Uzmanından uyarı: Kovid-19 salgınında antibiyotik kullanılmalı mı?

Antibiyotiklerin yaklaşık bir asırdan bu yana enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok değerli ilaçlar olduğunu belirten Liv …

19.11.2021
Uzmanından uyarı: Kovid-19 salgınında antibiyotik kullanılmalı mı?

Antibiyotiklerin yaklaşık bir asırdan bu yana enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok değerli ilaçlar olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, bu ilaçlar sayesinde …

Antibiyotiklerin yaklaşık bir asırdan bu yana enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok kıymetli ilaçlar olduğunu belirten Liv Hospital Samsun Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, bu ilaçlar sayesinde milyonlarca kişinin hayatına mal olan hastalıkların tedavi edilebilir hale geldiğini, bunun sonucunda da ömür müddetinin uzayarak hayat kalitesinin arttığını tabir etti.

Antibiyotik Farkındalık Günü münasebetiyle bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mustafa Sünbül, her ne kadar hayat kurtaran çok kıymetli bir tesiri olsa da, antibiyotiklerin yanlış ve gereksiz kullanılması halinde sıhhatimizi tehdit ederek hayati risk doğurabilecek kimi istenmeyen sonuçlarının olabileceği ihtarında bulundu.

“VİRÜSLERİN TEDAVİSİNDE TESİRİ YOK”

Prof. Dr. Sünbül, “Antibiyotikler, bakteri diye tanımlanan mikrop cinslerini insan bedeninde öldüren yahut üremelerini engelleyerek hastalıkları tedavi eden unsurlardır. Lakin virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotiklerin hiçbir tesiri ve faydası yoktur” diye konuştu.

“DİRENÇLİ BAKTERİ RİSKİNİ ARTIRIR”

Prof. Dr. Mustafa Sünbül, gereksiz antibiyotik kullanımının ne olduğunu şöyle açıkladı: “Antibiyotiklerin kullanımının faydasının olmadığı hastalıklarda alınmasıdır. En önemli soğuk algınlığı ve grip üzere etkeni virüsler olan hastalıklarda alınan antibiyotiğin hastaya hiçbir yararı yoktur. Hatta bu çeşit enfeksiyonlarda antibiyotik almak, dirençli bakteri gelişme riskini artırır. Son yıllarda tüm dünyada milyonlarca mevte neden olan Covid-19 hastalığı da bir virüs hastalığıdır ve şayet üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyon eklenmemişse, tedavide antibiyotik verilmemelidir. Maalesef ülkemiz, antibiyotiklerin müstehcen ve olumsuz kullanımında OECD ülkeleri ortasında birinci sıralarda yer almaktadır.”

“ANTİBİYOTİKLER GERÇEK DOZDA VE KÂFİ MÜDDETTE KULLANILMALI”

Antibiyotik kullanım müddeti hakkında da bilgilendiren Mustafa Sünbül, “Antibiyotik tedavisinde muvaffakiyet için hakikat zamanda, doğru dozda ve yeterli sürede alınmalıdır. Hastalıklara göre tedavi süreleri değişmektedir. Hastalık belirtileri kaybolunca antibiyotiği erken kesme tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabileceği gibi tedavi süresini uzatmak ise dirence yol açar ve organlara zara verebilir. Doktorun tavsiyesi doğrultusunda tedavi sürdürülmelidir” ifadelerini kullandı.

“ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ AMAÇLA KULLANILMAMALI”

“Ateşim vardı, antibiyotik içtim iyi geldi’’ sözünün gerçeği yansıtmadığına da dikkat çeken Prof. Dr. Sünbül, şunları söyledi:

“Sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel viral üst solunum yolu hastalıklarında antibiyotikler gereksiz olarak sık kullanılmakta, bazen ise tek doz olarak alınmaktadır. Ateş düşürücü amaçla antibiyotikler asla kullanılmamalıdır. Bazı özel durumlar dışında ise tek doz antibiyotik kullanmanın hiçbir yararı yoktur. Antibiyotiklerin bu şekilde alınmaları, hastalık yapan bakterilere karşı savaşan vücudun doğal koruyucu florasının ölmesine neden olmakta, ayrıca daha dirençli bakterilerin yerleşmesine yol açmaktadır. Sıkça yapılan bir diğer yanlış ise ‘Önce bir antibiyotik alalım, şikâyetler geçmezse doktora muayene oluruz’ düşüncesidir. Bu yaklaşım ise hastalığın ilerlemesine neden olabilir. Antibiyotikler mutlaka doktor muayenesi ve reçetesiyle alınmalıdır.”

ALERJİK ŞOK GİBİ CİDDİ YAN ETKİLERİ OLABİLİR

Antibiyotiklerin yan etkileri hakkında da konuşan Prof. Dr. Sünbül, “Antibiyotiklerin sık görülen yan etkileri bulantı, kusma, ishal, ciltte döküntü gibi genellikle hafif yan etkilerdir. Ancak bazen nadir olarak alerjik şok, kemik iliğinin baskılanması gibi ciddi yan etkilerde görülebilir. Bazı antibiyotikler karaciğere veya böbreğe zarar verebilir. Kimi zaman ise antibiyotikler tansiyon ve kalp ilaçları, psikiyatride kullanılan ilaçlarla uyumsuzluk gösterebilir, tedavide dikkat edilmelidir. Antibiyotikler asla arkadaş veya komşu tavsiyesi ile kullanılmamalıdır” şeklinde konuştu.

“2050’DE ANTİBİYOTİK DİRENCİNE BAĞLI ÖLÜMLER 10 MİLYONU BULABİLİR”

Zamanla bakterilerin pek çok antibiyotiğe karşı direnç geliştirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Sünbül, “Bu sorun genellikle antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ve aşırı antibiyotik tüketimine bağlıdır. Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar daha ölümcül seyretmektedir. Her yıl dünyada dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan bir milyona yakın kişi hayatını kaybetmektedir. Eğer direnç oranı bu hızla devam ederse, 2050 yılında ölümlerin 10 milyonu bulacağı tahmin edilmektedir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.