Ukrayna’dan 4 tahıl yüklü gemi daha hareket etti

Ekonomi Haberleri 24 Şubat’ta başlayan Rusya- Ukrayna savaşı sonrasında, dünya genelinde global besin krizi yaşanmaya başladı. Cumhurbaşkanı …

26.08.2022
Ukrayna’dan 4 tahıl yüklü gemi daha hareket etti

Ekonomi Haberleri

24 Şubat’ta başlayan Rusya- Ukrayna savaşı sonrasında, dünya genelinde global besin krizi yaşanmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde Rusya ve Ukrayna ile tahıl sevkiyatı muahedesi imzalandı. Bu kapsamda Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan 2, Pivdennyi Limanı’ndan 1 olmak üzere toplam 3 gemi hareket etmişti. Ayrıyeten Ukrayna’dan gelen 1 gemi ile Ukrayna’ya gidecek 5 geminin de denetlenmesi yapılmıştı.

4 GEMİ DAHA DAHİL OLDU

Milli Savunma Bakanlığı‘nın resmi Twitter hesabından tahıl sevkiyatına ait son gelişmeyi aktardı. Paylaşımda şu sözler kullanıldı: “Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatı için çalışmalar devam ediyor. Bugün sabah prestijiyle Ukrayna limanlarından 4 gemi daha tahıl yüklü olarak dahil oldu. Kontrolü yapılan 5 gemi de Ukrayna’ya gerçek dahil oldu.”

BÜYÜK DEĞER TAŞIYOR

Savaş nedeniyle yaşanan besin krizinin en başında tahıl geliyor. Ukrayna ve Rusya dünyanın kıymetli ölçüde buğday ihracatçıları olarak yer alıyor. Besin koridorunun oluşturulmasıyla birlikte Ukrayna, büsbütün kendi kontrolünde olan Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından ihracata başladı.

Ukrayna,Gemi,Tahıl ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.