Uygurlardan ‘Zulüm Olimpiyatları’na boykot çağrısı

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı, Çin’in 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını boykot davetini …

04.01.2022
Uygurlardan ‘Zulüm Olimpiyatları’na boykot çağrısı

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı, Çin’in 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını boykot davetini, dünyanın pek çok yerinde yaptıkları üzere Türkiye’de de ortak bir basın açıklaması yayınlayarak duyurdu. Metind…

Dünya Uygur Kurultayı Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Uygur Akademisi Vakfı, Çin’in 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını boykot davetini, dünyanın pek çok yerinde yaptıkları üzere Türkiye’de de ortak bir basın açıklaması yayınlayarak duyurdu. Metinde Müslüman ve Türk siyasetçilerin hususla ilgili sessizliği vurgulanarak “Neden bu zulme ses çıkarmıyorsunuz? Batılı devletler bile boykot kararı aldı” denildi.

‘HALKIN DA SEYRETMEYEREK BOYKOT ETMESİNİ İSTİYORUZ’

Açıklamada şu tabirler yer aldı:

“Beijing 2022 bir Soykırım Olimpiyatıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletinden bu olimpiyatlara diplomatik boykot uygulamasını talep ediyoruz. Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesinin en alt seviyede temsilci göndermesini, sportmenlerin mümkün ise kendi inisiyatifleri ile boykot etmelerini, medya kuruluşlarının Çin’in propaganda aracına dönüşmemesini, Beijing 2022 Kış Olimpiyatlarıyla ilgili yayınları minimuma indirmelerini yahut hiç yayınlamamalarını ve Türk halkının da bu soykırım olimpiyat oyunlarını seyretmeyerek, toplumsal medyalarda paylaşmayarak en düşük seviyede bile olsa reaksiyonlerini göstermesini istiyoruz.

‘1936 BERLİN OLİMPİYATLARI ÜZERE BİR KARA LEKE OLACAK’

Barış, dostluk, kardeşlik, sevgi hürmet üzere bedelleri barındırdığı argüman edilen olimpiyatların, hali hazırda görülenin hepsine birden alışılmamış davranan, soykırım kabahati işlemekte olduğu açıkça belgelenen, insan hakları, hukukun üstünlüğü, adalet, eşitlik ve hakkaniyet üzere kozmik bedellerden uzak, totaliter rejimle yönetilen Çin üzere bir ülkede yapılacak olması olimpiyat tarihinin tıpkı 1936 Berlin olimpiyatları üzere kara bir lekesi olacak kalacaktır. Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarına katılan siyasetçiler, diplomatlar, bürokratlar, seyirciler ve atletler Çin’in işlemekte olduğu soykırım cürmüne ortak olmuş olacaklardır. Şayet kozmik insan hakları bedellerinden yana, vicdan ve merhamet sahibi isek en ufak bir adalet hissimiz var ise, Çin’in yapmakta olduğu insanlık dışı uygulamalara dur demeliyiz. Doğu Türkistan halkının kendi vatanında özgürce yaşama hakkı olmalıdır. Bunun yapılabilmesi lakin işgalin son bulması ile mümkün olacaktır. Doğu Türkistan halkı ve vatanı milletlerarası korunmaya muhtaç iken, güya Çin’in yapmakta olduğu soykırım siyasetini tasvip ediyormuşçasına bu soykırım Olimpiyatlarına koşmak hiçbir ahlaki paha ile bağdaşmamaktadır.

‘TÜRK SİYASETÇİLER NEDEN BU ZULME SES ÇIKARMIYOR?’

Türk ve Müslüman olan Doğu Türkistanlılara yapılan soykırıma dur demek birinci evvel bizim görevimiz değil
de kimin görevidir? Yapılan zulmü görmezden, işitmezden, duymazdan gelerek nereye kadar devam
edebiliriz? Batıda bir mescide yumurta atılırsa yada kurana saygısızlık yapılırsa yahut başörtüsüne
dokunulursa (elbette hiçbirini tasvip etmiyoruz) İslami fobi hortladı diyerek aslan kesilen Müslüman ve
Türk siyasetçiler Çin’in binlerce camiyi yıkmasına, başörtülerinin büsbütün yasaklanmasına, rutin dini
ibadetlerin dahi aşırılık belirtisi olarak kabul edilip mahpusa atılmasına , Kuran-i Kerim başta dini kitapların
toplatılması hatta yakılmasına, Müslüman bayanlarımızın ırzlarına geçilmesine ve gavur Çinli erkeklerle
mecburi evlendirilmelerine, mecburî kürtaj ile milyonlarca günahsızın öldürülmesine, çocukları Çinli
olarak yetiştirme kamplarına kapatmasına neden ses çıkartmıyorlar? Bayan erkek, genç yaşlı, ulema,
aydın, sanatçı, tüccar, çiftçi, iş insanı ayırt etmeksizin sudan mazeretler uydurularak hapsedilmelerine
ve öldürülmelerine neden ses çıkarmıyoruz?

‘BATILI ÜLKELER EN AZINDAN BİR ŞEY YAPIYOR’

Her ne kadar komplo teorileri kurarak batılı ülkelerin Çin’in Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım siyasetlerini eleştirmelerine, parlamento yahut hükümetleri tarafından soykırım kararları alarak yaptırım uygulamalarına ve Beijing 2022’ye diplomatik boykot uygulamalarına aralı dursak da en azından onlar bir şeyler yapıyor. Şunu belirtmek gerekir ki haksızlık yapanın, öteki bir haksızlığa haksızlıktır demesi onun yanlışsız söylemediği manasına gelmez. Biz neden çok sessiz kalıyoruz? Kadim tarihten beri Çinliden Türk’e ne güzellik gelmişti ki bundan sonrası için telaş edelim. Çin’in çok çekindiği bir gerçek var o da Türk devletinin ve halkının sesinin yükselmesidir. Suskunluğa son verelim vicdan ve adalet hislerimizle hareket edelim ve zulme karşı sesimizi yükseltelim!”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.