WSJ: İran nükleer silah için yeniden santrifüj parçaları üretmeye başladı

WSJ: İran nükleer silah için tekrar santrifüj modülleri üretmeye başladı İran’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Milletlerarası Atom Gücü Ajansının …

17.11.2021
WSJ: İran nükleer silah için yeniden santrifüj parçaları üretmeye başladı

WSJ: İran nükleer silah için tekrar santrifüj modülleri üretmeye başladı

İran’ın, Birleşmiş Milletler (BM) Milletlerarası Atom Gücü Ajansının (UAEA) aylardır izleyemediği yahut erişemediği bir alanda gelişmiş nükleer santrifüjleri için ekipman üretimine tekrar başladığı argüman edildi.

Wall Street Journal gazetesinin batılı diplomatlara dayandırdığı haberinde, İran’ın Viyana’da devam eden görüşmelere karşın Tahran’ın batısındaki Karaj’daki kentinde bir montaj fabrikasında Ağustos ayı sonlarından bu yana hudutlu bir ölçekte çalışmaya yine başladığı ileri sürüldü.

Haberde, o vakitten beri üretiminin hızlandırıldığı ve daha gelişmiş santrifüjler için bilinmeyen sayıda rotor ve körük üretimine başlandığı argüman edildi.

Diplomatlar, İran’ın ağustos ayının sonundan bu yana değerli ölçüde santrifüj kesimi ürettiğini ileri sürerken, diplomatlardan biri, en az 170 gelişmiş santrifüj için modül üretildiğini argüman etti.

Ayrıyeten, haberde, Tahran’ın gelişmiş santrifüjler için ekipman üretimine başladığı alana UAEA’ın erişiminin olmadığı ve ajansın burayı izleyemediği öne sürüldü.

Diplomatlar, Tahran’ın tekrar nükleer silah programına yönelmesi durumda üretilen santrifüj kesimlerini gizlice nakledebileceğinden kaygı edildiği tezinde bulundu.

Santrifüjler, zenginleştirilmiş uranyumu ya sivil kullanım için ya da nükleer silahlar için daha yüksek saflık düzeylerine çıkarmak için kullanılıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.