Son dakika! Bakan Koca’dan yeni dalga açıklaması: Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir

Geçtiğimiz hafta koronavirüse yakalanan ve testi negatife dönen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hastalığı hafif bir soğuk algınlığı üzere …

06.09.2022
Son dakika! Bakan Koca’dan yeni dalga açıklaması: Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir

Geçtiğimiz hafta koronavirüse yakalanan ve testi negatife dönen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hastalığı hafif bir soğuk algınlığı üzere geçirdiğini belirtti. Koca, “Sadece bir gün hafif bir boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonra oldu. İlaç kul…

Geçtiğimiz hafta koronavirüse yakalanan ve testi negatife dönen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, hastalığı hafif bir soğuk algınlığı üzere geçirdiğini belirtti. Koca, “Sadece bir gün hafif bir boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi bir hafta sonra oldu. İlaç kullanmadım, istirahat ettim ve bol sıvı aldım” diye konuştu.

Salgında 6. dalganın giderek azalmaya başladığını, olay sayılarının günlük 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Koca, bu süreçte hastaneye yatışların da bariz formda düştüğünü lisana getirdi.

YENİ DALGA KASIM, ARALIK ÜZERE TEKRAR OLABİLİR

Bazı hastanelerde Kovid-19 klinikleri ve ağır bakımların tekrar kapanmaya başladığını anlatan Koca, “Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Ancak bu bir daha olmayacak manasına gelmiyor. Bu dalgadan sonra evvel Avrupa’dan başlayıp sonra bize yanlışsız gelen bir dalga kasım, aralık üzere tekrar olabilir. Artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. Daha çok müdafaamız gereken, ileri yaşlarda ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni devrin gribi artık Kovid” diye konuştu.

HASTALIK BELİRTİSİ HİSSEDENLER MASKE TAKMALI

Bakan Koca, bir gazetecinin okulların açılmasına ait sorusuna, “Endişe edilmemeli, maske takmak isteyen olabilir, takabilirler lakin mecburî değil. Bu manada çocuklarımız itimatla bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecek” karşılığını verdi.

Koruma açısından bir değerli kümenin da ek hastalığı bulunan çocuklar olduğuna dikkati çeken Koca, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları kıymetli. Onların daha dikkatli korunması gerektiğini bilhassa söz etmek istiyorum. Maske için genel manada artık bir mecburilik olmayacak. Hastalık belirtisi hissedenler, diğerine bulaştırmamak için takmalılar. Ek hastalığı olan ve ileri yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden evvel maske takmalıdırlar.”

MAYMUN ÇİÇEĞİNDE 12 HADİSE TESPİT EDİLDİ

Bir gazetecinin Türkiye’deki maymun çiçeği olaylarına ait sorusuna Koca, “Geçen sefer de söyledim. Maymun çiçeğinin bizler için ne endemi ne de pandemi olmayacağını çok net tabir edebiliriz. Şu ana kadar 12 olay tespit edildi. Maymun çiçeği lakin çok yakın temasla, birebir ortamda uzun müddet birlikte kalmakla bulaşabiliyor” formunda yanıtladı.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.