Yargıtay’dan o patronlara kötü haber

Hukuka alışılmamış bir formda çalışanlara işe girişte boş senet imzalatan patronlar için Yargıtay’dan ‘tokat’ üzere bir karar çıktı. Hukuka …

06.12.2021
Yargıtay’dan o patronlara kötü haber

Hukuka alışılmamış bir formda çalışanlara işe girişte boş senet imzalatan patronlar için Yargıtay’dan ‘tokat’ üzere bir karar çıktı.

Hukuka alışılmamış bir halde çalışanlara işe girişte boş senet imzalatan patronlar için Yargıtay‘dan ‘tokat’ üzere bir karar çıktı. Yüksek mahkeme; çalışandan boş senet alan patronun, iş ve çalışma hürriyetini ihlal cürmünü işlediğine hükmetti.

Mahkemeye başvuran bir küme personel, işverenlerinin işe başlarken kendilerinden boş senet aldığını öne sürdü. Mahkeme, davanın düşürülmesine hükmetti. Kararın temyiz edilmesiyle devreye Yargıtay 18. Ceza Dairesi girdi. Yargıtay kararında; Türk Ceza Kanunu’nda hukuka alışılmamış öbür bir davranışla, iş ve çalışma hürriyetini ihlal eden şahsa, mağdurun şikayeti halinde, altı aydan iki yıla kadar mahpus yahut isimli para cezası verileceği tarafındaki yasa unsuru hatırlatıldı. Kararda şöyle denildi: “Sanıkların, şikayetçilerden kıdem tazminatı, iş kazası, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan uygulanacak cezalar üzere durumlarda şirket bütçesinden bir ödeme yapılmamasını önlemek maksadıyla, alacaklısı, tarihi ve ölçüsü olmayan senetler alınacağını, vermek istemeyenlerin işten çıkarılacağını söyledikleri ortadadır. Sanıkların hareketinin TCK’nın 119. unsuru kapsamında birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmiş olup olmadığı tartışılarak, cürmün kovuşturulmasının şikayet şartına bağlı olmadığı tespit edilmeksizin şikayetin müddetinde olmadığı münasebeti ile kamu davasının düşmesine karar verilmesi kanuna alışılmamıştır.”

(Süleyman Aydın/ rehberaydin.com)

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.