Uzmanından “kaygan yüzeylerde yürürken dizler hafif kırık olmalı” tavsiyesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Ortez- Protez Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Arslan, “Kaygan yüzeylerde yürürken …

25.01.2022
Uzmanından “kaygan yüzeylerde yürürken dizler hafif kırık olmalı” tavsiyesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Ortez- Protez Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Arslan, “Kaygan yüzeylerde yürürken dizler hafif kırık olması beden istikrarını kolaylaştırır. Karlı ve buzlu yüzeyler ortasından tercih yapmak gere…

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Ortez- Protez Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Arslan, “Kaygan yüzeylerde yürürken dizler hafif kırık olması beden istikrarını kolaylaştırır. Karlı ve buzlu yüzeyler ortasından tercih yapmak gerekirse, karlı tabanlar yahut tabanın pürüzlü olduğu yerler tercih edilmelidir.” tabirlerini kullandı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden verilen bilgilendirme argümanında görüşlerine yer verilen Arslan, havaların soğuması ve yağışların artmasıyla birlikte yolda yürümenin zorlaştığını söz ederek, karlı yüzeylerin buzlanma ve karın sıkışması ile daha kaygan hale geldiğini belirtti.

Arslan, kış aylarında kayarak düşme sonrası bilhassa kalça ve el bileği ekleminde kıymetli sakatlıklar yaşandığını aktararak, soğuk havalarda kıyafet ve ayakkabı seçiminin, hem ısınmak için hem de kaygan yüzeylerde düşmeden yürüyebilmek için değerli olduğunu vurguladı.

Hareketi kısıtlamadan esnek, korunaklı ve tabanı kaygan olmayan ayakkabıların tercih edilmesini tavsiye eden Arslan, “Kış aylarında karlı ve buzlu yüzeylerde yürümek için öncelikle uygun bir ayakkabıya muhtaçlığımız var. Kösele ve tabanı düz olan ayakkabılar tercih edilmemeli daha çok bot stilinde tabanı geniş, tırtıklı topuğu yüksek olmayan ayakkabılar tercih edilmedir. Tıpkı vakitte Kış aylarında yürürken kıyafet seçini de çok kıymetlidir. Kışın çok dar ve çok kalın kıyafetler tercih edilmemelidir.” tabirlerini kullandı.

“Kaygan yüzeylerde yürürken dizlerin hafif kırık olmalı”

Aydın Arslan, soğuk havalarda ısınmak için ellerin ceplere sokularak yürüme alışkanlığına değinerek, kaygan yerlerde dengeyi sağlamak için yolda yürürken tez etmeden, ellerde bir şey taşımadan ve cep telefonu ile görüşmeler yapmadan dikkatli ve temkinli hareket edilmesi gerektiğini söz etti.

Buzlu ve kaygan tabanlarda düşme ihtimalinin daha da arttığına işaret ederek, bilhassa merdiven inip çıkarken dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Kaygan yüzeylerde yürürken dizlerin hafif kırık olmasının beden istikrarını kolaylaştırdığını belirten Arslan, “Bu cins tabanlarda yürürken karlı ve buzlu yüzeyler ortasından tercih yapmak gerekirse, karlı yerler yahut yerin pürüzlü olduğu yerler tercih edilmelidir. Yaşlılar yahut istikrar sağlamakta zorlananlar mümkünse kaygan yerlerde yürümemelidirler. Lakin bu havalarda çıkma zaruriliği olanlar baston üzere dayanaklar kullanarak istikrarlarını daha âlâ sağlayabilirler.” açıklamasında bulundu.

kent aydın haberleri / Ergin Garip – İktisat Haberleri

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Öğretim Üyesi, Aydın Arslan, Protez, İktisat, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.