Van haberi | İpekyolu’nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor

Van lokal haberine nazaran İpekyolu’nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor Van’ın değerli kültürel geleneklerinden biri olan Van Oturma Geceleri’ni …

05.08.2022
Van haberi | İpekyolu’nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor

Van lokal haberine nazaran İpekyolu’nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor Van’ın değerli kültürel geleneklerinden biri olan Van Oturma Geceleri’ni hafızalarda canlı tutmak ve gelecek jenerasyonlara aktarmak hedefiyle İpekyolu Belediyesinin düzenlemiş olduğu programlar devam ediyor.

İpekyolu‘nda ‘oturma gecesi’ geleneği sürüyor

VAN – Van‘ın kıymetli kültürel geleneklerinden biri olan Van Oturma Geceleri’ni hafızalarda canlı tutmak ve gelecek jenerasyonlara aktarmak emeliyle İpekyolu Belediyesinin düzenlemiş olduğu programlar devam ediyor.

Kentin kalbi pozisyonundaki İpekyolu Kent Park’ta haftanın makul günlerinde İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın‘ın talimatları ile düzenlenen programlara Vanlılar ağır ilgi gösteriyor. Program, Van’ın Sesi Oturma Gecesi Takımı üyelerinden merhum Seyfettin Zırhlıoğlu (Seyfi Baba) anısına belediyeye bağlı Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlendi. Zırhlıoğlu ailesinin de davet edildiği programda bilhassa sinevizyon gösterisi sırasında, aile his dolu anlar yaşayarak gözyaşlarını tutamadı.

Programda bir konuşma yapan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın, “Çok kıymetli sanatkarımız, Van’ın gözbebeği, Seyfettin Zırhlıoğlu ağabeyimizin anısına bu programı hazırladık. Van’ın bedellerini yaşatmak için Van’ın türkülerini büyük bir zarafetle, büyük bir aşkla bu vakte kadar getirdi. Bundan sonrada geri kalan sanatkarlarımız artık onun yerine devam edecek. Allah ona rahmet eylesin. Artık biz onun müzikleri, türküleriyle de Van’ı yaşatmaya devam edeceğiz. Hepinize hürmet ve sevgilerimi sunuyorum. Güzel geldiniz sefalar getirdiniz” diye konuştu.

Programa katılan Vanspor Dernek Lideri Mürsel Demir ise Kaymakam ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın ile iştirakçilere Vanspor atkısı armağan etti. Lider Vekili Aydın da Vanspor’a muvaffakiyetler dileyerek, bu yıl büyük bir muvaffakiyet sağlayacağını umut ettiğini ve her vakit Vanspor’un yanında olduklarını belirtti.

Programda merhum Zırhlıoğlu’nun yeğeni Erdi Yıldırım Şaran Van türkülerinden bir kesim okurken, oğlu Barış Zırhlıoğlu ise bir konuşma yaparak, “Babam Van için değerli biriydi, Van’ı çok severdi, Vanlıları çok severdi. Bu geceleri çok severdi. Geçtiğimiz yıl bu vakitlerde tekrar buradaydı, ortamızdaydı. Takdiri İlahi, babam şu anda ortamızda yok. Onun ismine hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizi onurlandırdınız. Bir Vanlı olarak bu onur bize kâfi. Sizlerle gurur duydum. Babamın ismine hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Van’ın Sesi Oturma Gecesi Takımı üyelerinden Murat Yaşar da, “Rahmetli Seyfi Baba’nın anısına yapılan bir program bu. Bütün Van’ın tanıdığı sekiz köşe şapkasıyla herkesin beğendiği, hiç kızmayan, kalp kırmayan, bizim için çok pahalı ağabeyimizdi. Allah rahmet eylesin. Bilhassa belirtmek istiyorum Seyfi Baba’yı anma işinin fikir babası kaymakamımızdır. Burnumuzun direği sızladı. Bütün takım olarak çok duygulandık. Size çok teşekkür ediyoruz. Var olun, bizim Van’da derler ayağınız taşa değmiye” diye konuştu.

Vatandaşlar ise skent aydın haberleritler öncesinde İpekyolu Kent Park’a akın ederek hem piknik yaptı hem de söylenen müzikler eşliğinde bazen duygulanarak, bazen de halaylarla programa eşlik etti. Eski geleneklerin, kültürün, örf ve adetin yaşatılmasından duydukları memnuniyeti lisana getirerek programların devamını isteyerek emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

aydın haberleri / Ahmet Kavak – Mahallî

Van,Program,İpekyolu,Rahmet,Başkan,Belediye ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.