Yüksek varlıklı kişilerin sanat ve koleksiyon serveti 1,44 trilyon dolara ulaştı

Deloitte tarafından hazırlanan Art&Finance raporunun sonuçlarına nazaran, yüksek varlığa sahip şahısların sanat ve koleksiyona ayırdıkları servet …

08.02.2022
Yüksek varlıklı kişilerin sanat ve koleksiyon serveti 1,44 trilyon dolara ulaştı

Deloitte tarafından hazırlanan Art&Finance raporunun sonuçlarına nazaran, yüksek varlığa sahip şahısların sanat ve koleksiyona ayırdıkları servet her geçen gün artarken, bu sayı 1,44 trilyon dolara yükseldi.NFT STİLİ ESERLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜKovid-19’un e…

Deloitte tarafından hazırlanan Art&Finance raporunun sonuçlarına nazaran, yüksek varlığa sahip şahısların sanat ve koleksiyona ayırdıkları servet her geçen gün artarken, bu sayı 1,44 trilyon dolara yükseldi.

NFT BİÇİMİ ESERLER BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Kovid-19’un tesiri altında geçen 2020’de 35 yaş altı genç koleksiyonerlerin büyük kısmının (yüzde 86) sanat eserleri ve yatırımlarına ilgisi arttı. Rapor, 2020’de, özgünlüklerini doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına müsaade vermek için bir blokzincirine kaydedilen NFT (non-fungible token) üslubu yapıtlara sanat ve koleksiyon dünyasının büyük ilgi gösterdiğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılan 35 yaş altı koleksiyonerlerin yüzde 64’ü NFT’lere güçlü bir ilgi duyduğunu vurgularken, yüzde 43’ü sanat yapıtlarıyla temaslı kısmi yatırımlarla ilgilendiğini kaydetti.

Genç koleksiyonerlerin yüzde 85’i blokzinciri, yapay zeka ve büyük bilgi üzere teknolojilerin sanat dünyasındaki iş yapış hallerine taraf vereceğini düşündüğünü belirtti. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n büyük kısmı, blokzincirinin dışında büyük data, analitik ve yapay zeka üzere teknolojilerin de sanat üzerinde tesiri olacağına inandığını bildirdi. 35 yaş altı koleksiyonerlerin yüzde 86’sı sanat yapıtlarını, toplumsal tesir ve gayeye yönelik yatırım olarak satın aldığını aktardı.

İştirakçilerin yüzde 30’u, ABD, Birleşik Krallık ve Avrupa’nın akabinde Hong Kong kentinin geleceğin sanat pazarı merkezleri ortasında yer alacağını düşündüğünü belirtti.

“GENÇ KOLEKSİYONERLER DİJİTAL TEKNOLOJİLERE BÜYÜK İLGİ DUYUYOR”

Açıklamada rapora ait değerlendirmeleri yer alan Deloitte Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Başak Vardar, yakın gelecekte hayat biçimini büyük ölçüde şekillendirecek yeni teknolojilerin sanat ekosistemine tesirlerinin yansınamayacak boyutta olduğunu aktardı.

Vardar, “Özellikle genç koleksiyonerler, dijital teknolojilere büyük ilgi duyuyor. Bu noktada, sanat ve koleksiyon dünyasına taraf veren oyuncuların, kesimi geleceğe hazırlama konusunda gençlerin eğilimlerini dikkate almaları son derece kıymetli.” sözlerini kullandı.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.