Yozgat’ta uranyum arama çalışmaları yeniden başlatıldı

‘ın Sorgun ilçesinde nükleer güç santrallerinin ham hususu olan uranyum rezervi tespit etme çalışmaları yine başlatıldı. Sorgun ilçesinde 6-7 bin …

07.01.2022
Yozgat’ta uranyum arama çalışmaları yeniden başlatıldı

‘ın Sorgun ilçesinde nükleer güç santrallerinin ham hususu olan uranyum rezervi tespit etme çalışmaları yine başlatıldı. Sorgun ilçesinde 6-7 bin ton ortasında uranyum rezervinin olduğu iddia ediliyor. Tarlalarında uranyum araması yapılan Peyniryem…

‘ın Sorgun ilçesinde nükleer güç santrallerinin ham unsuru olan uranyum rezervi tespit etme çalışmaları tekrar başlatıldı. Sorgun ilçesinde 6-7 bin ton ortasında uranyum rezervinin olduğu varsayım ediliyor. Tarlalarında uranyum araması yapılan Peyniryemez ve Çakırhacılı köylerindeki vatandaşlar da heyecanla çalışmaların sonuçlanmasını bekliyor

Türkiye’de son yıllarda başlanılan ve devam eden nükleer güç santralleri kurulması çalışmalarının bununla birlikte ayrıyeten bir yanda da ham husus arayışları sürüyor. Bu kapsamda dışa bağımlılığı azaltmak ismine en varlıklı uranyum yataklarının bulunduğu Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Akoluk, Temrezli, Mehmetbeyli, Peyniryemez ve Çakırhacılı köyleri ortasındaki yerlerde, devlet eliyle uranyum arama çalışmaları, uzun yıllar sonra yine başlatıldı.

TONLARCA REZERV VAR

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünce Akoluk, Temrezli, Mehmetbeyli, Peyniryemez ve Çakırhacılı köylerinde sondaj ve fizibilite çalışması gerçekleştirildi. Nükleer santrallerde yakıt olarak kullanabilen uranyumun çıkarılabilmesi için belirli bölgelerde 150 metre kadar derinliğe sondaj vuruldu ve numunelerin çıkarıldığı öğrenildi. Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 6-7 bin ton uranyum rezervinin olduğu da belirtiliyor.

KÖYLÜLER HEYECANLA ÇALIŞMALARIN SONUCUNU BEKLİYOR

Tarlalarında uranyum araması yapılan Peyniryemez ve Çakırhacılı köylerindeki vatandaşlar da heyecanla çalışmaların sonuçlanmasını bekliyor. Daha evvel yabancı şirketler tarafından gerçekleştirilen uranyum arama çalışmalarının şimdiler de devlet eliyle gerçekleştirilmesine memnun olan köylüler, arama çalışmalarında her türlü fedakarlığa hazır olduklarını belirttiler.

“HER ŞEYİMİZ ULUSAL OLURSA KEYİFLİ, ONURLU OLURUZ”

Çakırhacılı köyünden Selahattin İlbaş, 3 ay evvel köylerinde uranyum arama çalışmaları başlatıldığını söyleyerek “Köyümüzde Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nce tarlalarımızda uranyum arandı. 4 yere 150-170 metre kadar derinliğinde sondaj vuruldu. İnşallah bu çalışmalar köyümüze, memleketimize, ülkemize güzel olur. Daha evvelce yurt dışından gelip aradılar, yurt dışından gelip arayana kadar kendimiz, devlet eliyle aranması daha âlâ olur. Her şeyimiz ulusal olursa keyifli, onurlu oluruz. Köy halkı olarak bize de katkısı olur. Sorgun’da Mehmetbeyli, Akoluk, Peyniryemez, Şahmuratlı, Yazılıtaş köyleri ortasında birçok yere sondaj vurdular, hepsinde de uranyum çıktı. Sorgun uranyum zenginidir, inşallah muvaffak olacağız, 2023 yılına bağımsız olarak her şeyimizi üreteceğiz” dedi.

“ÇALIŞMALAR NE GEREKİYORSA BİZ HAZIRIZ”

Peyniryemez köyünden Hayati Kanıcıoğlu ise “9. ayda bizim köyümüzde de birtakım çalışmalar oldu. 2-3 takım geldi, çalışma yaptı. Mehmetbeyli, Akoluk, Peyniryemez, Şahmuratlı, Yazılıtaş köylerinde uranyum olduğu söyleniyor. Ne kademede olduğunu biz bilmiyoruz. Türkiye‘deki uranyumun yüzde 70’inin burada olduğunu söylüyorlar. Benim kendi tarlamda da bir çalışma oldu, yetkililere sorduğumuzda çalışmanın olumlu olduğunu söylediler. İnşallah bu çalışma vatanımıza milletimize faydalı olur. Bu vatan bizim isteriz ki Türkiye Cumhuriyeti bu rezervleri işleyip kendi ham unsurumuzu kendimiz üretelim. İnşallah güzel olur. Uranyum arama çalışmaları için ne gerekiyorsa biz hazırız. Gerekirse kendi tarlamızı, mülkümüzü vermeye hazırız. Kâfi ki biz dünya devi olalım ve kimseye bağımlı kalmayalım” formunda konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.