Ukrayna’nın askeri yardım istediği İsrail tarafsız kalmak istiyor

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine nazaran, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, pazar günü Ukrayna Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı …

15.02.2022
Ukrayna’nın askeri yardım istediği İsrail tarafsız kalmak istiyor

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine nazaran, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, pazar günü Ukrayna Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzhaparova ile yaptığı görüşme sonrasında, Ukrayna’nın ülkesinden askeri yardım istediğini ve bunun pahayla…

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine nazaran, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, pazar günü Ukrayna Birinci Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Dzhaparova ile yaptığı görüşme sonrasında, Ukrayna’nın ülkesinden askeri yardım istediğini ve bunun değerlendirileceğini söyledi.

Lapid, İsrail’in ‘hava trafiğinin durması’ ihtimaline karşı vatandaşlarının tahliyesi için çok kısa bir mühleti olduğunu hesapladığını aktardı.

Dzhaparova da İsrail basınına yaptığı açıklamada, “dost ülkelerden seyahat ikazlarının artırıldığı açıklamalarının panik, yatırımcıların ülkeyi terk etmesi ve Ukrayna’da bütçe meselelerine yol açtığını” lisana getirdi.

İsrail medyasının Ukrayna basınından aktardığına nazaran, Dzhaparova İsrail’den, Rusya ile Ukrayna ortasındaki krize daha çok dahil olmasını ve tansiyonu yatıştırmak için orta buluculuk talep etti.

Dzhaparova’nın Lapid’i Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile görüşmeye davet ettiği bilgisi paylaşıldı.

İSRAİL ORTAYA GİRMEKTE İSTEKSİZ

İsrail’in orta buluculuğa sıcak bakmadığına işaret edilen habere nazaran Lapid, “İsrail, Rusya-Ukrayna çatışmasında bir taraf değil. Bu nedenle önlemle hareket ediyor.” dedi.

Tıpkı formda, İsrail Turizm Bakanı Yoel Razbozov’un ülkesi Dışişleri Bakanı ismine, Rusya’nın Tel Aviv Büyükelçisi ile görüştüğü bildirildi. Razbozov’un diplomasiye alan kalmadığına ikna olduğu ileri sürülürken Rus Büyükelçisi’ne “İsrail çatışmaya bir taraf değil. Herkes üzere fırtınanın yatışmasını istiyor.” dediği kaydedildi.

İsrail hükümeti, Cumartesi günü ilgili güvenlik ve istihbarat kurumlarıyla yaptığı toplantının akabinde vatandaşlarına Ukrayna’yı bir an evvel terk etmeleri daveti yapmıştı.

Ukrayna’da 15 bin kadar İsrail vatandaşı bulunduğu, bunlardan 4 bin 500 kadarının internet ortamındaki tahliye bilgi formunu doldurduğu bildirilmişti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.