Yunanistan’dan Suudi Arabistan’a Türkiye şikayeti

İki ülke ortasında savunma, iktisat, yatırım, kültürel ve memleketler arası platformlarda ortak fkent aydın haberleriliyetleri içeren …

05.01.2022
Yunanistan’dan Suudi Arabistan’a Türkiye şikayeti

İki ülke ortasında savunma, iktisat, yatırım, kültürel ve memleketler arası platformlarda ortak fkent aydın haberleriliyetleri içeren görüşmelerinin bununla bir arada ayrıyeten, iki bakanın Doğu Akdeniz ve Körfez ülkelerindeki son gelişmeleri de gözden geçirdikleri belirtiliyor.Yunanistan Dışişle…

İki ülke ortasında savunma, iktisat, yatırım, kültürel ve memleketler arası platformlarda ortak fkent aydın haberleriliyetleri içeren görüşmelerinin bununla birlikte ayrıyeten, iki bakanın Doğu Akdeniz ve Körfez ülkelerindeki son gelişmeleri de gözden geçirdikleri belirtiliyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın, Suudi mevkidaşı ile görüştükten sonra yaptığı açıklamalarda bilhassa Türkiye’ye yönelik şikayetleri dikkat çekti.

Dendias, “Türkiye’nin bölgede bugüne dek görülmemiş derecede büyük boyutlar kazanan saldırgan bir siyaset izlediğinden” kelam etti.

Dendias, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Yunan adalarının silahlardan arındırılmaması halinde bu adaların egemenliklerinin tartışılmaya açılması gerektiği” halindeki son açıklamalarını buna örnek gösterdi ve Türkiye’nin gerçekleri kasıtlı olarak saptırdığını öne sürdü.

“Yunanistan savaş tehdidi altındadır” sözünü kullanan Dendias, “Yunan adaları karşısında değerli ölçüde çıkartma birlikleri konuşlandırılırken Türk yetkililerin Yunan adalarının savunma emelli silahlanmalarına karşı çıkması ve egemenliklerinden kuşku etmesi mantıksızlık örneğidir”dedi.

Yunan Bakan, “Türkiye her seferinde milletlerarası hukuk kurallarına saygılı olduğundan kelam ediyorsa bunu kanıtlaması ve icrkent aydın haberleritte de göstermesi için kimi kolay adımlar atabilir… Mesela, Yunanistan’a yönelik ‘casus belli’ (savaş nedeni) tehdidini kaldırmasını ve Libya ile imzaladığı hukuksuz deniz yetki alanları memorandumunu iptal etmesini öneriyorum” diye konuştu.

Faysal bin Ferhan ise gerek Yunanistan gerekse Suudi Arabistan’ın bölgede barış ve istikrarın korunması emeliyle memleketler arası hukuka hürmet gösterdiklerini söylemekle yetindi ve iki ülke ortasındaki yakın işbirliğinin sürdürülmesindeki faydalardan kelam etti.

BAĞLAR 2020’DE BAŞLATILDI

İki ülke ortasındaki bağlantılar, 2020 yılında Türkiye ile Yunanistan ortasında Doğu Akdeniz’de baş gösteren gerginlik ortamında başlatılmıştı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Savunma Bakanı Nikos Panayoptopoulos’tan sonra Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti.

Faysal bin Ferhan da bir yıl içinde Atina’ya ikinci ziyaretini gerçekleştirmiş oldu.

Geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan Hava Kuvvetlerine ilişkin birçok savaş uçağı Girit adasına gelerek Yunanistan Hava Kuvvetlerine ilişkin savaş uçaklarıyla ortak tatbikatlar yapmış, bu uçaklardan kimilerinin Girit adasında konuşlanmaya devam ettiği açıklanmıştı. Yunanistan ise Suudi Arabistan’ın talebi üzerine iki batarya Patriot füzesi satmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.