Bakan Dönmez’den elektrik tarifesinde değişiklik sinyali

Konutlarda kullanılan elektriğe yılbaşında yüzde 50 ile yüzde 125 ortasında artırım yapılmasıyla birlikte binlerce kişi dün toplumsal medyada …

25.01.2022
Bakan Dönmez’den elektrik tarifesinde değişiklik sinyali

Konutlarda kullanılan elektriğe yılbaşında yüzde 50 ile yüzde 125 ortasında artırım yapılmasıyla birlikte binlerce kişi dün toplumsal medyada yeni gelen elektrik faturalarını paylaştı. Aylık 150 kilovat skent aydın haberleritlik tüketim hududunun altında neredeyse hiç fatura yoktu…

Konutlarda kullanılan elektriğe yılbaşında yüzde 50 ile yüzde 125 ortasında artırım yapılmasıyla birlikte binlerce kişi dün toplumsal medyada yeni gelen elektrik faturalarını paylaştı. Aylık 150 kilovat skent aydın haberleritlik tüketim hududunun altında neredeyse hiç fatura yoktu, en az fatura fiyatı da 300 TL idi.

Toplumsal medyada gündem olan bu paylaşımlar sonrası Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Habertürk’ün canlı yayınına katıldı. Dönmez “Bu yıl içerisinde bilgileri alacağız. Vatandaşımızın 150 kilovat skent aydın haberleritin altında kalan tüketimleri ne kadar? Kaç hane altında kalmış, kaç hane bu dataların üzerine çıkmış. Sahiden muhtaçlık varsa ölçü değişikliğine gidebiliriz. Birinci aydayız artık. Şubat’ta uygulamanın birinci tesirlerini ve sonuçlarını almış olacağız. Vakit içerisinde muhtaçlık alışılmış ki güncellenebilir” dedi.

Dönmez’in konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İran’da kendi taraflarında bir istasyonda kaçak kelam gelimi edilen. 20 Ocak prestijiyle akışı sonlandırmış oldular. 3 gündür bu türlü sorun ile karşı karşıyayız. Birinci etapta sanayi ve işverenlerimizle temasa geçmek suretiyle 10 günlük süreci biraz fedakârlık yaparak nasıl atlatırız, onun planlamasını yaptık. Şu anda hamdolsun endüstrimiz de üretim kapasitesi açısından epeyce yeterli bir düzeye geldi. Doğal bizim de denetim edemediğimiz durum oldu. Hafta sonu bakan yardımcımızın başkanlığında bir grubumuzu İran’a gönderdik. ‘Mümkünse tehir edelim, kış sonrasına bırakalım, mümkün olursa kısaltalım akış başlasın’ dedik. Onlar da mümkün olduğunca çalışacaklarını belirttiler. Tekrar bir gaz akışı olabilir mi diye koşulları değerlendiriyorlar. Biz mümkün olduğu kadar kısa müddet içinde sorunun kaldırılması için teşebbüste bulunduk. Emsal hava şartları İran’ın batı tarafını etkiliyor. Bakalım inşallah en kısa müddette hâl dermanını buluruz.

İRAN’A BORCUMUZ YOK

İran’a rastgele bir borcumuz kelam gelimi edilen değil. Esasen karşı taraftan da bu türlü bir açıklama yapılmış değil. İran’da iç talebin arttığı ve bu türlü bir kesinti olduğuna dair duyumları aldık lakin resmi olarak bunu doğrultma durumumuz yok. İran da iç tüketimini planlamaları gerekiyor. Şayet zorlayan sebep yoksa, alıcının kontrattan kaynaklı bir ekip yaptırım ve müeyyide hakları var. Karşı taraf kabul etmediğinde memleketler arası tahkime taşınıyor bahis. İnşallah o boyuta gelmeden çözülür. Mukavelede her iki tarafın yükümlülüğü var. Bunlara uyulmadığı takdirde hangi yaptırımlar uygulanacağı aşikâr. Hem ortadaki yazışmalar, hem de görüşmelerde İran tarafı 10 gün içinde bu işin çözüleceğini deklare etti. Biz daha da kısa müddette yapılması ikazını yaptık. Biz ülkenin gelişmesi, kalkınmasına paralel olarak talep artışı olduğunu yıllar evvel öngörmüştük. Yeraltı depolama kapasitelerinin arttırılmasına ait bir dizi hazırlık yapmıştık. Şu anda iki tane FSRU yüzer gemimiz var. Burada depolama hacmi kadar kıymetli olan ne kadarını basabiliyor? Biz olağan akışımızı yapıyoruz.

RUS GAZI UKRAYNA ÜZERİNDEN GELİYORDU

İzmir’de FSRU gemileri günlük 22 milyon gazı sisteme verebiliyor. Birebirini Hatay Dörtyol’daki gemimizden de alabiliyoruz. Aliağa’da Ege terminali var. Oradan da günlük sevkiyat kapasitesini arttırdık. Yaklaşık şu anda 40 milyon metre kadarküpe çıktı kapasite. Marmara Ereğlisi’nde bir terminalimiz daha var. Oradaki kapasitemizi 38 milyon metre kadarküpe çıkardık. 4 tane terminalden 100 milyon metre kadarküp üzerinden gazı sisteme verebilir hale geldik. İran’dan yıllık 10 milyar metre kadarküp gazla; günlük 30 milyon metre kadarküp akış kelam gelimi edilenydu. Sistemde dengesizlik hali varsa depolardan karşılamanız gerekiyor ki, bizim Silivri ve Tuz Gölü’nde depolarımız olağan planlanan biçimde veriyor. Oralarda bir sorun yok. Daha evvel Azerbaycan’dan doğal gaz alırken artık TANAP’tan gaz alıyoruz. Rusya’dan aldığımız gaz Ukrayna üzerinden geliyordu. Sistemde kendi olağan akışına uygun planlamamız kelam gelimi edilen. Yaklaşık İran yüzde 15-20 oranında gazımızı karşılıyor toplamda.

FEVKALÂDE KIŞ KURALLARI GEÇİRİYORUZ

Kışa girerken depolardan bir ölçü kullanmaya başlarsınız, kış çıkıncaya kadar üretim planı vardır. O planda önemli düşüncesi kelam gelimi edilen değil. Fakat içinde bulunduğumuz fevkalâde kış kuralları var. 81 ilin 73’ünde geçmiş yıllarda olmayan tüketim kelam gelimi edilen. İran’daki sorun aşılınca burayı daha rahat çözmüş olacağız. Kentlerde öbür mesken olmak üzere kritik imalat kesiminden bahsediyorum, onların güç çekişinde sınırlama yapmadık. Bu süreçten daha az etkilenecek olan sanayi kuruluşlarıyla bu planlamayı yaptık. Yoksa herkes etkilenmiş olacaktı. Bunu sanayi kesitinde birkaç günlük kısıntıyla yaparak vatandaşımızın etkilenmemesine uğraş ediyoruz.

Sanayicimizle konuştuk. Büyük çoğunluğu büsbütün kısalım, birkaç gün sonra çalışalım dedi. Bir kısım da taban seviyede düzeyde kullanalım dedi. Şu anda her iki kesitin talebine nazaran ilerliyor. Hammadde yahut teçhizat zayiatına neden olmayacak formda ilerliyoruz. Diyelim ki üretim çizgisi başlamış, devam ediyor, onlara o istisnalar, müskent aydın haberlerideler tanınıyor. 2-3 günlük kesintiden bahsediyoruz. Kesimimizin değerli kısmı muhakkak stok düzeyiyle giden firmalarımız. Bilhassa besin üzere temel muhtaçlık hususlarını sürecin dışında tutuyoruz. Münasebetiyle fiyatlara olumsuz tesirini beklemiyoruz. Biz son 1,5 yıldır pandemi kurallarında başta esnafımız olmak üzere sanayicilerimizi hükümet olarak önemli manada destekledik. Hem ihracat ayağında hem de tedarik sürecinde bu dayanaklar yapıldı. Yatırım, ARGE dayanakları var.

AVRUPA’DA ARZ KAHRI HAD SAFHADA

En son Rusya ile biten mutabakatlar vardı, yıl sonu itibariyle yenilenmiş oldu. Azerbaycan’la Erzurum çizgisi üzerinden aldığımız gazın yenilenmesi kelam gelimi edilen. Yeni sıvı doğal gaz mutabakatları da yapıyoruz. İnşallah Karadeniz gazı da geldiğinde kısa, orta, uzun vadede arz talep istikrarını bozmayacak formda, bir kısmını yurt dışından olmak üzere tedarik programını belirliyoruz. Biz daha evvelki boru gazı mutabakatlarımız uzun süreliydi, 20-30 yıllık. Artık biraz daha kısa, orta vadeli mutabakatlarla gidiyoruz. Büyük periyodik mutabakatların arz güvenliği tahkimi açısından elbette değeri var. Artık kısa, orta vadeli muahedelerde fiyatı revize etmemiz gerekiyor. Müddeti devam eden öteki kontratlarımız da var. O periyotlar geldikçe, kendi gazımızın ne kadar üreteceğimiz netleşmiş olacak. Eksik kısmını yeniden tedarik noktalarından karşılayacağız. Şu anda Avrupa’da da arz düşüncesi had safhada. Onlar da güçte büyük oranda dışa bağımlı. Bugün güya fiyattan daha fazla arz güvenliği daha öne çıkmış durumda.

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE YARI YARIYA DIŞA BAĞIMLIYIZ

Biz ülke olarak güçte dışa bağımlı ülkeyiz. İlkl güç petrol, doğal gaz, kısmen kömür ithal eden ülkeyiz. Yüzde 70’i dışarı bağımlı. Petrol ve doğal gaz aramalarına niye yük veriyoruz. Bu eserlerin fiyatları milletlerarası piyasalarda belirleniyor. Doğal gazı 8-10 ithal ediyoruz, petrolün yüzde 90’ını ithal ediyoruz, tekrar kömürü ithal ediyoruz. Doğal gaz ve kömürün değerli kısmını elektrik üretiminde kullanıyoruz. Yenilenebilir güçten ürettiğimiz elektrik toplam gereksinimimizin yüzde 40’ı oranında. Elektrik üretiminde de yarı yarıya dışa bağımlısınız. Bu hammaddeler elektrik üretim maliyetlerimizi etkiliyor. 115 dolar iken geçtiğimiz yıl doğal gazın ortalama fiyatı milletlerarası piyasalarda 570 dolar civarında seyrediyor. Kömürde pandemi öncesinde yaklaşık tonu 50 dolar iken şu anda 170 dolarlarda seyrediyor. Bir orta 270 dolar mertebesine kadar çıktı. Hatta Çin kömür alımını bir süre durduracağım dedi, döndü sanayicilerine ‘belli devirlerde çalışıp, aşikâr devirlerde çalışmayacaksınız’ dedi.

KUR YÜZDE 70 ARTTI

Demir çelik, emtia fiyatları, bakır, alüminyum üzere fiyatlarda harika artışlar yaşandı. Bunlar tüm ülkelerin güç maliyetlerini etkiledi. Buna karşın vatandaşımıza oluşan yüksek maliyetleri tam yansıtmadık. Geçtiğimiz yıl itibariyle baktığımızda doğal gazda sübvansiyonlarımızın fiyatı 80 milyardı. Elektrik ve gazda kamunun üstüne almış olduğu yük 100 milyar civarındaydı. Kur 1 Ocak 2021-2022 ortasında yaklaşık yüzde 70 artmış. Elbette kurdaki dalgalanmanın tesirini yaşadık. Gerçekte eserin kendisinin Döviz başındaki artışının tesirini görüyoruz. Petrolde 40 dolarların altını gördük. Bugünlerde 90 dolarlar düzeyine çıkmış oldu. Avrupa’da da bu fiyatlara yansıdı. Birtakım ülkelerde yüzde 100’ün üzerinde, konut fiyatları açısından söylüyorum yılbaşından yıl sonuna artış yaşandı. Elektrikte de benzen fiyatlamaları görebiliyoruz. Doğal gaz ile elektrik dalı içli dışlı. Yakıtı harcayarak elektrik üretmiş oluyorsunuz. Bunun tesiri var.

İklim değişikliğiyle ilgili bir konunun altını çizelim. Geçtiğimiz yıl bayağı bir kurak mevsim geçirdik. Geçtiğimiz yıl yüzde 20’ler civarında üretim yapabildik. Doğal gaz santrallerini bir ölçü daha fazla çalıştırmak zorunda kaldık. Elektriği istikrarlı bir formda götürmemiz gerekiyor. Yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarımızı arttırmamız gerekiyor.

ÇOĞUNLUKLA OLUMLU REAKSİYONLER VAR

Kademeli elektrik, kademeli faturalandırmada temel emelimiz bilhassa dar gelirli ailelerin, mecburî muhtaçlıklarını karşılayabilecek bir kademe oluşturalım. Burada da sübvansiyon kelam gelimi edilen. Ortalama 90-100 metre kadarkarelik konutta elektrikli crehberaydin.comzlarını çalıştırabilecekleri hesaplama yapıldı.

Türkiye genelinde hanelerde üretilen toplam elektrik ölçüsü ve konut sayısını karşılaştırdık. 140-150 kilovat skent aydın haberlerit çıktı. Biz de bunun üzerine 150 kilovat skent aydın haberleriti belirledik. Çoğunlukla olumlu reaksiyonler var. Hali vakti yerinde olan vatandaşlarımız burada ekstra bir dayanağa muhtaçlık işiten vatandaşlarımız değil. Bizim dar gelirli ailelere ne yapabiliriz konusu var. Sistemsiz geliri olan, minimum fiyatın altında olan hanelere verdiğimiz öbür takviyeler de var. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vasıtasıyla. Diyelim ki 150 kilovat skent aydın haberlerit tüketmiş, onu devlet vakıflar üzerinden karşılıyor.

Emsal bir durumu doğal gazda da başlatacağız. Şu anda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız tespit edip destekliyor. Toplumsal yardımlaşma vakıflarımız ilçelerde, yerelden de insanların katıldığı, gerektiğinde meskenine gidip ziyaret ederek o incelemeleri yaparak 2 milyon 100 bin haneden bahsediyoruz. Doğal gazda bu sayı daha fazla olacak. e-devlet üzerinden ya da toplumsal yardımlaşma vakıflarımıza mürackent aydın haberlerit etmek suretiyle, kısa müddette kıymetlendirilerek bu dayanak kapsamına alınabiliyorlar. Toplumsal devlet olmanın gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Bundan sonra doğal gazı farklı bir takviye durumuna almış olacağız.

Bu yıl içerisinde dataları alacağız. Vatandaşımızın 150 kilovat skent aydın haberleritin altında kalan tüketimleri ne kadar? Kaç hane altında kalmış, kaç hane bu dataların üzerine çıkmış. Sahiden gereksinim varsa ölçü değişikliğine gidebiliriz. Birinci aydayız artık. Şubat’ta uygulamanın birinci tesirlerini ve sonuçlarını almış olacağız. Vakit içerisinde gereksinim alışılmış ki güncellenebilir.

Fatura kontrol sistemi tüketicilerimize açık sistem. Sayacına bakarak faturasında yazılı olan son tüketim kıymetine bakmak suretiyle kolay adapta denetim yapabilir. Okuma elemanının sehven gireceği sayı olabilir. Artık dijitalleşti, ellerindeki taşınabilir aracı yaklaştırarak o datayı sağlıklı olarak alabiliyor. Hesaplamayı kendisi yapabileceği üzere çok kolay uygulamamız var. EPDK web sitesinde faturamı nasıl denetleyebilirim, denetim edebilirim diye uygulama var. Son periyottaki faturasını orada sağlamasını yapma imkânına sahip olacak. Bizde sayaç okuma devirlerinde her gün okuma planı var. 150 kilovat skent aydın haberlerit deyince ortalama 1 aylık tüketimden bahsediyoruz. 1 gün evvel gelinmiş, okunmuş olabilir yahut birkaç gün sonra olabilir. Günlük 5 kilovat skent aydın haberlerit dikkate alınıyor. Burada bir kusur yok. Bir öbür konu da 15 Aralık’ta okunmuş diyelim, artık 15 Ocak’ta okunacak. Fakat Aralık’ın sonuna kadar ünite fiyatlar farklıydı, Ocak’ın başından itibaren yeni fiyatlar var. Mevzuat oransal bir hesaplama metodu var. Bunu program otomatik olarak yapıyor. Vatandaşımız ortalama ünite fiyatlarına bakmak suretiyle.

Birinci kademede şu anda 1 kilovat 137 kuruş. Geçmiş periyotta kalan tüketiminden ötürü 137 kuruştan daha alt bir ünite fiyatı görecek. Beklenen yanılgıları önlemek için EPDK’nın sitesine girerek bu denetimi yapabilir. Hatta şikâyet manasında söylüyorum; bir itirazı varsa Bakanlığımıza, EPDK’ya ve dağıtım şirketine yapabilir. EPDK’ya başvurabilir. İlgili bölge dağıtım şirketine de başvurabilir. Bunları elektronik ortamda da yapabilir. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n hepsini takibini yaparız.

BİZ DE MAKUL FİYATLARLA VATANDAŞA SUNMAK İSTERİZ

Biz hükümet olarak 2022 yılında da hem gaz hem elektrikte bilhassa hane halkını desteklemeye devam edeceğiz. Beklenmedik artışları Hazine imkânlarıyla taşımaya çalışacağız. Bugünden itibaren yarın artırım olacak açıklamasını yapmıyoruz prensip olarak. Gönlümüz açıkçası biz de isteriz ki bunları makul, ekonomik fiyatlarla vatandaşımıza sunabilelim.

Elektrikte her üç ayda bir tarife güncellemesi yapılması gerekiyor. Doğal gaz da ise aylık güncelleme yapılabiliyor. Bu maddeden gelen tarife. Geçtiğimiz yıl 100 milyar takviyeden bahsettik. Muhtemelen bu yıl da takviye olacak. Makul bir istikrar ile hareket ediyoruz. Elektrik ve gazda bu dayanaklar hane halkına ve dar gelirliye devam edecek. Sanayi üzere sınıflarda maliyetler neyse o düzeyden fiyatlama kelam gelimi edilen olacak.

BÜTÇE İSTİKRARLARI AKARYAKITTA ÖTV DEVAM EDECEK

Akaryakıtta da petrolün yüzde 92’sini yurt dışından ithal ediyoruz. Son 1 yılda 40 dolardan 90 dolarlar düzeyine geldi. Yüklü özel dalın piyasada olduğu bir yapıdan bahsediyoruz. Tedarik zincirinden pompaya kadar yansıyan fiyatlama. Son ekonomik paket açıklandıktan sonra kurdaki artışlar büyük oranda dizginlendi. Son periyotta artışların temel nedeni ham petrol fiyatlarındaki artış. Geçtiğimiz yıl 60-65 milyarlık fedakârlık yapıldı. Bütçe istikrarları açısından bir ölçü ÖTV’nin devam etmesinin bu periyot için uygun olacağını söz ettiler. Şu anda Avrupa’daki fiyatlara baktığımızda akaryakıtı en ucuz kullanan ülkelerden birisiyiz. Herkes petrolü tıpkı fiyattan alıyor. Pompalara yansıma konusu vergiler açısından baktığımızda ülkelerin vergi siyasetleri dikkate alınarak yapılıyor.

TÜRKİYE’DE AKARYAKIT DAHA UCUZ

Şu anda Avrupa’da pompa fiyatları. Türkiye’de litresi 14 lira. Ortalama 1,5 Euro civarında fiyat görüyoruz Avrupa ülkelerinde. Hollanda, Norveç, Finlandiya, Almanya üzere ülkelerde TL bazında 26 lira. Misal durum elektrik ve doğal gazda da var. Avrupa’da başkentlere baktığımızda, Avrupa’da en ucuz kullanan üçüncü ülkeyiz. Sırbistan ve Ukrayna’dan sonra. Doğal gazı, petrolü tıpkı fiyatlardan alıyoruz ancak vatandaşımıza dörtte biri oranında yansıtıyoruz. Dörtte üçü kamu hazinesi yükleniyor.

Karadeniz gazında memnun sona hakikat yaklaşıyoruz. 2020-2021’de büyük keşif yaptık. Alanda şu anda 9. kuyuyu açıyoruz. Orada üç gemimiz var. Bir gemimiz üretim kuyuları açarken öbür gemilerimiz üretime hazırlık kademesine geçiyor. Şu anda gemilerimiz Türkali 7’ye geçti. Fatih gemisi sondajları yapıyor. Bir de Yasal sondaj gemimiz var. O da Fatih’in açtığı sondaj kuyuların üretime hazırlığını yapıyor. Bütün yaptığımız süreçler birinci açıkladığımız sayıları teyit ediyor. Aşağıda kalite ve ölçüsüyle kendini doğrulayan bir rezerv var. Sakarya gaz alanında çalışmaları yaparken, sahanın mevcut alana nazaran doğu ve kuzeyinde Amasra 1 kuyusunu açmıştık. İnşallah önümüzdeki aylarda Sakarya gaz alanının güneybatısında keşif hedefli bir sondaj daha yapacağız.

Arkadaşlarımız her kuyu açışta sahayı daha uygun çözüyorlar. Tuna 1’de keşif hedefli sondaja çıktığımızda yüzde 15-20 ortasında denmişti. Amasra 1’i açtıklarında benzeri değerlendirmeyi yaptılar. Arkadaşlar ‘Yüzde 80 burada var’ demişti. Sahayı tanıdıkça keşifler geliyor. 2023’e inşallah yetiştirmeyi planlıyoruz. Çabamız 2023 yılının mümkünse birinci çeyreğinde hızla hareket ederek bu çalışmaları tamamlamak istiyoruz. Suyun altından çelik borular Filyos’a gelmeye başladı. Burada büyük bir sürece terminali yapıyoruz. Gazı işledikten sonra ulusal şebekemize basacağız. Edirne’den Kars’a kadar yerli gazla tanışmış olacağız. 2023’ün bilhassa birinci çeyreğinde bu işi tamamlamaya çalışıyoruz. Hem vatandaşımız kazanacak hem de devletimiz kazanmış olacak. Kendi gazımız olduğu için daha ekonomik olacak.

İnşallah bu türlü bir şey olmaz. İki komşu ülkemiz. Ukrayna üzerinden bir gaz çizgimiz yok şu anda. Direkt Türk Akım üzerinden aldığımız için bu türlü bir risk kelam gelimi edilen değil. Geçmişte bir uçak düşme hadisesi yaşanmıştı. O periyotta bağlar gerilmişti. O devirde Rusya gaz sevkiyatında bir sorun yaşatmamıştı bize.

Türkiye’de şu anda 10 bin megavatın üzerinde konseyi rüzgar santralimiz var. Yaklaşık yüzde 10 civarında tüketim kelam gelimi edilen. Hala inşkent aydın haberleritı devam eden birçok rüzgar santrali projesi var. Son birkaç yıldır hanelere dönük olarak ‘kendi elektriğini kendi üret’ diyoruz. Çatınıza güneş paneli koyabilirsiniz. Bunun için de süreçleri mümkün mertebe kolaylaştırdık. Sanayicilerimiz de artık çatılarına güneş santrali kurabilecekler. Ziraî sulama emelli güneş santrali kurmak isteyen çiftçilerimiz var. Onlara da bir paket hazırlıyoruz.

Jeotermalde Avrupa’nın bir numarasıyız. Dünyada ikinciyiz. Önemli potansiyelimiz var. Bundan sonra kurmak isteyenler varsa, takviye sistemimiz çalışıyor. Bunlar gerçekten çevreci, tertipli üretim yapma imkânına sahip santraller.

YAŞADIĞIMIZ SORUN SÜREKSİZ

Bu süreksiz arızi durum, bizden kaynaklanan durum değil. Amaçlarımıza mahzur olmaz, hem sanayicimizi hem ihracatçımıza uygun ölçüde arz güvenliğini tahkim etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sorun heyeti güç kapasitesinin yetersizliği değil, anlık olarak İran’dan gelen gazın kesintiye uğraması durumudur. Bunu da birkaç gün sonra atlatacağız. Önümüzdeki devir 4 reaktörü almış olacağız. Dünyada 450 çalışan reaktör var. 50’nin üzerinde inşkent aydın haberleritı devam eden reaktör var. Avrupa şu anda kömüre dayalı elektrik sisteminden çıkıyor. Yenilenebilir santraller bir yere kadar gereksiniminizi karşılayabilir. Zira bunlar kesintili kaynaktan muhtaçlığını karşılıyor. Rüzgâr estiğinde oluyor, gece güneş yok. Öne çıkan çevreci santrallerden birisi de nükleer santral olacakmış üzere gözüküyor. AB nükleer santrali yeşil etikete alabilir miyiz diye tartışıyor. Önümüzdeki yıllarda nükleerin hissesinin artacağını düşünüyorum. Bu teknoloji giderek güvenlik başta olmak üzere ekstradan güvenlik tedbirleri alıyor. Bir kasvet yaşamadan insanoğlu bunları görecek. Tahminen daha farklı güçler gelebilir. Bunu da inançlı ve pak kaynaklardan karşılamamız gerekiyor.

Elektrik depolama hususları sıkça önümüze gelecek hususlardan birisi. Elektrikte önemli değişim, dönüşüm yaşanıyor. Biz de ülkemizde vatandaşımıza en pak kaynaklardan elektrik sağlamanın uğraşı içinde olacağız. Saklımız gizlimiz yok. Şeffaf bir piyasa içindeyiz. Vatandaşımızı karanlıkta, soğukta bırakmamak için gece gündüz çalışan bir güç topluluğunun bulunduğunu söylemek istiyorum. Bu fırtınada direğin zirvesinde, altında çalışan işçi kardeşlerimiz var. Aslında zımnî kahramanlarımız onlar. Onlar bu uğraşları ortaya koymasalar bizim çok fazla söyleyeceğimiz bir şey olmaz. Onları da şükranla anıyoruz. Sizi de bu hoş yayın için tebrik ediyorum.”

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.