Estonya: Savaş çıksa da Ukrayna’ya yardım edeceğiz

Kallas, “Estonya devleti Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına takviye veriyor ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığı savaşa dönüşse de yardım sağlamaya …

15.02.2022
Estonya: Savaş çıksa da Ukrayna’ya yardım edeceğiz

Kallas, “Estonya devleti Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına takviye veriyor ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığı savaşa dönüşse de yardım sağlamaya devam edecek. Ukrayna’ya dayanak verdiğimiz vakit daima müttefiklerimize danışıyoruz” diye açıkladı.Estonya içi…

Kallas, Estonya devleti Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına dayanak veriyor ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığı savaşa dönüşse de yardım sağlamaya devam edecek. Ukrayna’ya dayanak verdiğimiz vakit daima müttefiklerimize danışıyoruz diye açıkladı.

Estonya için direkt tehdit yoksa da savaşın siber ve iç güvenlik, güç ve iktisat üzerindeki yan tesirlerin ve mümkün sığınmacı akınının dikkate alınması gerektiğini kaydeden Başbakan, Estonya, savaşın yan tesirlerini yumuşatmak için hareket planımıza uygun olarak hazır olma düzeyini yükseltti. Tüm insanlarımızı, şirketlerimizi ve kurumlarımızı, Ukrayna’daki krizin, her birimizi etkileyecek askeri atağa dönüşmesi durumunda ne yapabilecekleri üzerinde düşünmeye çağırıyoruz sözünü kullandı.

Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets, Estonya’nın Kiev Büyükelçiliğinin çalışmaya devam edeceğini ve Ukrayna’dan ayrılmak isteyen Estonya vatandaşlarına yardım edeceğini açıkladı.

Estonya Savunma Bakanı Kalle Lkent aydın haberlerinet, Ukrayna etrafındaki tansiyonun yakında daha fazla artabileceğini söyledi. Lkent aydın haberlerinet, Ukrayna’ya takviyelerini sürdüreceklerini ve Ukraynalı askerleri eğiten uzmanlarını ülkeden çıkarmayacaklarını belirterek, “Estonya, müttefikleriyle birlikte gelişmeleri yakından takip ediyor ve müttefiklerin bölgemize takviyesi garanti. İngiltere geçen hafta, Estonya’ya ek birlikler yönlendirmeye hazır olduğunu doğruladı” dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.