Biden’dan Putin’e: Bedeli ağır olur

ABD ile Rusya ortasındaki gerginlikler devam ediyor. ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le telefon görüşmesinde Moskova’nın …

01.01.2022
Biden’dan Putin’e: Bedeli ağır olur

ABD ile Rusya ortasındaki gerginlikler devam ediyor. ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le telefon görüşmesinde Moskova’nın Ukrayna’ya girmesi durumunda ağır bedel ödeyeceklerini belirttiği yılbaşı tatilini geçirdiği memleketi Wilmi…

ABD ile Rusya ortasındaki gerginlikler devam ediyor. ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le telefon görüşmesinde Moskova’nın Ukrayna’ya girmesi durumunda ağır bedel ödeyeceklerini belirttiği yılbaşı tatilini geçirdiği memleketi Wilmington kentinde basın mensuplarına gündeme ait açıklamalar yaptı.

YENİ YIL TEBRİK GÖRÜŞMESİNDE İHTAR

Biden, dünkü telefon görüşmelerinin akabinde ocak ayında ABD ile Rusya ortasında yapılacak Ukrayna görüşmelerine ve tekrar Rusya ile NATO ortasında yapılacak temaslara bakacaklarını hatırlatarak şu kelamları kaydetti:

“Devlet Lideri Putin’e (Ukrayna konusunda askeri adım atması durumunda) ağır yaptırımlar getireceğimizi, NATO müttefiklerimizle birlikte Avrupa’daki varlığımızı artıracağımızı ve ağır ödenecek ağır bir bedel olacağını açıkça söyledim. Bu görüşmelerin işe yarayabilmesinin fakat tansiyonun düşürülmesine bağlı olduğunu vurguladım. Lakin her vakit müzakere etmeyi ve ilerleme sağlamayı umuyorum. Burada kamuoyu önünde bunları konuşacak değilim lakin kendisine (Putin’e) Ukrayna’yı işgal edemeyeceğini açıkça söyledik.”

NATO TOPLANACAK

Beyaz Saray’dan evvelki gün yapılan açıklamaya nazaran, ABD ve Rusya ortasında Ukrayna konusundaki güvenlik görüşmelerinin 10 Ocak’ta başlayacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de NATO-Rusya Kurulunu 12 Ocak’ta toplantıya çağırmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Rusya ile başta ABD olmak üzere NATO ortasında Ukrayna sonundaki hareketlilik nedeniyle uzun müddettir gerginlik yaşanıyor. Rusya, Ukrayna’nın mümkün NATO üyeliği ve bu ülkeye silah nakliyesi yapılmasını ulusal güvenliğine tehdit olarak görüyor.

Batı kanadı ise Rusya’nın Ukrayna sonuna yaptığı askeri yığınak nedeniyle bu ülkeye yapılacak muhtemel askeri müdahaleye karşı uyardı.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.