Üst solunum yolu enfeksiyonları kalp hastalıklarını tetikliyor

Soğuk havalarla birlikte görülme sıklığı artan ve bilhassa kronik olan şahıslarda daha düşük olan beden direnci nedeniyle sağlıklı bireylere …

25.01.2022
Üst solunum yolu enfeksiyonları kalp hastalıklarını tetikliyor

Soğuk havalarla birlikte görülme sıklığı artan ve bilhassa kronik olan şahıslarda daha düşük olan beden direnci nedeniyle sağlıklı bireylere nazaran daha süratli ilerleyen gribal enfeksiyonlar, alt teneffüs yolu enfeksiyonu ve zatürreye neden olabiliyor. Yakın …

Soğuk havalarla birlikte görülme sıklığı artan ve bilhassa kronik olan şahıslarda daha düşük olan beden direnci nedeniyle sağlıklı şahıslara nazaran daha süratli ilerleyen gribal enfeksiyonlar, alt teneffüs yolu enfeksiyonu ve zatürreye neden olabiliyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Hamza His, bilhassa kalp damar hastalığı, kalp yetmezliği, ritm bozukluğu, ve hipertansiyonu olan bireylerin enfeksiyonlardan daha fazla etkilendiğini ve birtakım durumlarda hastanede yatış gerekebileceğini söylüyor.

ENFEKSİYONUN YOL AÇTIĞI SIVI KAYBI VE YÜKSEK ATEŞ KALP KRİZİ NEDENİ OLABİLİR

“Enfeksiyonlar ile kalp ve damar hastalıkları ortasında ilgi olduğu, bilinen bir gerçektir. Gribal enfeksiyonlar ile birlikte bedende bağışıklık sistemi etkinleşir ve inflamasyon denilen yangısal reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon sonucunda kalp damarlarında evvelden oluşmuş plaklarda parçalanma ve üzerine pıhtı oturması sonucunda damar tıkanıklığı meydana gelebilir, bu süreç ise şahısta kalp krizine kadar ilerleyebilir” diyen Prof. Dr. Hamza His, enfeksiyonlar sırasında bedendeki sıvı kayıpları ve ateş yükselmesinin kalp atışlarını hızlandırarak kalbin iş yükünü artırdığını, şahısta daha evvelden bulunan ve belirti vermeyen damar tıkanıklıklarının, kalp krizine neden olabildiğini tabir ediyor.

TEDAVİ EDİLMEYEN KALP ZARI VE KALP KASI İLTrehberaydin.comBI ANİ KALP DURMASI NEDENİ

Daha çok viral enfeksiyonlarda görülmek üzere kimi bakteriyel enfeksiyonlar kalp zarı ve kalp kasında tepkia yol açarak kalp zarı ve/veya kalp kası iltrehberaydin.combına neden olabiliyor. Prof. Dr. Hamza His, yakın vakitte gribal enfeksiyon geçiren bireylerin, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma, baş dönmesi, çarpıntı üzere şikayetleri olması halinde ve tekrar evvelce kalp hastalığı olan şahıslarda gribal enfeksiyonla birlikte nefes darlığı, bacaklarda ve karında şişme üzere şikayetler gelişmesi halinde kesinlikle uzman bir kardiyolog tarafından denetim edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Prof. Dr. Hamza His, “Kalp zarı-kalp kası iltrehberaydin.combı kısa müddette tedavi başlanması ve kimi olgularda hastanede yatış gerektiren klinik bir durumdur. Tedavi edilmemesi halinde bireylerde ritm bozuklukları, kalp yetmezliği ve ani kalp durmasına kadar ilerleyebilmektedir” diyor.

GRİBAL ENFEKSİYONLAR VE İLAÇ KULLANIMI

Enfeksiyonlarda kullanılan birtakım ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar ise bedende su ve tuz tutulumuna neden olarak tansiyonu yükseltebilmekte ve daha evvelce kalp hastalığı olan bireylerde kalp yetmezliği ataklarına neden olabilmektedir. Tekrar enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotikler, bilhassa kan sulandırıcı (coumadin gibi) kalp ilaçları ile etkileşime girerek, kanamaya yol açabilmektedir.

Kalp hastalığı olan şahısların gribal enfeksiyonlar, alt-üst teneffüs yolu enfeksiyonları, zatürre üzere durumlarda ilaç kullanmadan evvel kesinlikle kardiyoloji tabibine başvurması gerekiyor. Prof. Dr. Hamza His bahisle ilgili açıklamalarında, “Üst teneffüs yollarındaki ödemi azaltmak için kullanılan ilaçlar yanında burun damlası üzere yaygın kullanılan ilaçlar da kalbi hızlandırarak çarpıntı ataklarına yol açabilir. Bu nedenle evvelce taşikardi yahut kalp ritim bozukluğu olan hastaların bu ilaçları kullanmadan evvel kardiyolojı uzmanına istişareleri hayati değer taşımaktadır” diyor.

KALP SIHHATİNE YÖNELİK TEDBİRLER

Bilhassa kalp hastalığı olan bireyleri enfeksiyondan muhafazaya yönelik tekliflerde de bulunan Prof. Dr. Hamza His, alınabilecek tedbirleri şöyle sıralıyor:

“Kış aylarında enfeksiyonlar açısından dikkatli olmalı, hijyene değer vermeli, kalabalık ortamlardan ve enfeksiyonu olan şahıslarla yakın temastan kaçınmalı.
Vitaminler açısından güçlü bol meyve ve zerzevat tüketmeli.
Odaları sık sık havalandırmalı.
Sıvı tüketimine itina göstermeli.
Grip ve zatürre aşısı yapınmalı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.