YAYBİR: Gerekli önlemler alınmazsa, kültürel çölleşmeye adım atacağız

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) döviz kurundaki yükselişe ek olarak yayıncılıkta artan maliyetlerle alakalı olarak …

13.12.2021
YAYBİR: Gerekli önlemler alınmazsa, kültürel çölleşmeye adım atacağız

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) döviz kurundaki yükselişe ek olarak yayıncılıkta artan maliyetlerle alakalı olarak yaptığı açıklamada, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda, önüne geçilemeyecek bir kültürel çölleşmeye adım…

Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) döviz kurundaki yükselişe ek olarak yayıncılıkta artan maliyetlerle alakalı olarak yaptığı açıklamada, gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda, önüne geçilemeyecek bir kültürel çölleşmeye adım atılacağını söyledi.

Sıcak satış yaparak yaşanılan krizin atlatılmasının mümkün görünmediğini belirten birlik, “İvedilikle ikincil kullanım ve gibisi gelirlerin tanımlanması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

YAYBİR hükümete sunduğu teklifleri şöyle sıraladı:

“2018 yılında yayın dünyası ile hükümetin fikir birliğine vardığı ve muhalefet partilerin tümünün de desteklediği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla TBMM gündemine geldi. Lakin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçince tasarı kadük oldu. Meclis’e sunulan lakin bugün rafa kalkmış, tasarının ivedilikle yine gündeme getirilip yasalaşmasını talep ediyoruz.

“Sübvanse düzeneğinin hemen geliştirilmesi gerekiyor. Kağıt ithalinin devlet eliyle yapılması dahil olmak üzere Kültür Bakanlığı’nın yayıncılık sertifikası verdiği kurumlara, basacağı kitapların kağıtlarını sübvanse ederek satması sağlanmalıdır.

“Kağıt ithalinde uygulanan, kitap kağıdında %8, Bristol’de %18 KDV uygulanması ivedilikle sıfırlanmalıdır.

“Kağıt ithalinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan imtiyazlar, AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalata da uygulanmalıdır.”

İŞTE O AÇIKLAMA

KAMUOYUNA DUYURUMUZDUR!

Dövizdeki yükseliş nedeniyle, kağıt, mürekkep, tutkal üzere neredeyse bütün üretim girdileri ithal olan dalımız büyük bir krizle karşı karşıya.

Bir ülkenin kültürel zenginliği, çeşitliliği ve devamlılığı için olmazsa olmaz bölümlerin başında gelen yayıncılık kesiminin içinde bulunduğu krizden çıkması için önümüzdeki altı ay içinde gerekli tedbirler alınmazsa önüne geçilemeyecek bir kültürel çölleşmeye adım atacağız.

Enflasyonist bir gelecek bizi beklediği için 6 ayları bulan vadeler ve mevcut iskontalarla toptancılara kitap vermek artık mümkün olmayacak. Tüm dağıtım kanallarında radikal çöküşlerle karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Gerekli tedbirler alınmazsa kültür kitabı yayıncılığı da ders kitabı yayıncılığı da büyük darbe alacaktır.
Bir ülkenin gelişmişliğinin o ülkenin kültür temelli okuma seviyesi ile direkt ilintili olduğunu unutmadan, yayıncılık kesiminin içinde bulunduğu krizden çıkabilmesi için acil tedbirler alınması gerekmektedir.
Yayıncılar Meslek Birliği olarak hükümetten beklentilerimiz şöyledir:

5846 sayılı FSEK değişikliği derhal gerçekleşsin

Yayın dünyasının sıcak satış dediğimiz üretilmiş mamul kitabın satılmasıyla, yaşadığımız krizi atlatması mümkün görünmüyor. Acilen ikincil kullanım ve gibisi gelirlerin tanımlanması gerekiyor.
2018 yılında yayın dünyası ile hükümetin fikir birliğine vardığı ve muhalefet partilerin tümünün de desteklediği 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla TBMM gündemine geldi. Lakin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçince tasarı kadük oldu.

Tasarıyla özel kopyalama harcı dediğimiz şahsi kullanım tazminat bedeli tanımlanmıştı. Bununla, devlet tarafından toplanan paraların bize ödenmesi gerekiyordu. Ayrıyeten kamuya ödünç verme de tanımlanmıştı. Kütüphanelere alınan okullara alınan kitapların okutulma başına eser sahibinin muhakkak bir bedel ödenmesi öngörülüyordu.

Meclis’e sunulan ancak bugün rafa kalkmış, tasarının ivedilikle yine gündeme getirilip yasalaşmasını talep ediyoruz.

Sübvanse sistemi geliştirilsin

Sübvanse düzeneğinin hemen geliştirilmesi gerekiyor. Kağıt ithalinin devlet eliyle yapılması dahil olmak üzere Kültür Bakanlığı’nın yayıncılık sertifikası verdiği kurumlara, basacağı kitapların kağıtlarını sübvanse ederek satması sağlanmalıdır.

Kağıtta KDV kaldırılsın

Kağıt ithalinde uygulanan, kitap kağıdında %8, Bristol’de %18 KDV uygulanması hemen sıfırlanmalıdır.
AB dışındaki ülkelerden ithal edilen kağıtta da vergi sıfırlansın

Kağıt ithalinde Gümrük Birliği’nden kaynaklanan imtiyazlar, AB dışındaki ülkelerden yapılan ithalata da uygulanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.