık kararının kaldırılacağına hâkim Berman karar verecek.

1 Kasım’da zımnilik kararı kaldırılan bir evraka nazaran, Zarrab’ın 2018 yılında mahkemeye kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak için başvurduğu, hâkimin de edilen talepyu kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.