Uzmanından uyarı: Kovid-19 salgınında antibiyotik kullanılmalı mı?

Antibiyotiklerin yaklaşık bir asırdan bu yana enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok değerli ilaçlar olduğunu belirten Liv …

19.11.2021
Uzmanından uyarı: Kovid-19 salgınında antibiyotik kullanılmalı mı?

Antibiyotiklerin yaklaşık bir asırdan bu yana enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok değerli ilaçlar olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, bu ilaçlar sayesinde …

Antibiyotiklerin yaklaşık bir asırdan bu yana enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok kıymetli ilaçlar olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, bu ilaçlar sayesinde milyonlarca kişinin hayatına mal olan hastalıkların tedavi edilebilir hale geldiğini, bunun sonucunda da ömür müddetinin uzayarak hayat kalitesinin arttığını söz etti.

Antibiyotik Farkındalık Günü hasebiyle bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mustafa Sünbül, her ne kadar hayat kurtaran çok kıymetli bir tesiri olsa da, antibiyotiklerin yanlış ve gereksiz kullanılması halinde sıhhatimizi tehdit ederek hayati risk doğurabilecek kimi istenmeyen sonuçlarının olabileceği ihtarında bulundu.

“VİRÜSLERİN TEDAVİSİNDE TESİRİ YOK”

Prof. Dr. Sünbül, “Antibiyotikler, bakteri diye tanımlanan mikrop tiplerini insan bedeninde öldüren yahut üremelerini engelleyerek hastalıkları tedavi eden unsurlardır. Lakin virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotiklerin hiçbir tesiri ve faydası yoktur” diye konuştu.

“DİRENÇLİ BAKTERİ RİSKİNİ ARTIRIR”

Prof. Dr. Mustafa Sünbül, gereksiz antibiyotik kullanımının ne olduğunu şöyle açıkladı: “Antibiyotiklerin kullanımının faydasının olmadığı hastalıklarda alınmasıdır. En önemli soğuk algınlığı ve grip üzere etkeni virüsler olan hastalıklarda alınan antibiyotiğin hastaya hiçbir yararı yoktur. Hatta bu cins enfeksiyonlarda antibiyotik almak, dirençli bakteri gelişme riskini artırır. Son yıllarda tüm dünyada milyonlarca vefata neden olan Covid-19 hastalığı da bir virüs hastalığıdır ve şayet üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyon eklenmemişse, tedavide antibiyotik verilmemelidir. Maalesef ülkemiz, antibiyotiklerin müstehcen ve olumsuz kullanımında OECD ülkeleri ortasında birinci sıralarda yer almaktadır.”

“ANTİBİYOTİKLER HAKİKAT DOZDA VE KÂFİ MÜDDETTE KULLANILMALI”

Antibiyotik kullanım mühleti hakkında da bilgilendiren Mustafa Sünbül, “Antibiyotik tedavisinde muvaffakiyet için gerçek vakitte, yanlışsız dozda ve kâfi müddette alınmalıdır. Hastalıklara nazaran tedavi müddetleri değişmektedir. Hastalık belirtileri kaybolunca antibiyotiği erken kesme tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabileceği üzere tedavi müddetini uzatmak ise dirence yol açar ve organlara zara verebilir. Hekimin tavsiyesi doğrultusunda tedavi sürdürülmelidir” sözlerini kullandı.

“ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ EMELLE KULLANILMAMALI”

“Ateşim vardı, antibiyotik içtim güzel geldi’’ kelamının gerçeği yansıtmadığına da dikkat çeken Prof. Dr. Sünbül, şunları söyledi:

“Sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel viral üst teneffüs yolu hastalıklarında antibiyotikler gereksiz olarak sık kullanılmakta, bazen ise tek doz olarak alınmaktadır. Ateş düşürücü emelle antibiyotikler asla kullanılmamalıdır. Kimi özel durumlar dışında ise tek doz antibiyotik kullanmanın hiçbir faydası yoktur. Antibiyotiklerin bu formda alınmaları, hastalık yapan bakterilere karşı savaşan bedenin doğal esirgeyici florasının ölmesine neden olmakta, ayrıyeten daha dirençli bakterilerin yerleşmesine yol açmaktadır. Sıkça yapılan bir başka yanlış ise ‘Önce bir antibiyotik alalım, şikâyetler geçmezse doktora muayene oluruz’ niyetidir. Bu yaklaşım ise hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Antibiyotikler kesinlikle hekim muayenesi ve reçetesiyle alınmalıdır.”

ALERJİK ŞOK ÜZERE ÖNEMLİ YAN TESİRLERİ OLABİLİR

Antibiyotiklerin yan tesirleri hakkında da konuşan Prof. Dr. Sünbül, “Antibiyotiklerin sık görülen yan tesirleri bulantı, kusma, ishal, ciltte döküntü üzere ekseriyetle hafif yan tesirlerdir. Lakin bazen ender olarak alerjik şok, kemik iliğinin baskılanması üzere önemli yan tesirlerde görülebilir. Birtakım antibiyotikler karaciğere yahut böbreğe ziyan verebilir. Kimi vakit ise antibiyotikler tansiyon ve kalp ilaçları, psikiyatride kullanılan ilaçlarla uyumsuzluk gösterebilir, tedavide dikkat edilmelidir. Antibiyotikler asla arkadaş yahut komşu tavsiyesi ile kullanılmamalıdır” halinde konuştu.

“2050’DE ANTİBİYOTİK DİRENCİNE BAĞLI VEFATLAR 10 MİLYONU BULABİLİR”

Vakitle bakterilerin pek çok antibiyotiğe karşı direnç geliştirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Bu sorun çoklukla antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ve çok antibiyotik tüketimine bağlıdır. Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar daha ölümcül seyretmektedir. Her yıl dünyada dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan bir milyona yakın kişi hayatını kaybetmektedir. Şayet direnç oranı bu süratle devam ederse, 2050 yılında ölümlerin 10 milyonu bulacağı varsayım edilmektedir” halinde açıklamasını sonlandırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.