NATO’nun yeni genel sekterinin Sophie Wilmes olacağı iddia edildi

NATO’daki misyonu 1 Ekim’de sona erecek olan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in yerine Belçika’nın eski Başbakanı ve mevcut Dışişleri Bakanı …

08.02.2022
NATO’nun yeni genel sekterinin Sophie Wilmes olacağı iddia edildi

NATO’daki misyonu 1 Ekim’de sona erecek olan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in yerine Belçika’nın eski Başbakanı ve mevcut Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes’in geçeceği sav edildi. Korona virüs salgınının başladığı birinci günlerde Belçika’da süreksiz hükümette …

NATO’daki vazifesi 1 Ekim’de sona erecek olan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in yerine Belçika’nın eski Başbakanı ve mevcut Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes’in geçeceği argüman edildi. Korona virüs salgınının başladığı birinci günlerde Belçika’da süreksiz hükümette başbakanlık yapan Wilmes, kelam gelimi edilen teze ait yorum yapmaktan kaçındı.

BELÇİKA’DA MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Başkanlığına gelen Liberal Parti üyesi Charles Michel’den sonra öbür bir değerli memleketler arası kuruluş olan NATO’ya da genel sekreter olarak Wilmes’in isminin geçmesi Belçikalılarda memnuniyetle karşılandı.

Wilmes, vazifeye gelmesi halinde birinci bayan genel sekreter olacak
Uzmanlar, Wilmes’in sergilediği önemli politik performansla milletlerarası toplulukta saygınlığı olan bir siyasetçi olması ve NATO’nun iki resmi lisanı olan İngilizce ve Fransızca’yı çok düzgün biliyor olmasının genel sekreterlik misyonu için âlâ bir tercih olduğunu söz etti. Wilmes ayrıyeten, NATO Genel Sekreteri olursa bu misyonu üstlenen birinci bayan olacak.

SOPHIE WILMES KİMDİR?

Belçika Hükümdarı Philippe ve Kraliçe ile birlikte resmi temaslarda bulunmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinden dönen Wilmes’e, NATO’nun yeni genel sekreteri olacağı tezlerinin sorulduğu ve kendisinin bu bahiste yorum yapmaktan kaçındığı bildirildi. Bu misyonu başarılı bir biçimde yöneteceği gözüyle bakılan Wilmes, itidalli ve katılaşmamış mevzularda konuşmayan bir siyasetçi olarak tanınıyor. Belçika Frankofon Liberal Parti (MR) üyesi olan 47 yaşındaki Wilmes, evli ve dört çocuk annesi.

Öte yandan Stoltenberg’in 1 Aralık’ta Norveç Merkez Bankası (Norges Bank) Başkanlığını devralması bekleniyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.