Yoğun bakımı aşısızlar doldurdu

EDA SANĞUSağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son paylaştığı, 20-26 Kasım haftasını kapsayan tabloya nazaran Kovid hadise artışında Adana ikinci …

10.12.2021
Yoğun bakımı aşısızlar doldurdu

EDA SANĞUSağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son paylaştığı, 20-26 Kasım haftasını kapsayan tabloya nazaran Kovid hadise artışında Adana ikinci sırada yer aldı.100 bin şahısta görülen hadise sayısında 416,65 oranına sahip kentte halkın maske, ara ve hijyen kurall…

EDA SANĞU

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın son paylaştığı, 20-26 Kasım haftasını kapsayan tabloya nazaran Kovid olay artışında Adana ikinci sırada yer aldı.

100 bin şahısta görülen olay sayısında 416,65 oranına sahip kentte halkın maske, uzaklık ve hijyen kurallarını unuttuğu gözlendi. Kentteki olay sayılarındaki bu artışın hastanelere de yansıdığını belirten Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Birinci vakitlere nazaran daha yeterli yönetiyoruz zira neyle karşılaştığımızı biliyoruz. Bilhassa hiçbir şey bitmeden bu dalganın başlamış olması hem sıhhat sistemine yük olabileceği üzere sıhhat çalışanlarına da şiddetli oluyor. Bu salgın uzadı ve uzayacak. Salgının eğrisi bu formda gidecektir. İnsan gücü dahil tüm imkanların çok makul ve randımanlı kullanılması gerekir” dedi.

Kendi hastanelerinde ağır bakım yataklarını doldurduklarını belirten Prof. Dr. Taşova, “Diğer hastanelerden gelen bilgilerde bu tarafta. Ağır bakım yataklarımız şuan tam olarak dolu. Birinci büyük salgında kapattığımız yataklar vardı lakin onları da açacağız. Buradaki en değerli öge aşı. Ağır bakımda yatanların çok değerli bir kısmı aşısız yahut tam aşı olmayan kişiler” tabirlerini kullandı.

Omicron varyantına da değinen Taşova, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu üzere varyantları göreceğiz daha. Bu salgın daha bitmedi. Ne kadar çok aşısız insan olursa dünya yeni yeni varyantları yaşayacak. 32 mutasyon var. Bilhassa süratli yayılan mutasyonlar üzere bir ekip mutasyonların bir ortaya gelmesiyle de varyantlar oluşabiliyor. Çok süratli yayılır lakin aşılar şimdilik tesirli üzere görünüyor. Bütün dünyanın aşılanması gerekiyor. Ülkemizde istediğimiz kadar aşıyı tamamlayalım lakin seyahat imkanlarının arttığı bu periyotta herkesin aşı olması lazım. Bir bakarsınız virüs kendini yok eder, bir bakarsınız daha şiddetli bir varyantla karşı karşıya kalabiliriz.”

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.