Ulaşım yardımı nedir, ulaşım yardımı kimlere verilecek?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan öğrencilere ulaşım desteği verileceğini duyurdu. Ulaşım yardımı Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak …

Ulaşım yardımı nedir, ulaşım yardımı kimlere verilecek?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan öğrencilere ulaşım desteği verileceğini duyurdu. Ulaşım yardımı Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören yaklaşık 150 bin öğrenciye yılda 2 defa okullarına gidiş ve dönüşleri için verilecek.

Kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine ulaşım yardımı verileceğini belirtti ancak detaylar henüz belli olmadı.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ULAŞIM DESTEĞİ

Ulaşım desteği hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak yerlerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda iki defa verilecek bu destek sayesinde, yaklaşık 150 bin öğrencimizin, ailelerinin yanına onlara herhangi bir yük getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.”

Ulaşım Yardımı Nedir, Ulaşım Yardımı Kimlere Verilecek? 1

ÖĞRENCİLERE “2 BİN 750 LİRA VERİLSİN” TEKLİFİ RET EDİLDİ

CHP, KYK yurtlara başvuru yapan ancak yerleştirilemeyen öğrencilere her ay asgari ücretin yarısı kadar ve 2 bin 750 lira karşılıksız barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifi sundu. Teklif sahibi CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, üniversite sınavlarından sonra milyonlarca öğrencinin barınma sorunu ile karşı karşıya kaldığını, iktidarın 20 yıldır yurt sorununu çözmediğini belirtti. “Bir öğrencinin ailesine aylık maliyeti en az 7-8 bin lira. Bu hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında öğrenci ve aileleri ne yapacak? 2 bin 750 lirayı çok görmeyin” dedi.

‘KARA KARA DÜŞÜNÜYOR’

Ancak teklif, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 4 milyon öğrenciden sadece yüzde 20,6’sına yurt imkanı sağlandığını hatırlatan Kasap iktidarı şöyle eleştirdi: “Özel öğrenci yurtlarının ücretleri aylık 3 bin 500 lira ile 12 bin lira arasında değişiyor. Bu hayat pahalılığında üniversitede çocuğu okuyan aileler kara kara düşünüyor. İstanbul’da öğrenci sayısı 824 bin, yurt kapasitesi ise sadece 29 bin. Ankara’da öğrenci sayısı 315 bin, yurt kapasitesi 31 bin, İzmir’de de öğrenci sayısı 175 bin, yurt kapasitesi 19 binde kalıyor. AKP-MHP Milletvekilleri bir kez daha öğrencimizin yanında olmadığını gösterdi.”

Öğrenci,Yurt,Lira,Ulaşım,Desteği,Aileler ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Eğitim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2022/egitim/ulasim-yardimi-nedir-ulasim-yardimi-kimlere-verilecek-7411671/

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.