‘YouTuber’lara vergi düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın, Gelir Vergisi Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. NTV’nin …

12.01.2022
‘YouTuber’lara vergi düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın, Gelir Vergisi Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. NTV’nin haberine nazaran, kelam gelimi edilen düzenlemeye nazaran, bu kapsamda elde edilen belirli meblağa kadar olan çıkarlarda yalnızca bank…

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın, Gelir Vergisi Genel Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. NTV’nin haberine nazaran, kelam gelimi edilen düzenlemeye nazaran, bu kapsamda elde edilen belirli meblağa kadar olan çıkarlarda yalnızca bankalar tarafından stopaj yapılacak, defter tutulmayacak, fatura düzenlenmeyecek, beyanname verilmeyecek.

İstisnadan faydalanmak isteyen mükelleflerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki tarha yetkili vergi dairesine başvurarak istisna kapsamındaki fkent aydın haberleriliyetine ait ilgili vergi dairelerinden istisna evrakı almaları zarurî olacak.

Bu evrak, istisna edilen fkent aydın haberleriliyetlerle ilgili hasılatın tahsil edileceği banka hesaplarının açılışında kullanılacak. İstisna kapsamındaki fkent aydın haberleriliyet nedeniyle birden fazla hesap açılabilecek.

İstisnadan yararlanabilmek gayesiyle bankada hesap açan yahut hesaplarını bu maksatla kullanmaya başlayan mükelleflerin banka hesaplarına ait bilgilerini bir ay içinde bağlı bulundukları vergi dairesine bildirmeleri gerekecek.

İSTİSNA KAPSAMINDAKİ ÇIKARLAR

Toplumsal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen, reklam, sponsorluk gelirleri, bağışlar, ikramlar, bahşişler, fiyatlı abonelik gelirleri üzere gelirler istisna kapsamında dikkate alınacak.

Toplumsal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmeyen şahsî internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri üzere etkileşim hedefli içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformlarda fkent aydın haberleriliyette bulunan şahısların bu fkent aydın haberleriliyetlerinden elde ettikleri karlar için mezkur istisna kararları uygulanmayacak.

Taşınabilir crehberaydin.comzlar için uygulama geliştiriciliği fkent aydın haberleriliyeti kapsamında sırf elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde edilen fiyatlı uygulama satış geliri, reklam geliri, uygulama içi satış geliri, sponsorluk geliri, fiyatlı abonelik geliri üzere gelirler istisna kapsamında dikkate alınacak. Öteki taraftan, elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları dışında elde edilen kazançlarsa istisna kapsamında değerlendirilmeyecek.

BANKALAR YÜZDE 15 ORANINDA STOPAJ YAPACAK

Bankalar bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan hasılat fiyatı üzerinden, transfer tarihi prestijiyle yüzde 15 oranında gelir vergisi stopajı yapmak ve takip eden ayda verilecek muhtasar beyannameyle beyan edip ödemekle yükümlü olacak.

Banka hesabına yatırılan para fiyatı (stopaj öncesi tutar) 2022’de 880 bin lirayı aşmadığı sürece, stopajla kalınacak, gelir vergisi beyannamesi verilmeyecek. Diğer gelirler nedeniyle gelir vergisi beyannamesi verilecek olursa bu kapsamdaki gelirler beyannameye dahil edilmeyecek.

Ayrıyeten 880 bin lira meblağı aşıp aşmadığına bakılmaksızın, defter tasdik ettirme, defter tutma (defter-beyan sistemine kaydolma/elektronik defter tutma) ve evrak düzenleme zorunlulukları bulunmayacak.

Karın birebir olarak elde edilmesi durumunda, malın rayiç bedeli birebir ay içinde bankaya yatırılırsa istisna kuralları ihlal edilmemiş olacak.

Toplumsal içerik üreticileri tarafından internet ortamındaki toplumsal ağ sağlayıcıları üzerinden elde edilen gelirlerin üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları aracılığıyla elde edilmesi durumunda da istisnadan yararlanılabilecek.

İSTİSNA KAİDELERİ HER YIL İÇİN BAŞKA PAHALANDIRILACAK

İlgili takvim yılında istisna koşullarını sonradan kaybedenlerle bu koşulları ihlal edenler, koşulun kaybedildiği yahut ihlal edildiği yıl için kelam gelimi edilen istisnadan yararlanamayacak, bu kapsamda elde edilen karların tamamı yıllık gelir vergisi beyannamesiyle beyan edilecek.

Bu durumda, husus kararı uyarınca tevkif edilen vergiler beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilecek. İlgili takvim yılında rastgele bir nedenden dolayı istisnadan yararlanılamaması, sonraki yıllarda istisnadan yararlanılmasına mani teşkil etmeyecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.