Uzmanlar ağzınıza bile sürmeyin diyor! Kalbe zarar veriyor, ömrü kısaltıyor: İşte o besinler…

Herkes sağlıklı hayat için ağır gayret içinde. Lakin günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin birçoklarının ziyanlarını bilmiyoruz. Kimi yiyecekler …

06.09.2022
Uzmanlar ağzınıza bile sürmeyin diyor! Kalbe zarar veriyor, ömrü kısaltıyor: İşte o besinler…

Herkes sağlıklı hayat için ağır gayret içinde. Lakin günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin birçoklarının ziyanlarını bilmiyoruz. Kimi yiyecekler sanıldığı kadar sağlıklı olmayabilir. Kardiyologlar kimi besinlerin kalp sıhhatine ziyan verdiğini hatta kalp ömrünü…

Herkes sağlıklı hayat için ağır uğraş içinde. Fakat günlük hayatta tükettiğimiz besinlerin birçoklarının ziyanlarını bilmiyoruz. Birtakım yiyecekler sanıldığı kadar sağlıklı olmayabilir. Kardiyologlar birtakım besinlerin kalp sıhhatine ziyan verdiğini hatta kalp ömrünü kısalttığını belirtti. İşte ziyanlarını duyunca şok olacağınız o besinler…

1-İŞLENMİŞ ŞARKÜTERİ ETLERİ

Uzmanlar dondurulmuş etlerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Nedeni ise bu usul etlerde bol ölçüde sodyum nitrat hususu bedenin iç organlarının iltrehberaydin.complanmasına neden oluyor. Hatta bu biçim etler tüketildiği vakit ateroskleroza neden oluyor.

2- SOSİSLİ SANDVİÇ

Pratik yapılışı ve süratli tüketilişinden ötürü sosisli sandviçleri günlük hayatta sık sık tüketebiliyoruz. Aslında bu şekil yiyecekler kalp sıhhatini berbat tesirler ve belli sıhhat problemlerine neden oluyor. Bununla birlikte, düşük yağ içeriğine sahip olduğunu söyleyen seçenekler bile yüksek tansiyona neden olabilecek ölçüde tuz içerir.

3- HAZIR PİŞMİŞ TAVUKLAR

Tavuk yemeklerin vazgeçilmezidir. Lakin dışarıdan alınan hazır tavuklar içeriğinde doymuş yağ ve sodyum içerir. Bundan ötürü uzmanlar tavukların konutta yapılıp tüketilmesini tavsiye ediyor. Bunun nedeni, evdeyken kullanacağınız sodyum ölçüsü üzerinde çok daha fazla denetime sahip olmanızdır.

4- KETÇAP

Her yemeğin yanında ketçap kullanan bireyleri görürüz. Fakat bu ketçapların içinde çok yüksek düzeyde şeker ve sodyum bulunmaktadır. Sodyum ve şekeri çok tüketmek ise kalp sıhhatinizi korumak için yeterli bir tercih değildir.

5- BARBEKÜ SOSU

Konu barbekü sosu olduğunda aslında onun da ketçap kadar ziyanlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle, kalp sıhhatinizi korumak için kesinlikle uzak durmanız gereken yiyecekler ortasındadır. Lakin büsbütün kaçınamıyorsanız, en azından tükettiğiniz ölçüsü sınırlamak sizin için yararlı olacaktır.

6- SOFRA TUZU

Aldığımız toplam sodyum ölçüsünün yüzde 70’i dışarıdan yediğimiz yahut paketli olarak aldığımız yiyeceklerden geliyor. Bu sodyumun yüzde 15’i doğal olarak farklı bileşenlerde bulunur. Bununla birlikte, denetim edebileceğimiz sodyumun öbür %15’i ise sadece yemeklere eklediğiniz tuzdan kaynaklanmaktadır. Kalp sıhhatinizi düzgünleştirmek için tuz tüketimini azaltmanız büyük ehemmiyet taşımaktadır.

7- YAĞI AZALTILMIŞ SALATA SOSLARI

Yağları azaltılmış salata sosları da kalp sıhhatiniz için ziyanlı besinler başlığı altında sınıflandırılabilir. İçerisinde zımnî şeker ve tuz içerirler. Uzmanlara nazaran, bir yiyeceğin yağı azaltıldığında şeker oranı artar. Bu sayede sosun tadı korunmuş olur.

8- YAĞSIZ PAKETLİ ATIŞTIRMALIKLAR

Azaltılmış yağdan daha makûs bir şey varsa, o da sıfır yağ içeren besinlerdir. Sıfır yağ içeren paketlenmiş atıştırmalıkların daha sağlıklı bir alternatif olduğunu kanısı hayli yanlıştır.

9- YAĞSIZ FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi tercih ederken kesinlikle büsbütün doğal içeriğe sahip ve tam yağlı olanları tercih ettiğinizden emin olun. Dilerseniz şeker içermeyenleri tercih edebilirsiniz lakin yağsız yahut az yağlı bir seçeneğe yönelmek daha fazla şeker içereceğinden hem sıhhatsiz hem de tıpkı kaloriyi almanıza neden olur.

10- KAHVALTILIK MISIR GEVREKLERİ

Mısır gevrekleri birden fazla bireyin kilo verme sürecinde sabah tükettiği besinlerin başına gelir. Lakin bu yiyeceklerin kimileri hiçbir besin bedeli sunmadığı üzere şeker alımınızı arttıracaktır. Bu nedenle bir dahaki sefere kahvaltılık gevrek seçerken tam tahıllı ve şeker içermeyen seçenekleri tercih ettiğinizden emin olun.

11- AROMALI SÜTLER

Sade süt sevmeyenlerin severek tükettiği kakaolu, vanilyalı üzere farklı aromadaki sütler aslında epey yüksek ölçüde şeker içermektedir. Bu nedenle beslenme uzmanları çok şeker alımından kaçınmak için bu seçeneklerden uzak durmanız gerektiğini söylüyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.