Ukrayna büyük taarruza hazırlanıyor: Askeri uzmanlar başarı şansını değerlendirdi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik 24 Şubat’ta başlattığı askeri operasyon sürerken tüm dünyanın gözü savaşın akıbetinde. Yaşanan epey …

20.08.2022
Ukrayna büyük taarruza hazırlanıyor: Askeri uzmanlar başarı şansını değerlendirdi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik 24 Şubat’ta başlattığı askeri operasyon sürerken tüm dünyanın gözü savaşın akıbetinde. Yaşanan epey acının sonunda neler olacağı merakla takip edilirken DW, hususa ait çarpıcı bir kıymetlendirme yayımladı.DW’d…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye yönelik 24 Şubat’ta başlattığı askeri operasyon sürerken tüm dünyanın gözü savaşın akıbetinde. Yaşanan bu kadar acının sonunda neler olacağı merakla takip edilirken DW, hususa ait çarpıcı bir kıymetlendirme yayımladı.

DW’de yer alan habere nazaran; Ukrayna’nın güneyinde 1943 yılında yaşanan savaşta Nazi Almanyası ordusu ile Sovyetler Birliği’nin Kızıl Ordusu ortasında aylar süren çatışmalar yaşandı. Öncesinde Stalingrad’da ağır mağlubiyete uğrayan Almanlar, Ukrayna cephesinde de Kasım ayı başlarında Dinyeper Irmağı’nın batısına çekilmek zorunda kaldı. ABD’nin eski Avrupa Kara Kuvvetleri Kumandanı emekli korgeneral Ben Hodges o savaşı hatırlatarak “Alman ordusu yalnızca Ukrayna ve Beyaz Rusya’daki demir yolu çizgilerini korumak için yüz binlerce asker konuşlandırmak zorunda kaldı” diyor ve ekliyor; “Son etapta savaşın sonucunu belirleyen, lojistiktir.”

‘RUSYA’NIN LOJİSTİK SİSTEMLERİ TÜKENMEK ÜZERE’

Ukrayna ordusu, Rus işgaline karşı savaşta son haftalarda dikkat cazip başarılara imza atmaya başladı. Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım Yarımadasında Saki hava üssüne düzenlenen taarruz, işgal altındaki Ukrayna bölgelerinde 50’yi aşkın Rus cephane deposu ve komuta birliklerine yönelik topçu ateşleri üzere örneklere dikkat çeken Hodges, “Rusların cephe lojistiğini koruyacak kâfi işçi ve kabiliyetleri bulunmuyor. Bu da lojistik sistemlerinin tükenme noktasına geldiğini, kırılgan olduklarını gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

1943 ile 2022 ortasında tarihi bir karşılaştırma yapmak güç. Nazi ordusu o devirde, nasyonal sosyalist ideolojiden beslenen zalim bir imha savaşı yürütüyordu. Savaşların boyutları da birbirinden farklıydı. Yalnızca Dinyeper Irmağı’na t kent aydın haberleri rruzda 1,2 milyon Rus askeri öldü ya da yaralandı. Kremlin Ukrayna’ya saldırırken birinci etapta cepheye 150 bin asker gönderdi. Ülke yüzölçümü göz önüne alındığında coğrafyanın büyüklüğü, askeri yetkilileri birebir İkinci Dünya Savaşında olduğu üzere emsal sıkıntılarla karşı karşıya bırakıyor. Bu problemlerin başında da ikmal sınırlarının garantiye alınması, yani lojistik geliyor.

‘UKRAYNA’YA DAHA AKILLI SİLAH SİSTEMLERİ GÖNDERİLMELİ’

ABD’li emekli korgeneral Hodges üzere çok sayıda eski kumandan, siyasetçi ve analistler, Rusya’nın lojistik alandaki zayıflığına işaret ederek Ukrayna’ya daha akıllı silah sistemleri gönderilmesini savunuyor. Hali Hazırda Görülenin başında, 300 kilometre kadar menzilli ATACMS’lar (Ordu Taktik Füze Sistemi) geliyor. Uzmanlar, bu füzelerin ABD’nin Ukrayna’ya halrehberaydin.comzırda gönderdiği Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemlerinden (HIMARS) fırlatılabildiğine işaret ediyor. HIMARS’lar Ukrayna’nın son devirde Rus ordusuna karşı elde ettiği muvaffakiyetlerde değerli rol oynadı.

Uzmanların bu davetlerine Temmuz ayı sonunda Kongre’deki Demokrat ve Cumhuriyetçi üyelerden de takviye sinyalleri gelmişti. Ukrayna’nın Kırım’da, en yakın cephe sınırından 210 kilometre kadar uzaklıktaki Rus gayelerine 9 Ağustos’ta düzenlediği taarruz kuşku uyandırmıştı. Fakat Ukrayna Savunma Bakanı kendilerine şimdiye kadar ABD’den ATACMS füzeleri gönderilmediğini açıkladı, ABD idaresinden de bu tarafta açıklamalar geldi.

‘RUSYA NÜKLEERE BAŞVURMAZ’

Özellikle ABD Lideri’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, tansiyonun tırmanması telaşıyla bu cins silah sistemlerinin Ukrayna’ya sevkine sıcak bakmadığı biliniyor. ABD’nin eski Avrupa Kara Kuvvetleri Kumandanı Hodges ise Rusya’nın nükleer silah kullanımı dışında tansiyonu tırmandıracak bir imkânı bulunmadığı, nükleer silah kullanma yoluna da gitmeyeceği görüşünde.

Hodges, Rusya’nın nükleer yola başvurmasının iki nedenle muhtemel olmadığını düşünüyor ve “İlksi, Ukrayna’da nükleer bir silahın cephede durumu Rusya lehine değiştireceği bir amaç bulunmuyor. Kaldı ki Ukrayna’ya tahrip gücü düşük bir taktik nükleer füze bile atılması ABD ve İngiltere’nin direkt savaşa girmesi sonucunu doğuracaktır” değerlendirmesinde bulunuyor.

Hodges, münasebetiyle Ukrayna savaşının sonucunun konvansiyonel yollardan belirleneceği, bu nedenle de Ukrayna’nın daha fazla çağdaş silahlara ve askeri eğitime muhtaçlığı bulunduğunu vurguluyor.

‘ALMANYA’NIN UKRAYNA’YA YAPTIĞI ÇOK ÜZÜCÜ’

Altı yıl boyunca Alman Konrad Adenauer Vakfı’nın Ukrayna temsilciliğini yürüten, Angela Merkel hükümeti devrinde Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’e danışmanlık yapan Ukrayna ve güvenlik uzmanı Nico Lange de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin aylardır ülkenin güneyinde karşı t kent aydın haberleri rruza geçileceğini söylediğini lakin askeri donanımın buna şimdi kâfi olmadığını belirtiyor.

Lange, yaptığı değerlendirmede “Ukrayna’nın, güneydeki steplerde bu dev topraktaki toprakları büyük bir karşı t kent aydın haberleri rruzla geri kazanacak kâfi zırhlı araçları ve muharebe tankları hala yok” diyor. Ukrayna ordusunun şu an bu cins bir karşı t kent aydın haberleri rruz için gereken şartları sağlamaya çalıştığını belirten güvenlik uzmanı, Almanya’nın Ukrayna’ya ağır silah sevkiyatı konusundaki çekimserliğini eleştirerek “Zaman kaybedildi. Zırhlı araçlar üzere sevkiyatlarda doğal olarak lojistik ve eğitim için öncesinde de hazırlıklar yapılması gerekiyor. Artık Ukrayna’nın önünde fırsatlar varken bu yardımlar yerine hâlâ varmamış durumda. Bu çok hüzün verici” diyor.

KLİÇKO’NUN AÇIKLAMASI NE MANAYA GELİYOR?

Eski dünya ağır sıklet boks şampiyonu, Kiev Belediye Lideri Vitali Kliçko kısa müddet evvel Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Düşmanının gelmeni beklediği yerde olma. Düşmanının seni beklemediği yerde bulun. Hareket halinde ol” sözünü kullanmıştı.

Ukrayna siyasi seçkininin açıklamalarının, büyük t kent aydın haberleri rruza hazırlıklar çerçevesinde düşmanı şaşırtmayı hedeflediği görüyor. Ukrayna uzmanı Lange, t kent aydın haberleri rruzun gerekli donanım olmadan başlayamayacağını belirterek “Almanya’da son aylarda sıkça duyduk. Ukraynalıların Alman Marder, Fuchs ya da Gepardları üzere Batı silah sistemlerini kullanmayı süratli bir biçimde öğrenemeyecekleri söylendi. Fakat Amerikan HIMARS’ları örneğinde bunun süratli bir halde gerçekleşebileceği kanıtlandı. Artık Marder üzere zırhlı askeri nakliye araçlarına muhtaçlıkları var” diyor.

Gerçekten de Ukrayna askerleri cepheye hâlâ kamyonetler ve gibisi gündelik taşıtlarla gitmek zorunda. Zırhlı taşıtlar bulunmadığından büyük kayıplar veriliyor. ABD’li eski kumandan Hodges de Ukrayna’nın Alman tanklarına muhtaçlığı olduğuna işaret ederek “Almanya Rusya’yı yenmesi için Ukrayna’ya yardım ettiğini açıkça göstermeli. Aksi takdirde artık kimse Almanya’ya hürmet duymayacak. Rusya da başka Avrupa ülkeleri de hürmet duymayacak” diyor.

‘UKRAYNA YIL SONUNA KADAR SAVAŞI KAZANABİLİR’

Hodges, artık Ukrayna’ya tam dayanak vakti olduğunu söyleyerek Ukrayna’nın yıl sonuna kadar, Rusya’nın 24 Şubat sonrası işgal ettiği bölgeleri, akabinde önümüzdeki 1-2 yıllık süreçte müzakerelerle Kırım ve Donbass’ı geri alabileceği görüşünde. Hodges, şu an savaşta berabere bir görünüm olsa da Ukrayna’nın bu periyodu “gerekli vurucu güce sahip bir ordu oluşturmak için kullandığını” belirtiyor.

Rus ordusunun büyük bir t kent aydın haberleri rruz daha gerçekleştirmesi planlanmaktadır. çalışana de güce de kaynağa da sahip olmadığını savunan Hodges, cephanelikler, kumanda merkezleri üzere noktalara yapılacak her başarılı akının Rusya’nın ikmal noktalarını daha da geriye çekmesine yol açacağını ve durumu Moskova açısından giderek daha da zorlaştıracağını belirtiyor. Emekli korgeneral, “Ukrayna ordusunun vurucu gücü kâfi düzeye ulaştığında ve Rus altyapısı kâfi derecede zayıflatıldığında Ukrayna büyük karşı t kent aydın haberleri rruzu başlatacaktır” diyor.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.