Yalova’da çocuğa polis şiddeti: ‘Dur’ ihtarına uymayan liselileri 20 dakika dövdüler

Geçen salı günü akşam saatlerinde Yalova’da meydana gelen olayda; lise öğrencisi D.K. (17), amcasına ilişkin 77 AAE 583 plakalı arabası alıp …

20.11.2021
Yalova’da çocuğa polis şiddeti: ‘Dur’ ihtarına uymayan liselileri 20 dakika dövdüler

Geçen salı günü akşam saatlerinde Yalova’da meydana gelen olayda; lise öğrencisi D.K. (17), amcasına ilişkin 77 AAE 583 plakalı arabası alıp, tekrar lise öğrencileri olan Z.Ö. (17) ile kız arkadaşı E.A.(16) ile gezmek istedi.D.K., Yalova- İzmit karayolu Çiftl…

Geçen salı günü akşam saatlerinde Yalova’da meydana gelen olayda; lise öğrencisi D.K. (17), amcasına ilişkin 77 AAE 583 plakalı arabası alıp, tekrar lise öğrencileri olan Z.Ö. (17) ile kız arkadaşı E.A.(16) ile gezmek istedi.

D.K., Yalova- İzmit karayolu Çiftlikköy ilçesi Taşköprü beldesinde, uygulama yapan polislerin ‘dur’ ihtarına uymayıp kaçtı. Kullandığı arabayla orta yollara giren D.K., kendilerini takip eden polisler tarafından durduruldu. Arabası terk edip, ormanlık alana kaçmaya çalıştıkları sav edilen 3 öğrenci, polis takımlarınca yakalandı. Polislere direndiği öne sürülen öğrenciler, güç kullanılıp, aykırı kelepçe takılarak, sözleri alınmak üzerine polis merkezine götürüldü.

Polis takımlarınca darp edildiklerini söyleyen öğrencilere savcılık talimatıyla, ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası verilirken, misyonlu memura direnç cürmünden isimli soruşturma başlatıldı.

DARP RAPORU ALDILAR

Savcılığın talimatıyla özgür bırakılan, yapılan hekim muayenesinde darp raporu alan öğrencilerin ailelerinin şikayeti üzerine, öğrenciler, kendilerini darbeden biri komiser yardımcısı üç polisi teşhis etti.

‘EHLİYETİM OLMADIĞI İÇİN PANİK YAPTIM’

Olay günü, kullandığı arabayla, arkadaşlarıyla kent tipi yaptıklarını belirten D.K. şunları söyledi:

“Polislerin uygulaması ile karşılaşınca, ehliyetim olmadığı için ‘dur’ ihtiranı uymayıp kaçtım. Takım araçları bizi takip etmeye başladı. Panik yaptım. Çiftlikköy’de takip edildiğimiz için kent içinin riskli olacağını düşünüp, Süpürgelik Virajına yanlışsız gitmeye başladım.

‘KIZ ARKADAŞIMI DA DÖVDÜLER’

Polisler bu ortada, gerimizden ateş etti. Sonra ise Yunus motorlu polisler önüme geçti, geride oturan bir polis bana, silah doğrulttu. Arabayı sağa çektim. Buna karşın aracın art camını patlatıp, kız arkadaşımı da dövdüler.

’15-20 DAKİKA ŞİDDET GÖRDÜK’

Ondan sonra karşıt kelepçeleyip, dövmeye başladılar. 15-20 dakikaya yakın şiddet gördük. Ambulans istedik, ‘Gelecek’ diyerek bizi oyaladılar. Sonunda ambulans gelmedi. Bizi karakola götürdüler. Bu sırada küfür de ettiler.”

‘ŞİKAYETÇİ OLMAYIN DİYE UYARDI’

Darp raporu sonrası polislerden şikayetçi olacaklarını söyleyince, polis merkezine bir defa daha gittiklerini söyleyen D.K., bu sırada bir polisin yanlarına gelip, şikayetçi olmamaları için ailelerini uyarmasını istediğini, buna karşın anne ve babalarının şikayetçi olduğunu belirtti.

Olay günü kendilerini 15- 20’ye yakın polisin dövdüğünü ileri süren Z.Ö. ise polislerden şikayetçi olduklarını söz etti.

‘RAPOR ALMAMIZI ENGELLEMEYE ÇALIŞTILAR’

Olay günü aracı oğlunun kullandığını belirten Selda K., yaşananları polisten değil, oğlunun bir arkadaşından tesadüfen öğrendiğini söyledi.

“Bu çocuk 18 yaşında değil. Sizin, birinci arayacağınız kişi biz olmalıyız o denli değil mi?” diyen Selda K., “Doğru bildiğim kadarıyla. Karakola gittim. Çocuklar ağzı burnu dağılmış oturuyorlardı. Ben, anne olarak biraz bağırdım. Çocuklara rapor istediğimi söyledim. ‘Aldık’ dediler. Bunun üzerine, sakin olmamızı önerip, çay ikram etmek istediler. Bu halde örtbast etmeye çalıştılar. Kabul etmedim. Bu türlü bir arbedeyle gürültüyle çocukları hastaneye götürdük. Hastanede bizi acile sokmak istemediler. Rapor almamızı istemediler. Hekimle başka bir konuşma yaptılar. Nihayetinde raporları da tam alınamadı çocukların. Sonra karakola dönüş yaptık” diye konuştu.

Z.Ö.’nün annesi Aynur Ö. de aktarılan habere nazaran meydana gelen durumlardan büyük hüzün duyduklarını belirterek, polislerden bu türlü bir davranış beklemediklerini belirtip, “Üzgünüz, bu türlü olmasaydı keşke” dedi.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Aktarılan Habere Nazaran Meydana Gelen Durum sonrası yazılı açıklama yapan Yalova Valiliği, olayın geçen salı akşamı saat 21.48’de, İzmit Karayolu Taşköprü mevkisinde meydana geldiğini belirtip, şu tabirlere yer verdi:

“Uygulama noktasındaki görevlilerin dur ihtarına uymayarak hızlı bir formda orta sokaklarda izini kaybettirmeye çalışan araç, ilimiz Bursa yolu üzeri Süpürgelik mevkiinde durdurulması üzerine araç içerisinden inerek ormanlık alana kaçmaya çalışan ve birinci yapılan incelemelerde yaşlarının küçük olduğu tespit edilen D.K. (2004 lise ögrenci), E.A. (2005 lise öğrenci), Z.Ö. (2004 lise öğrenci) şahıslar gruplarımızca sıkıntı kullanılarak yakalanmıştır.

Mevzu ile ilgili Nöbetçi Cumhuriyet Savcısından alınan talimata istinaden şüpheliler hakkında ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası ve vazifeli memura direnç kabahatinden da isimli tahkikat yapılması emeliyle Emniyet Müdürlüğümüze intikal ettirilen 3 şahıs yapılan tahkikatta alınan beyanlarında yakalama esnasında kendilerini darp eden işçilerimiz ile ilgili şikayetçi olmaları nedeni ile ilgili çalışanlar hakkında Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca isimli tahkikat, Yalova Vilayet Emniyet Müdürlüğümüzce de idari tahkikat başlatılmıştır.”

İSTANBUL’DA DA BİR POLİS MEMURU LİSE ÖĞRENCİSİNİ VURMUŞTU

16 Şubat 2017’de hırsızlık kuşkusuyla gözaltına aldığı 2 çocuğun birbirine kelepçeli olarak kaçması üzerine peşlerinden koşan polis memuru Huzeyfe Davut Saygılı, havaya bir el ateş etmiş, akabinde çocukların durmasına karşın elindeki silahla lise öğrencisi Ömer Barış Topkara’nın başına vurmuştu. O esnada silahın ateş alması üzerine 16 yaşındaki Ömer Barış Topkara başından vurularak hayatını kaybetmişti.

Yargılanan polis memuru Huzeyfe Davut Saygılı (22), evvel yeterli hal indirimiyle 7 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmış, akabinde da tahliye edilmişti.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.