‘Varlık Barışı’na 8. uzatma: Gri kategoriye düşen Türkiye’den şaşırtan hamle

Varlık Barışı uygulamasından yararlanma mühleti 6 ay uzatıldı. Mevzuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin 6’ncı yinelenmiş sayısında …

01.01.2022
‘Varlık Barışı’na 8. uzatma: Gri kategoriye düşen Türkiye’den şaşırtan hamle

Varlık Barışı uygulamasından yararlanma mühleti 6 ay uzatıldı. Mevzuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin 6’ncı yinelenmiş sayısında yayımlandı.Kararla yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul değer ve başka sermaye piyasası araçlarının Tü…

Varlık Barışı uygulamasından yararlanma müddeti 6 ay uzatıldı. Bahse ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin 6’ncı yinelenmiş sayısında yayımlandı.

Kararla yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul değer ve öteki sermaye piyasası araçlarının Türkiye’deki banka yahut aracı kurumlara bildirilmesine ait mühlet 30 Haziran 2022’ye kadar uzatıldı. Kelam Geli̇mi̇ Edi̇len müddet bugün dolacaktı.

Belirlenen tarihe kadar varlıklarını bildiren gerçek ve hükmî şahıslar, kelam gelimi edilen varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek.

FATF TÜRKİYE’Yİ GRİ LİSTEYE ALDI

Mali Hareket Misyon Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için Türkiye’nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu.

Merkezi Fransa’nın başşehri Paris’te bulunan ve OECD’ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bağlı kurum, Ekim ayında düzenlenen Genel Kurul’da alınan kararları basın toplantısında açıklamıştı.

Buna nazaran en son 2019’da yapılan değerlendirmede bu alanlarda birtakım eksiklerinin olduğu vurgulanan Türkiye, yakından takip edileceği manasına gelen gri listeye girdi.

FATF Lideri Marcus Pleyer, basın toplantısında Türkiye’de mali bölümün, emlakçı ya da bedelli maden ticareti yapan bireyler üzere farklı aktörlerin daha sıkı denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Gri listede yer alan 22 öteki ülke ortasında Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen yer alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.