Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile görüşmesini değerlendirdi

Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile görüşmesini kıymetlendirdi ABD Lideri Joe Biden, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile gerçekleştirdiği çevrimiçi …

17.11.2021
Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile görüşmesini değerlendirdi

Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile görüşmesini kıymetlendirdi

ABD Lideri Joe Biden, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile gerçekleştirdiği çevrimiçi görüşmenin “çok iyi” geçtiğini ve ABD’nin Tayvan’ın bağımsızlığı konusunda net bir duruş ortaya koyduğunu söyledi.

Biden, New Hampshire eyaletinde “risk kategorisinde” bulunan bir köprüde yaptığı konuşmada hazırladıkları 1 trilyon dolarlık altyapı paketini anlattı.

Konuşmasının akabinde Washington’a dönüş yolunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Biden, Çinli mevkidaşı Şi ile 15 Kasım akşamı yaptığı 3,5 saatlik görüşmeyi kıymetlendirdi.

Biden, “Çok güzel bir görüşme gerçekleştirdik, takibi yapılacak çok mevzu var. Birçok hususta çalışacak 4 başka küme kurduk. Gelecek iki hafta içinde bu mevzuda daha çok bilgi vereceğim.” tabirini kullandı.

Tayvan konusunda rastgele bir ilerleme kaydedilip kaydedilmediğinin sorulması üzerine ise Biden, “Tayvan Kanunu’na takviye verdiğimizi net bir halde söyledik. Tayvan bağımsızdır ve kendi kararlarını kendi verir.” karşılığını verdi.

Trump yanlıları Biden’ı protesto etti

Öte yandan eski ABD Lideri Donald Trump’ı destekleyen bir küme, Biden’ın konvoyunun geçtiği esnada ellerinde pankartlarla protesto düzenledi.

Göstericiler ellerinde “Trump kazandı, İlah Amerika’yı kutsasın” ve Trump destekçilerinin Biden’a hakaret etmek için kullandığı “Hadi git Brandon” yazılı pankartlar taşıdı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.